Menu
JenProCestovatele
Švýcarsko

Švýcarské město čokolády Curych. Co vidět a kde si dát nejlepší čokoládu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 6. 2018

Švýcarské hodinky zná asi každý. Země je ale proslulá i lahodnou čokoládou, kterou tu vyrábí snad v každém koutě. Poprvé se začala vyrábět už v roce 1819 u města Vevey. Od té chvíle se ze Švýcarska stala postupně čokoládová velmoc. Tu nejlepší z nejlepších prý nabízí v Curychu, největším švýcarském městě, které leží na severním cípu Curyšského jezera. Kde si můžete dát tu nejlepší čokoládu a co je ve městě k vidění?

V Curychu se s čokoládou začalo před 170 lety. Tehdy otevřel Rudolf Sprüngli první továrnu na čokoládu. Po nějaké době vznikla společnost Lindt&Sprüngli, která je dodnes největším curyšským výrobcem čokolády. Curych ale představuje nejen čokoládové město, ale také finanční, kulturní a vzdělanostní centrum. Nabízí mnoho krásných památek, konají se zde slavné festivaly: Filmový festival, Street Parade. Zdejší opera svým významem předčí i mnohem větší světové sestry. Konají se zde představení populárních her, vystupují skvělí zpěváci a vidět můžete i dětská představení nebo balety.

Kultura na každém rohu

V Curychu se setkáte s kulturou na každém rohu. Vyrazit můžete do několika muzeí. Určitě nevynechte Kunsthaus Zürich. To se řadí k nejvýznamnějším v Evropě. V muzeu je k vidění obrovská sbírka klasického moderního umění světa – dílo Muncha, Picassa, Braquea. Švýcarské národní muzeum ukrývá mnoho předmětů z historie a kultury Švýcarska. Prohlédnout si můžete starověké artefakty, kostýmy, malovaný nábytek, zbraně. Cizí kultury na vás čekají v muzeu Rietberg, kde se nachází sbírky zaměřující se na mimoevropské kultury. Jsou zde exponáty z Afriky, Arábie, středověké islámské umění či čínská keramika.

Jaké památky nesmíte minout?

Nejvíce památek na vás čeká v historickém centru – Niederdorfu. Vaši pozornost jistě upoutá velechrám Grossmünster. S jeho stavbou se začalo už ve 12. století. Je prostý, ale krásný. Sehrál velmi důležitou roli v době protestantské reformace.

Velmi významným kostelem je Fraumünster z 13. století. Na něm se nachází velmi cenné vitráže od Chagalla. Největší věžové hodiny v Evropě najdete na kostele sv. Petra. Průměr ciferníku dosahuje 8,7 metrů. Věž s hodinami vznikla ve 13. století. Uvnitř věže se schovává pět zvonů. Největší z nich váží více než šest tun. Kostel Wasserkirche stával původně na ostrůvku v řece. Podle pověsti zemřeli na tomto místě dva curyšští patroni – Felix a Regula.

Nejbezpečnější země světa jsou někdy obrovským překvapením a jak je na tom Česká republika?

Kde si můžete odpočinout od města?

Nejen Curych sám nabízí mnoho krásného. Pokud si chcete odpočinout od domů, rušných ulic a lidí, vydejte se někam, kde je klid. Poznejte zoologickou zahradu se sloním parkem Kaeng Krachan. Ten má co nejvíce připomínat přírodní prostředí slonů. Je obrovský. Mimo přírodního prostředí mají sloni k dispozici i šest velkých bazénů. V zoo uvidíte také deštný prales. Mimo slonů v zoo žijí i andští medvědi, levhart obláčkový či pandy. Botanická zahrada potěší všechny milovníky přírody. Zdejší rostliny a stromy zastupují různé ekosystémy – tropické lesy i alpské louky. Roste tu mnoho vzácných druhů z jihozápadní Afriky nebo Nové Kaledonie. Krásná je i Čínská zahrada. Tu město získalo darem od partnerského čínského města Kunming.

Spoustu odpočinku i sportovní vyžití nabízí Curyšské jezero. Vede podle něho parková promenáda. Projet se můžete i lodí a udělat si menší plavbu do Thalwille či do Rapperswillu – města růží se starověkým hradem.

Kam vyrazit na skvělou čokoládu?

Curych je skutečně město čokolády a výborné kavárny a cukrárny na vás čekají na každém rohu. V některých si pochutnáte více než v jiných:

Conditorei Schober-Péclard

Cukrárna s nezaměnitelnou atmosférou sídlí v ulici Napfgasse 4. Čeká vás elegantní prostředí, třpytivé lustry, saténové tapety a lahodné domácí čokolády, makronky, krémové dorty a další sladkosti. Na tento zážitek budete ještě dlouho vzpomínat.

Läderach

V ulici Bahnhofstrasse 106 navštivte skvělou čokoládovnu. Nechte si dostatek místa ve svém zavazadle, protože to určitě budete potřebovat. Nakoupíte tu vynikající plněné dobroty. Každý měsíc navíc v podniku uvádí novou, experimentální příchuť.

Lindt & Sprüngli – továrna na čokoládu

Čokoládovou továrnu na Seestrasse 204 si nemůžete s průvodcem projít, ale otevřen je pro vás místní obchod. Obrovská nabídka čokolády ve všech tvarech, chutích a formách na vás už čeká. Tyčinky, pralinky, čokoládové sošky. Nebudete vědět, na co se dívat dřív. Čokolády jsou poměrně drahé, ale k prodeji jsou i tzv. vadné kousky, které koupíte mnohem levněji. A i ty chutnají pořád skvěle a o chuť jde především.

Teuscher

Skvělá čokoládovna na hlavní třídě Bahnhofstrasse 46 funguje od roku 1932. Vychutnejte si velký výběr pralinek, včetně těch z tmavé čokolády plněné máslovým krémem a šampaňským Dom Pérignon. Ochutnat můžete i cookies, marcipán a další dobroty.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Švýcarské město čokolády Curych. Co vidět a kde si dát nejlepší čokoládu?