Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Svérázná Tasmánie. Zažijte překrásné čisté lesy i prohlídku nejtvrdších věznic

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

20. 11. 2023

Výlet na druhý konec světa se nezapomíná! Austrálie nadchne Evropana unikátním rázem krajiny, neobvyklými endemickými zvířaty i koloniální historii. Toto platí i pro Tasmánii, která má vlastní nezaměnitelné kouzlo. Najdete tu historické stavby, staré věznice, ale hlavně úžasnou přírodní scenérii, která je významnou součástí světového dědictví. Možná po přečtení článku začnete zvažovat, zda nestrávit v Tasmánii dovolenou…

Dříve byla Tasmánie ostrov pro nejhorší zločince

Ostrov Tasmánie leží kousek na jih od Austrálie a administrativně pod ni patří. Sdílí s australským kontinentem také neslavnou historii lidí odsouzených k věčnému exilu, vězení a namáhavé práci. Název připomíná nizozemského mořeplavce Abela Tasmana, jenž v roce 1642 ostrov poprvé spatřil a zaznamenal. V 18. století se sem podívalo více námořníků, hlavně Britů. Také tam v menší míře jezdily francouzské výpravy.

Británie obsadila Tasmánii na počátku 19. století, kdy tam žila několikatisícová populace Aboriginců. Evropští imigranti číslo brzy několikanásobně převyšovali. Osady vznikaly z různých důvodů, ale ten nejvíce významný byly trestanecké kolonie. Vězni si v rámci trestu museli své struktury sami vybudovat, takže za mnoho dodnes fungujících domů a staveb vděčí obyvatelstvo britským kriminálníkům. Trest si tu odbylo přes 70 000 lidí, poslední přibyli v roce 1853. Tasmánští domorodci byli vyhnáni na Flinders Island a vymřeli ještě před koncem 19. století na jim neznámé nemoci.

Věznice stále stojí. O důvodech trestu, nehumánních podmínkách a každodenní rutině tasmánského vězeňského života se dozvíte hned v několika historických zařízeních. Nejvýznamnější z nich je Port Arthur na jihovýchodě ostrova. Často se tam posílali ostřílení trestanci, recidivisté, kteří už v Austrálii předtím byli. Uslyšíte o samotkách, bičování i psychoteroru. Je libo trauma?

Hlavní město Tasmánie = Hobart. Čím zaujme?

Vzhledem k letišti, množství kulturních pamětihodností i možností ubytování začnete dost možná prohlídku Tasmánie hlavním městem. Hobart je hned po Sydney druhým nejstarším městem. Založili ho v roce 1804 a nejen že tu byla trestanecká kolonie, ale město dokonce vzniklo přímo za tímto účelem. Dnes je centrem kultury, ekonomiky, dokonce i přestupní stanicí na Antarktidu.

Hobart je místo, kde se koncentrují nejen obchody a atrakce, ale také zajímavé restaurace. Pokud vás zajímají místní receptury a/nebo vyhlášené tasmánské víno, toto město je učiněný gastronomický ráj. Kultura zde také žije na plné obrátky.

Neváhejte si udělat v Hobartu výlet na tato oblíbená místa:

  • Cascades Female Factory – pracovní tábor žen
  • Royal Tasmanian Botanical Gardens
  • tržiště Salamanca
  • Tasmanian Museum and Art Gallery
  • umělecká galerie MONA (více info níže)
  • Seven Mile Beach
  • Mount Wellington – výhled nad městem
  • vyhlídka Rosny Hill

Další památky či atrakce v Tasmánii

  • trestanecká kolonie Port Arthur – nejnavštěvovanější na ostrově!
  • Isle of the Dead – přes 1700 hrobů!
  • Coal Mines Historic Site – nejstarší důl, prohlídka zdarma
  • Woolmers Estate
  • Brickendom Estate – honosné statky, kde svého času sloužili vězni
  • Richmond Gaol – další významná věznice
  • Richmond Bridge – nejstarší používaný most Austrálie, 1825
  • Balfour Historical Township – muzeum
  • Waddamana Power Station Heritage Site
  • Queen Victoria Museum v Launcestonu – rozmanité expozice!

