Menu
JenProCestovatele
Čína

V Číně vznikne největší světové lyžařské středisko

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 12. 2018

V Číně chystají něco velkého, a když píšeme velkého, tak věřte, že se jedná o velikost světových poměrů. V Šanghaji má vzniknout největší indoorové lyžařské středisko na světě Skiareál Wintastar a přichází v době, kdy Čína dává velké peníze do výstavby zimních stadionů, protože v roce 2022 se v Pekingu konají zimní olympijské hry. A protože v Číně sportu a zejména tomu zimní, až tak neholdují, je potřeba je to naučit.

Dubajský maloobchodní gigant Majid Al Futtaim – společnost, která má na svědomí Ski Dubai, první krytý lyžařský svah na Středním východě – oznámila, že pomáhá rozvíjet to, o čem tvrdí, že bude největším sněhovým a lyžařským střediskem na světě.

Park má být velký 90 000 metrů čtverečních, což je více než trojnásobek velikosti lyžařského střediska Ski Dubai, které bylo otevřeno v roce 2005. Doposud drží prvenství jiné místo. Je jím město Harbin a jeho Harbin Wanda Indoor Ski. To bylo otevřeno v roce 2017 s rozlohou 80 000 čtverečních metrů.

Aktivity pro všechny

Wintastar nabídne tři sjezdovky různé náročnosti a k tomu dalších 25 zimních aktivit pro ty, kdo neradi lyžují, nákupní zónu, aquapark nebo dokonce i ubytování ve čtyřech hotele. Projekt vede firma KOP Limited, která sídlí v Singapuru. S ní spolupracuje firma Majid Al Futtaim, o které byla řeč výše.

Šanghaj má subtropické podnebí a teploty se zde pohybují od 3 stupňů Celsia v zimě do 33 stupňů Celsia v létě. Je proto nutné vybavit areál odpovídající technikou a s tím souvisí i cena. Projekt by měl vyjít na 1,2 miliardy dolarů, což je v přepočtu na naše peníze asi 26,6 miliard korun. Areál by měl být otevřen pro veřejnost do roku 2022. Tedy ještě před olympiádou v Pekingu. Tu bude Čína hostit poprvé ve své historii.

10 nejslavnějších zdí, které by měl alespoň 1x za život navštívit každý cestovatel

Číňané a lyžování

S tím souvisí i zvýšený zájem o lyžování v Číně. Prezident Si Ťin-pching chce k lyžování přitáhnout alespoň 300 milionů Číňanů. A je to úkol nelehký, protože například v roce 2017 si na lyže stouplo jen 12,1 milionů obyvatel, což je méně než jedno procento populace.

Vláda v této souvislosti přijala různá opatření. Dotuje školy, aby nechaly své žáky lyžovat, má se postavit minimálně 600 zimních stadionů a je velmi podporována expanze soukromého sektoru. Kýžený cíl, přitáhnout k lyžování alespoň 300 milionů obyvatel, chce vláda splnit do roku 2025.

Spolu s Genting Secret Garden Resort, rostoucím venkovním střediskem poblíž Pekingu v sousední provincii Hebei, komplex Wintastar Shanghai zvyšuje aktivitu soukromých developerů. Výkonný předseda a výkonný ředitel společnosti KOP Limited Ong Chih Ching nazval zvyšování zájmu o zimní sporty „další velkou věcí v Číně“.

Wintastar Shanghai se připojí k rostoucímu seznamu indoorových lyžařských středisek, do kterých přispěl Majid Al Futtaim. Mimo Ski Dubai, se společnost postarala i o lyžování v Egyptě, když zde v roce 2017, začalo fungovat první lyžařské středisko v Africe.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Číně vznikne největší světové lyžařské středisko