Menu
JenProCestovatele
USA

Soukromé lyžařské středisko u New Yorku za 4500 dolarů na den. Vyprodaný má každý druhý den

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 4. 2019

V Plattekillu, zastrčeném mezi většími a bohatšími lyžařskými středisky Catskills, přišli s novým obchodním plánem, který ho zachránil před uzavřením. Plattekill Mountain, soukromé lyžařské středisko v Roxbury v New Yorku, má velké množství sjezdovek a dvě rustikální sedačkové lanovky.

V místě stojí příjemná chata s verandou a kamna na dřevo ze 70. let. Stavba zůstává prakticky stejná po celá ta léta. Milovníci lyžování si venku mohou užít některé z nejobtížnějších lyžování na východním pobřeží. Pokročilí a zkušení lyžaři si místo zamilují. Návštěvníci zde mají možnost lyžovat i mezi stromy. V Plattekilu se můžete cítit jako v pohádce. Je to zážitek. Úžasné lyžování, útulná chata a dokonalá péče. Ale skutečná pohádka je, že Plattekill Mountain zůstává stále otevřený.

Zachráněný ráj

Středisko se nachází asi tři hodiny jízdy z New Yorku. Místo vlastní Laszlo a Danielle  Vajtay. Manželský pár vyrůstal ve stejných kruzích. Začali spolu chodit kolem roku 1988, kdy byli instruktory právě na Plattekillu. V pracovní dny pak Laszlo pracoval jako inženýr v New Jersey a Danielle jako marketingová manažerka pro parfumerie v New Yorku.

V roce 1992 se měl Plattekill uzavřít. Dřívější vlastníci nemohli zaplatit úvěr, když špatně investovali a spolu s několika špatnými sezonami (nedostatek sněhu) přišel jejich pád. Manželé se rozhodli koupit horu za pomoci půjček od Small Business Administration a několika dalších věrných lyžařských rodin. Provozovat lyžařské středisko je ale velmi náročný úkol. Chcete-li vydělat peníze, musíte mít otevřeno bez ohledu na počasí.

Plattekill Mountain

Plattekill Mountain

V okolí také existuje konkurence v podobě dobře financovaných větších sousedů. Spoustu peněz dali manželé do úprav a rozšíření chaty. Také je to k nim do střediska dosti daleko a cesta není úplně snadná. Přesto v současné době místo prosperuje.

Podle majitelů přežívají tyto lyžařské oblasti díky tomu, že vědí, kdo jsou a vytváří si své vlastní výhody. S přibližně 50 horskými středisky, které působí v okolí New Yorku, se mnoho z nich odlišuje tím, že nabízí určitou zvláštnost nebo bonus. Někde třeba nabízí bezplatné lekce pro začátečníky apod.

Staromódní středisko pro zkušené lyžaře

Plattekill se označuje jako intimní, staromódní letovisko pro zkušené lyžaře a rodiny. Dokáže si zajistit příjem i ve dnech, kdy zeje prázdnotou. V tomto období se totiž stane soukromou horou. Čtyři dny v týdnu si ji může někdo pronajmout a mít výhradní přístup na toto krásné místo za několik tisíc dolarů denně.

Majitelé a manželé měli dva velké cíle. Nemít dluhy a zároveň zajistit skvělé podmínky pro návštěvníky. V létě otevírali místo pro kempování, hudební festivaly a horskou cyklistiku. V zimě pak na zimní sporty. Vše, co vydělali, investovali do zařízení na výrobu sněhu. Protože pro veřejnost není místo otevřené každý den, a přesto se našli lidé, kteří chtěli jezdit i v ostatních dnech, přišel skvělý nápad na pronájem. V roce 2008 stál pronájem hory na den 2500 dolarů od pondělí do čtvrtka. Od té doby se cena zvýšila na 4500 dolarů za den. Vyjíždějí sem různorodé skupiny lidí od pracovních setkání až po náboženské organizace. Od roku 2010 se zde každoročně setkávají svědkové Jehovovy z New Jersey a New Yorku.

20 tipů, jak ušetřit při plánování dovolené (nejen v USA)

Kdo by nechtěl lyžovat v naprostém soukromí?

V letošní sezóně bylo zatím rezervováno přes polovinu soukromých dnů. Částka za pronájem pokrývá náklady na provoz vleků, práci, elektřinu i režii. Další dny vydělávají na nájemné, jídlo, pití a sněhová děla. Je to možnost, jak mít otevřeno, vydělávat a nepřijít o svůj sen.

Spolu s rezervacemi ale samozřejmě vznikají i problémy, se kterými se musí vypořádat. Například, když si někdo místo pronajme a je sněhová bouře v den nástupu na ubytování, nemohou s tím majitelé nic dělat. Ovšem ne každý návštěvník takovou skutečnost chápe.

Přesto je pronájem malého lyžařského střediska skvělým nápadem, díky kterému může stále fungovat a dobře. Nebylo by skvělé, kdyby něco takového nabízeli i jiní provozovatelé, třeba i u nás? Představte si, že máte sjezdovku jen sami pro sebe a s nikým se nemusíte dělit. Myšlenka je to skvělá, ale realizace se asi jen tak nedočkáme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soukromé lyžařské středisko u New Yorku za 4500 dolarů na den. Vyprodaný má každý druhý den