Na odlehčení se můžete vydat za zábavou či za zvířátky:

  • zvířecí park Bonorong Wildlife Sanctuary – u Hobartu
  • Seahorse World & Platypus House
  • Tasmanian Arboretum
  • rezervace ptakopysků Fern Glade
  • tulipánová farma Table Cape
  • National Automobile Museum of Tasmania
  • Tasmanian Devil Unzoo
  • Inala Jurassic Garden

Žijí v Tasmánii hadi a na která zvířata máte šanci narazit?

V Tasmánii zvířata představují neodmyslitelnou součást přírodního dědictví. Akvária s mořskými koníky či záchranné stanice vombatů jsou jen ta špička ledovce, díky které se turisté s místní zoologií seznámí zblízka. Pravé bohatství samozřejmě spočívá v tom, že unikátní tvorové žijí ve volné přírodě. Z typických australských zvířat tu můžete vidět vombaty, ptakopysky, ježury, také kunovce, endemické netopýry a pět druhů stromových vačnatců. Nechybí ani papoušci, draví ptáci, u moře dokonce tučňák nejmenší. Ikonickým zvířetem je tasmánský čert, správně řečeno ďábel medvědovitý.

Austrálii známe i jako kontinent plný jedovatých hadů a pavouků. Na ostrově Tasmánie žijí naštěstí hadů pouze tři druhy: Drysdalia coronoides neboli „white-lipped snake“, Austrelaps superbus – pakobra diamantová – a Notechis scutatus – pakobra páskovaná… Všechny tři jsou jedovaté, velmi nebezpečný a smrtící je jed pakober. Uštknutá osoba se stabilizuje tlakovými bandážemi a protijedem, neléčené kousnutí dle statistik zahubí 40–60 % lidských obětí. Hadi vás ale nemají důvod honit, bojí se člověka stejně jako on jich. Mějte pro jistotu u sebe číslo na záchranku, ale pokud se s nějakým plazem setkáte, mělo by stačit se mu vyhnout. Kromě hadů je tu jedovatý už jen jeden druh mravenců.

Kde vidět vzácná zvířata v jejich přirozeném prostředí? Máme pro vás několik tipů

Tasmánská příroda je čistá jako snad nikde na světě!

Asi nejvíce přitahuje Tasmánie návštěvníky svou čistou přírodou. Říká se, že ji omývá ta nejčistší mořská voda a že je tam ten nejčistší vzduch. Tasmánci jsou právem hrdí na svou ochranu přírody. Jihozápad a střed ostrova pokrývá Tasmánská divočina, oblast vyhlášená v roce 1982 UNESCO. Tasmánské čisté a svěží lesy splňují 7 ze 10 podmínek pro zařazení na seznam světového dědictví, což je nejvyšší dosažené skóre na světě. Na druhou stranu, problém ohrožených druhů zvířat stále existuje. Nejenže tasmánské čerty sužuje bizarní nakažlivá rakovina obličeje, ale Tasmánie má nejvyšší míru zvířat končících pod autem. Půjčení auta bude pro vás nejpraktičtější způsob, jak po ostrově cestovat, tak dávejte pozor!!!

Po těch nejkrásnějších místech v přírodě se stejně bude třeba pohybovat pěšky – a bude to navíc o to větší krása i pro vás. Z oblíbených tras na túry je nejvíce proslulý Overland Trek, který trvá skoro týden. Vyžaduje vlastní výbavu k táboření a předem získanou povolenku, protože se těší velké slávě, přestože po cestě není žádné ubytovací zařízení. Jestli ale chcete něco kratšího, zkuste třeba Three Capes Track u Port Arthur nebo Cape Raoul Track na jižním cípu ostrova. Nebo se projděte po libovolné kombinaci chodníků. Národní parky pokrývají více než 20 % Tasmánie.

