Menu
JenProCestovatele
Rusko

Tajemný ruský ostrov Sakhalin. Místo se zajímavou minulostí, která láká cestovatele

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 3. 2019

Ostrov Sakhalin nebo také Sachalin a japonsky Karafuto, se nachází na vzdálenějším východním konci Ruska mezi Tatarskou úžinou a Ochotským mořem. Na sever od Sakhalinu je pak japonský ostrov Hokkaido. Ostrov s plochou jen o něco málo menší než Česká republika se může chlubit největšími ložisky ropy a zemního plynu v Rusku, zajímavou přírodou a velrybami. Pokud milujete dobrodružné cesty a rádi poznáváte tajemná místa, bude pro vás Sakhalin ideální. Navštivte ho dřív, než prudký rozvoj těžby nevratně poškodí místní flóru a faunu.

Ostrov má plochu 72 742 kilometrů čtverečních. Je 948 kilometrů dlouhý a největší šířka dosahuje 160 kilometrů. Od asijské pevniny ho odděluje Tatarský průliv a od nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó pak La Pérousův průliv.

Sachalin má převážně hornatou krajinu. Na východním pobřeží jsou veliké zálivy a nejdelší řekou Poronaj. Podnebí je zde chladné přímořské s nízkými teplotami v zimě (v lednu v průměru -24 stupňů  na severu a 6 stupňů na jihu). Ani v létě se příliš neohřejete (srpnový průměr +10 stupňů na severu a +19 stupňů na jihu).

Historie ostrova Sakhalin

Sakhalin nejdříve osadili japonští rybáři na jižním pobřeží. V roce 1853 vstoupili Rusové do severní části a s Japonskem v roce 1855 sepsali dohodu, kdy společně sdíleli kontrolu nad ostrovem. V roce 1875 pak získalo Rusko celý ostrov pod svou správu výměnou za Kurils. Sakhalin je proslulý zejména jako ruská trestní kolonie. V roce 1905 získalo Japonsko v důsledku rusko-japonské války Sakhalin na jih od 50. rovnoběžky a této části dalo jméno Karafuto. Po ruské revoluci obsadilo Japonsko celý ostrov a v roce 1924 se opět stáhlo.

Původními obyvateli Sakhalinu jsou Niychové a Orokové. Živí se rybolovem a také chovem sobů. Základem zdejší ekonomiky je odvoz těžby ropy a zemního plynu, těžba uhlí a řezání, včetně výroby papíru.

Poslední diktatura Evropy. Zaslouží si Bělorusko vaši pozornost?

Čím láká Sakhalin cestovatele?

Sakhalin

Mohlo by se zdát, že tento ostrov, kde se na každém kroku setkáte s chudobou, nemá vlastně cestovatelům co nabídnout. Přesto láká. Milují ho všichni, kdo chtějí poznat něco jiného. Jiný svět a jiné lidi. Setkáte se zde s fascinující přírodou, absolutní chudobou ale i zajímavými stavbami, které stojí za vidění. Většina návštěvníků začne svou návštěvu v hlavním městě Juzno-Sachalinsk ve Vojenském muzeu Juzno-Sachalinsk, které se nachází na náměstí Victory. Vedle muzea se nachází zlatá klenba Katedrály Narození Páně, která byla dokončena v roce 2016. K procházce láká celé hlavní město i jeho okolí. Velkou vlasteneckou válku pak připomíná Válečný památník, který má pro místní obyvatele ohromný význam.

Protože ostrov kdysi patřil k Japonsku, lze zde stále ještě pozorovat japonské dědictví v architektuře budov, jako je Regionální muzeum Sakhalin nebo japonská brána torii Vzmorye. Na ostrově určitě musíte ochutnat místní mořské speciality. Hvězdou mezi všemi je obrovský krabí král, který žije ve vodách severního Pacifiku a vyváží se po celém světě. Zdejší pobřeží je dlouhé a dramatické s různorodými skalními útvary.

Na ostrov funguje mezinárodní letiště Juzno-Sachalinsk, které má denní spojení do Moskvy, Tokya, Soulu, města Sapporo a dalších měst.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tajemný ruský ostrov Sakhalin. Místo se zajímavou minulostí, která láká cestovatele