Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Kde vidět vzácná zvířata v jejich přirozeném prostředí? Máme pro vás několik tipů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 11. 2018

Dokážete si představit, že byste někdy mohli na vlastní oči vidět třeba koalu, makaka nebo dokonce sloní želvu? A teď nemyslíme zoologickou zahradu, ale přímo jejich přirozené prostředí. I když to není jednoduché, možné to je. Přinášíme několik tipů na to, kde můžete vidět fascinující, a přitom velmi vzácná zvířata v přírodě.

V našem článku zmiňujeme zvířat jen několik. Pokud by vás zajímala i jiná, můžete se podívat do knihy „The A to Z of watching wildlife“ od Amy-Jane Beerové a Marka Carwardina, kde jsou uvedená místa, kde máte šanci nejlépe vidět divoká zvířata v přírodě. Celkem v knize najdete přes 300 druhů zvířat.

1. Obři oceánů

Také sníte o tom, že spatříte jednou ve volné přírodě 36 tun velkého keporkaka? Pokud ano, vydejte se do Hervey Bay v Austrálii. Právě zde se totiž tyto velryby každý rok objevují. Zaslechnout jejich zpěv, by byl jedinečný zážitek. Keporkak se totiž také někdy nazývá zpívající velryba, protože v období námluv nebo páření zpívá písně, které mohou trvat i 30 minut a jsou slyšitelné i pouhým uchem. Zpěv má své melodie a mění se v různých situacích. K Austrálii míří tito drobečci ve dvou etapách od dubna do prosince.

2. Japonský makak

Japonský makak (též červenolící) je typický pro své červené tváře a vlněnou šedou nebo hnědou srst. Opicím se daří při chladných teplotách i do mínus dvaceti stupňů. Setkat se s nimi můžete v Národním parku Joshinetsu na ostrově Honshu v Japonsku, kde se často koupají v horkých pramenech. Žijí také na ostrovech Shikoku a Kyushu. Lidé si jich všimli až v roce 1998, kdy se konaly olympijské hry v Naganu. Slavnými se ale stali již v 17. století. Vše totiž nasvědčuje tomu, že byli předlouhou slavné řezby tří opic v šintoistické svatyni Nikkó Tóšógú, slavné nevidím, neslyším, nemluvím.

Zajímavosti o Japonsku. Přinášíme 10 věcí, které jste o něm nevěděli

3. Malí plameňáci

Plameňák malý dorůstá délky asi do 80-90 centimetrů. Větší druh plameňáka má délku 125-145 centimetrů. Krásní, růžově zbarvení ptáci žijí hlavně ve východní a střední Africe, přes Madagaskar až po severozápadní Indii. Podívat se na ně můžete třeba u jezera Natron v Tanzánii nebo v Národním parku Makgadikgadi Pans v Botswaně.

4. Tučňák císařský

Tučňák císařský je největší a nejtěžší druh tučňáka. Patří mezi nejpopulárnější druh a často jeho vyobrazení spatříte na různých reklamních nebo dekorativních předmětech. Dorůstá do výšky 122 cm a váží kolem 40 kg. Hlava, záda a křídla jsou černá, břicho bílé, ale okolí krku postupně žloutne. Chcete-li vidět toto roztomilé zvíře, musíte se vydat do Antarktidy. Nejlepší čas pro návštěvu je od listopadu do ledna.

5. Nártoun

Malá opice s velmi charakteristickým vzhledem s obrovskými očními dutinami je k vidění na Filipínách nebo v Malajsii. Malé opice se také objevily na indonéském ostrově Sulawesi v roce 2008. Své jméno dostal nártoun podle extrémně dlouhého nártu. Velké oči mu umožňují velmi dobře vidět i ve tmě. Zvířátko se pro svůj vzhled i obratnost stalo předlohou pro rytíře Yody z Hvězdných válek a jistá podobnost byla k vidění i u Gluma z Pána prstenů.

Filipíny: Navštivte zemi s úžasnou přírodou, krásnými plážemi i přátelskými lidmi

6. Narval jednorohý

Narval je velmi pozoruhodný obyvatel podmořského světa. Někdy se mu také přezdívá „mořský jednorožec“. Tento název získal podle svého slavného rohu, který je ale ve skutečnosti zub, protažený levý špičák horní čelisti. Vidět ho v přírodě je opravdu velmi náročné, ale rozhodně se jedná o zážitek na celý život. Žijí v mořích okolo severního polárního kruhu. Autoři knihy doporučují navštívit severní část Arktidy nebo Aljašku.

7. Koala medvídkovitý

Koala medvídkovitý je znám jako medvídek koala. Je to ale nesprávný název, protože se vůbec nejedná o medvídka ale o vačnatce. Je jediným žijícím zástupcem čeledi koalovitých. Kde jinde byste toto roztomilé a úchvatné zvíře mohli vidět než v Austrálii podél celého východního pobřeží. Ve větší míře jsou k vidění v regionálním parku You Yangs v blízkosti Geelongu ve státě Victoria a na Kangaroo Island, což je třetí největší ostrov v Austrálii.

Uluru. Sídlo mocných bohů se tyčí v samém centru Austrálie

8. Želva sloní

Želva sloní je obrovským zástupcem světa želv. Může dorůst až do délky 1,5 metru a vážit klidně i 250 kilogramů. Žije především na galapážském souostroví sopečného původu. Velmi dobře jim dělá místní úrodná půda i černý sopečný popel se svou výhřevností. Želvy sloní se dožívají i 150 let. Dříve žilo na světě až 250 000 jedinců, nyní jich je méně než 12 tisíc a v případě některých poddruhů se jedná dokonce jen o desítky kusů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kde vidět vzácná zvířata v jejich přirozeném prostředí? Máme pro vás několik tipů