Menu
JenProCestovatele
Výlety Karlovarský kraj

Svatošské skály stojí nedaleko Karlových Varů a hradu Loket. Navštivte oblíbené místo romantiků

Petr Gorás

Petr Gorás

22. 4. 2022

Svatošské skály jsou podivuhodné skalní útvary nad řekou Ohří. Nachází se v CHKO Slavkovský les, jen hodinu pěšky od Karlových Varů. Už nejmíň dvě století jsou proto oblíbeným cílem návštěvníků tohoto lázeňského města, stejně jako i všech milovníků túr a přírody. Jak skály přišly ke svému pojmenování? Jak se k nim dostat a na co se připravit?

Skalní průvod

Jedná se o skupinu skalních pilířů, hranolů a jehlanů, které z původního skalního masívu vytvarovala příroda zvětráváním a erozí, zřejmě během doby ledové. Nachází se ve výšce 380-440 m.n.m a od země jsou vysoké až 50 metrů. Skály díky své zvláštní podobě odjakživa rozehrávaly lidskou fantazii a připomínají především lidské postavy. Tak vzniklo podle pověsti o zkamenělém svatebním průvodu pojmenování jednotlivých skalních útvarů.

V popředí průvodu stojí osamoceně malý Kapucín s nedalekou skupinkou Ministrantů. Skalnímu výjevu pak dominují vysoké skály reprezentující Nevěstu se Ženichem. Za nimi následuje velká skupina SvědkůPáterem (v některých verzích výkladu se jedná o kočár) a posléze Muzikanti, Tchán, Tchyně a nakonec masivní Zámek. V horolezeckých průvodcích pak ještě figuruje osamocený Opilý muzikant, který se nejspíš loudá za celým průvodem někde vzadu.

Co vidět v Karlových Varech? Těchto 10 míst jste možná dosud neznali

Svatošské skály – Pověst o Janu Svatošovi

Vzhledem k mnoha zpracováním a převyprávěním má pověst o Svatošovi spoustu různých verzí. Lze v nich však vysledovat stejný základ: ústřední postavou příběhu je Jan Svatoš (v němčině Hans Heiling), kterému se jednoho dne zjevila vodní víla z Ohře. Ta mu nabídla neomezené poznání a vědění, podle některých dokonce i černou magii. Její zvláštní podmínkou však bylo, že se Svatoš nikdy neožení.

Nebyla by to zajímavá pověst, kdyby Jan přece jen nechtěl porušit tu jedinou podmínku, kterou dostal. Narazil totiž na dívku, se kterou se rozhodl oženit. Buď si myslel, že kouzlo lásky přemůže kletbu víly, nebo že už získal takové magické dovednosti, že vílu přemůže. Když pak ale šel – poněkud provokativně – celý svatební průvod po cestě podél Ohře, vystoupila z vody víla a všechny proměnila v kámen.

Oblíbené skály romantiků

Mezi první slavné návštěvníky Svatošských skal patřil největší německý básník J. W. Goethe, který na přelomu 18. a 19. století často léčebně navštěvoval Karlovy Vary. Odtud se opakovaně vydával i ke Svatošským skalám, přičemž jednu takovou návštěvu si v roce 1808 zaznamenal do cestovního deníku. Na památku této dávné návštěvy je dnes na výletní restauraci naproti skalám umístěna pamětní deska.

O skalách se pak zmiňoval například také německý básník Theodor Körner, který Karlovy Vary navštívil roku 1811. Vyslechnul si tu i onu pověst o zkamenělém svatebním průvodu a od něj se pak příběh dostal až do knihy pověstí bratří Grimů. Místní pověst si v Karlových Varech vyslechnul i německý hudební skladatel českého původu Heinrich Marschner, když se zde v roce 1923 léčil. Nadchla jej natolik, že o Janu Svatošovi napsal operu, která byla uvedena deset let na to. Rakouský básník Johann Nepomuk Vogl byl skalami a pověstí zase inspirován k napsání balady o Svatošských skalách (Hans Heilings Felsen, 1854), ke které bohužel dosud neexistuje český překlad.

