Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Tři novoroční předsevzetí pro cestovatele. Jak pohodově cestovat v roce 2019?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 1. 2019

Začal rok 2019 a mnozí z nás si dávají svá novoroční předsevzetí. Proč by si jich pár nemohli dát i milovníci cestování. Změna přístupu může často dopomoci k tomu, jak si cesty lépe užít a stát se šťastnější. Máme pro vás tři způsoby, jak si co nejlépe vychutnat své cesty v roce 2019.

Není neobvyklé, že si lidé při vytváření novoročních předsevzetí dávají nerealistické cíle, což dost výrazně přispívá k tomu, že pak většina z nich selže. Podle průzkumu univerzity ve Scrantonu k tomu dojde ve více než devadesáti procentech případů. Takže v tomto roce se zaměřte pouze na zlepšení jedné oblasti – vašich cest. Ujistěte se, že cestujete spokojeně a přesně tak, jak si přejete.

Odpočinek a dovolená jsou pro náš blahobyt zásadní. Tvrdí to alespoň odborníci a my s nimi nemůžeme nesouhlasit. Abychom byli kreativní, strategicky mysleli a dokázali vytvořit rovnováhu v našich životech, musíme se umět odpoutat od každodenních činností. Alespoň na chvíli. Aby se vám to dařilo lépe, máme pro vás typy, jak si své cesty v letošním roce mnohem více užít.

Naplánujte si volno včas

Nejčastěji si dovolenou bereme o prázdninách. Je ovšem na nás, jestli ano nebo ne. Mnoho lidí si bere raději kratší dovolenou nebo dokonce vůbec. Protože co kdyby že? Podle zahraniční studie GfK-Oxford Economics mělo 52 amerických pracovníků v roce 2017 nějakou nevyužitou dovolenou.

Zaměstnavatelé obvykle nemají velký problém s tím, kdy si chcete volno vzít, spíš řeší délku trvání. Datum bývá ponechán na preferencích zaměstnance. Abyste si ovšem mohli užít svůj zasloužený odpočinek, musíte ho nahlásit v dostatečném předstihu. Naplánujte si vše na období, kdy u vás ve firmě není tak rušně nebo zrovna nevrcholí sezona. Domluvte se také s kolegy, abyste se vyhnuli možným konfliktům kvůli špatnému načasování.

Když dáte žádost svému šéfovi, mluvte o tom stejně, jako o jakémkoliv jiném důležitém problému na pracovišti. Není to jen tak něco, je to vaše dovolená. Nemáte proč se cítit špatně nebo se dokonce pomalu omlouvat za to, že si berete volno, na které máte nárok.

Cestování šetrné k životnímu prostředí: Sedm kroků k cestování (téměř) bez plastů

Netvořte si přísný denní rozvrh

Jedním z největších zabijáku zábavy při cestování, je dodržování přísného denního rozvrhu. Výlety se samozřejmě nenaplánují samy, ale můžete si vše pěkně připravit a promyslet, aniž byste úplně vymazali pohodu a spontánnost.

Připravené seznamy a plány vám určitě budou nápomocné u těch nejpodstatnějších věcí: lety, hotely, pronájem aut, vstupenky, rezervace apod. Co se týče organizačních technik, různí lidé mají různé nároky na komfort i různě propracované plány a rozvrhy.

Na samotnou cestu si ideálně naplánuje jen jednu náročnou aktivitu pro každý den cesty. Zvláště, když cestujete se skupinou. Lidé, kteří milují plány a přesně dané harmonogramy, budou nadšení, když budou vědět, že mají na každý den naplánovanou jednu velkou činnost a zbytek pak už nějak uplyne. A ti, kdo chtějí být spontánní se vším všudy, se zase uklidní, když uvidí, že nemají organizovaný celý den. Jednu aktivitu určitě zvládnou.

Zapomeňte na stres při balení

Jakou máte tašku na cesty? Pohodlné a kvalitní menší zavazadlo, ve kterém můžete mít vždy vše přehledně uloženo nebo s sebou vždy táhnete obrovský kufr s celým šatníkem? Pokud už vás nebaví vláčet obrovské množství prádla, existuje jednoduché řešení. Naučte se minimalismu a vezměte si jen to, co skutečně potřebujete. Když to ideálně zabalíte do nějakého opravdu kvalitního výrobku, ve kterém se vám oblečení nezničí, vypadá elegantně a odolně, máte vyhráno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tři novoroční předsevzetí pro cestovatele. Jak pohodově cestovat v roce 2019?