Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Úraz na dovolené. Jak řešit pojistnou událost?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 3. 2018

Kdo by chtěl mít zkaženou dovolenou nutností vyhledat lékařskou pomoc z důvodu nemoci či úrazu? Určitě nikdo.  Když už se to ale stane, potřebujete pomoc. Pro takové situace si sjednáváte cestovní pojištění. Nezachrání vás sice před pojistnou událostí, ale pomůže vám zmírnit její finanční dopady. Co dělat, když nastane situace, že musíte lékaře nebo nemocnici skutečně navštívit?

Pokud budete na dovolené někde v exotické destinaci, navštivte nemocnici pro turisty, jestli je v místě dostupná. Obvykle tam je poskytována mnohem vyšší kvalita služeb, než v nemocnicích pro místní.

Ať už vás potká cokoliv, snažte se vždy zachovat chladnou hlavu. V zahraničí jsou zastupitelské úřady České republiky, kde vám budou schopni pomoct. Komunikovat budete ale hlavně prostřednictvím asistenční linky pojišťovny se zaměstnanci, kteří jsou proškoleni a v dané situaci vám pomohou.

Zajistěte si kvalitní cestovní pojištění

Nejdůležitější krok musíte udělat ještě před odjezdem na dovolenou. Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění. V zahraničí vám rozhodně nestačí běžné zdravotní pojištění z České republiky. Navíc jsou ceny za ošetření mnohem vyšší než u nás. Mohou se vyšplhat do statisíců nebo i milionů korun. Až si sjednáte cestovní pojištění, dostanete pojistné kartičky, kde bude uvedeno vaše jméno, datum narození, trvání pojistné doby, číslo pojistky a kontakty na asistenční službu. Pojistné kartičky mějte neustále u sebe.

Asistenční službu volejte ihned

Každé cestovní pojištění sjednáváte s asistenční službou. Ta vám poskytne pomoc na telefonu 24 hodin denně. S operátorem se vždy domluvíte česky. Pomůže vám řešit problém hned na místě, zjistí, na co máte nárok a za jakých podmínek. Proto byste asistenční službu měli zkontaktovat ihned poté, co se vám stal úraz, byli jste hospitalizováni apod. Buďte připraveni na to, že můžete být požádáni o to, abyste zaplatili výlohy ze svých peněz. Uschovejte si veškeré doklady a faktury, které za výkony zaplatíte. Budete je dokládat pojišťovně k proplacení. Na vyřízení mají 30 dní.

Pokud byste se rozhodli asistenční službu nevolat, mohlo by vás po návratu z dovolené čekat nemilé překvapení. Někdy právě takový krok může vést k tomu, že pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění.

Cestovní pojištění nepotřebuješ. 7 nejhorších cestovatelských rad

Nemoc či úraz na dovolené

Stal se vám na dovolené úraz nebo jste onemocněli? Obraťte se na asistenční službu, jak je uvedeno výše. Ta vám zprostředkuje návštěvu nejbližšího lékařského zařízení, se kterým má smlouvu. Nechte si vystavit lékařskou zprávu. V případě, že u sebe nemáte peníze a je po vás vyžadována platba, zavolejte asistenční službu a požádejte o garanci.

Poškození, ztráta či krádež zavazadel

Nejčastější pojistné události, které turisty na cestách potkávají, je poškození, zničení nebo krádež zavazadel. Pokud se vám něco takového přihodí, opět to nahlaste asistenční službě, která posoudí, zda-li máte nárok na krytí nebo ne. Vždy je také nutné zavolat policii a nechat vystavit protokol. Ten předložíte později pojišťovně.

Proč se vyplatí pojištění storna zájezdu? Zajistěte si, že nepřijdete o dovolenou i o peníze

Poškození majetku nebo újma na zdraví druhých osob

Také se může stát, že způsobíte škodu nebo újmu na zdraví někomu jinému. V takovém případě je nutné zaznamenat si kontakt na poškozeného a v případě, že jsou kolem svědci, tak i na ně. Pokud by vás vyslýchala policie, trvejte na tlumočníkovi a nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu. Rozhodně nikdy nepodepisujte nic, čemu dobře nerozumíte a vždy dopište i svou výpověď v českém jazyce. Stejně tak si nafoťte své fotografie z místa škody.

Jak postupovat po příjezdu do ČR?

Až dorazíte z dovolené domů, co nejdříve nahlaste pojistnou událost. Na internetových stránkách pojišťovny byste měli najít formulář pro hlášení pojistné události, který si vytiskněte a vyplňte. Předložte všechny zprávy o ošetření, účty za léky apod. V případě, že byla u události přítomna i policie, předložte také policejní protokol.

Co dělat, když vás okradou v zahraničí. Krok za krokem

Prověření lékaři a nemocnice pro turisty

Připravte se dostatečně na každou situaci ještě před dovolenou. Využít můžete i seznam prověřených nemocnic či lékařů v místě, kam se chystáte. Asi nejznámější je tento seznam organizace IAMAT (International Association for Medical Assistance to Travellers). Jednoduše se zaregistrujete a dostanete se k seznamu prověřených zařízení i lékařů poskytujících zdravotnickou pomoc. Dozvíte se také informaci o tom, zda se zde domluvíte anglicky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Úraz na dovolené. Jak řešit pojistnou událost?