Slavná must-see tasmánské přírody jsou tato místa:

  • Bruny Island
  • Bay of Fires
  • Cataract Gorge Reserve
  • Mole Creek Caves
  • Dove Lake
  • Cradle Mountain
  • fosilní útesy Maria Island
  • jeskyně a termály Hastings
  • Freycinet
  • Lake St. Clair

Sportovní a kulturní život v Tasmánii

Jako na jediném místě světadílu se dá v Tasmánii lyžovat. Existují tu dva resorty, a sice Ben Lomond a Mount Mawson. Pro Australany je to to jediné dostupné, ale jezdíte-li na lyže do Alp, tasmánské kopečky to asi netrumfnou. Každopádně jen málokdo se může chlubit, že sjel svah u protinožců. Když už ale budete v zimě venku, dívejte se také na oblohu. Rozdíly mezi dnem a nocí sice nejsou drastické, ale Tasmánie je známá aurorou australis, tedy jižní polární září.

V návaznosti na odstavce o přírodě zveme všechny dobrodruhy na vyhlášené treky po lesích, luzích a hájích – a také na již zmiňované koupání a plavení. Z organizovaných sportů mají místní rádi kriket, fotbal, rugby, basketbal a závody jachet. Po fyzické aktivitě se můžete také odměnit sklenkou místního vyhlášeného vína.

Místní milují také umění – a jejich kultura je známá zvláštní uměleckou tvorbou. Asi nejvíce proslul festival Dark Mofo plný nacházení krásy v temnotě a bizáru, který se pořádá v červnu jako slavnost zimního slunovratu. Jeden ročník se tam například ztvárňovalo Dantovo Peklo tancem s tělesnými tekutinami a motocrossem, tradicí je během festivalu i nahé koupání (ano, v zimě). Akci pořádá Museum of Old and New Art, kde si můžete moderní umění prohlížet celoročně, a jejím protějškem je letní festival Mona Foma. Tasmánie dokonce pod vlivem koloniální trestanecké historie vyvinula vlastní literární a umělecký sloh nazývaný tasmánská gotika.

Kdy jet do Tasmánie, počasí a kudy se tam dostanete

V rámci Austrálie má pouze Tasmánie podnebí umožňující sněhové srážky. Ty nastávají od června do srpna, i když pouze na horách. Zimní teploty se průměrně pohybují okolo 8 °C, u pobřeží je teplo. Každopádně bývá mokro, na venek potřebujete dobré outdoor oblečení. Zima se turistům doporučuje, nejen chtějí-li si zkusit sjet kopec na druhém konci světa, ale také chtějí-li zažít zimní festivaly.

Tasmánské léto je méně kruté než v kontinentální Austrálii, většinou okolo 20 °C. Letní období trvá od prosince do února. Jelikož není nepříjemně horké, jedná se o nejživější dobu v roce. Pořádá se spousta různých festivalů, lidé chodí po lesích, ale také jezdí na loďkách nebo se koupou a potápějí.

Kam za šnorchlováním a potápěním? 6 míst překypujících podmořským bohatstvím

Klima je v Tasmánii celkem mírné, takže se rozlišuje i jarní a podzimní období. Na jaře, od září do listopadu, nadchne nejen zahrádkáře květinový festival The Bloomin’ Tulips. Na podzim se dá bavit na slavnosti zvané The Autumn Festival.

Tak teď už zbývá jen jedna důležitá otázka. Jak se dostat do Tasmánie? Letiště Hobart už jsme si tu zmínili. Létá tam linka regionální společnosti z Melbournu. Tam se můžete dostat z Prahy či Vídně přes Athény a Singapur či přes Bangkok. Na letenku si připravte 30 tisíc korun, ale cenové rozmezí začíná už na 20 tisících. Kdo chce, může si zajet z Melbournu do Tasmánie trajektem – to je dražší než letadlo, ale vyplatí se, pokud máte v Austrálii auto.

Zdroje:

Google Maps, Kate Abroad, Tasmania.com, Enjoy Tasmania, Go2Australia.cz, Jak do Austrálie, Tutuki, Avetour, Trip Advisor, Kiwi.com, Smarter Travel, Tasmania Parks & Wildlife Service

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svérázná Tasmánie. Zažijte překrásné čisté lesy i prohlídku nejtvrdších věznic