Nezapomenutelný Loket. Co nabízí hrad a co vidět v jeho okolí

Naučná stezka Doubí-Svatošské skály

Ke Svatošským skalám se můžete vydat pěšky i na kole v rámci naučné stezky. Začíná na okrajové části Karlových varů Doubí, kam vám může zavést MHD linky č.6. Cílová zastávka se pak příhodně jmenuje „Svatošská“ a nedaleko odsud je případně i parkoviště pro auta. Naučná stezka zahrnuje celkem 12 zastávek s informačními panely, a ačkoli jsou Svatošské skály zajisté jejím zlatým hřebem, ten zbytek také stojí za pozornost.

Informační tabule vás seznámí s dávným historickým osídlením lokality, s bývalými středověkými těžišti železné rudy, cínu a drahých kovů, i s ceněnou porcelánkou z 19. století. A samozřejmě se něco dozvíte i o Slavkovském lese, kterým celou dobu půjdete, i o řece Ohři. Naučná stezka pak končí v malé obci Hory, kousek za Karlovými Vary, odkud si zase můžete vzít autobus do centra. Nejedná se tedy o uzavřený okruh. Celá trasa je dlouhá 13,5 kilometrů a pěšky se dá zvládnout podle rychlosti chůze a zájmu o okolní památky za 3 až 6 hodin, na kole za 1 až 3 hodiny.

Svatošské skály autem

Pokud jsou vaším cílem jen skály samotné a vydáte se za nimi autem, pak vás jistě bude zajímat, kde zaparkovat. Nejideálnější možností je neplacené parkoviště Svatošky na konci ulice Svatošská v Doubí. Během pěkného počasí však počítejte s jeho zaplněností. Odsud pak můžete snadno navázat na zmiňovanou naučnou stezku, přičemž ke Svatošským skalám dorazíte zhruba po třech kilometrech chůze.

Restaurace a ubytování u Svatoškých skal

Přímo naproti Svatošským skalám si můžete během delšího výletu odpočinout a posilnit se ve zdejší restauraci, která je otevřena všech sedm dní v týdnu, a to i v zimě. Kvůli odlehlosti však počítejte s vyššími cenami, přičemž její renomé u hostů je značně smíšené. Možná si tak s sebou zkrátka přiberte svačinu. Kromě restaurace tu můžete využít i ubytování, ale kvůli vyšší poptávce je takřka nebytné se předem zabookovat.

Kam se vydat v Karlovarském kraji? Ochutnejte kousek lázeňské historie

Lezení na Svatošské skály

Ačkoli se jedná o chráněnou přírodní památku, díky iniciativě Českého horolezeckého svazu existuje výjimka pro provozování horolezectví, která momentálně platí do roku 2026. Má však jisté podmínky, které zamezují jakémukoli možnému poškození skal, jako je například používání cepínů či některých jistících prostředků. Zároveň je zakázáno lézt na samotného Jana Svatoše v čele skalního „svatebního průvodu“.

Kam dál?

Zajímavou cestovatelskou destinací jsou samozřejmě samotné Karlovy Vary, ve kterých je nespočet zajímavých míst k navštívení. Kromě mnoha a mnoha zahrad, parků a kolonád to je třeba i Jan Becher Muzeum či Goethova vyhlídka.

Blízko Svatošských skal se nachází i skvěle zachovaný hrad Loket. Stačí na zmiňované naučné stezce ve správný moment odbočit a jste tam ani ne za dvě hodiny. Milovníci přírody si pak určitě rádi projdou i zbytek Slavkovského lesa, který je chráněnou krajinnou oblastí. Zvlášť oblíbeným místem je hora a rozhledna Krudum, která se nad ním vypíná ze západní strany. Od Svatošských skal je to pěkná túra na půl dne.

 

Zdroje: svatosskeskaly.cz, de.wikipedia.org, naucne-stezky.cz, karlovyvary.cz, hradloket.info, majnek.cz, horosvaz.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatošské skály stojí nedaleko Karlových Varů a hradu Loket. Navštivte oblíbené místo romantiků