Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

10 nejslavnějších zdí, které by měl alespoň 1x za život navštívit každý cestovatel

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 8. 2018

Chcete zažít nevídané dobrodružství a už jste přehlceni plážemi, vodou, kopci a klasickými památkami? Možná je na čase zkusit něco méně tradičního, ale o nic méně krásného. V tomto článku vám přinášíme informace o zdech. A nejsou to jen tak ledajaké zdi, ale ty nejzajímavější a nejkrásnější na světě.

1. Velká čínská zeď (Great Wall of China)

Velkou čínskou zeď jsme uvedli na první místo, protože si ho rozhodně zaslouží. Vine se přes kopce jako podlouhlý drak obohacený o strážní věže, kasárny vojsk a posádkové stanice. I po staletích je stále úchvatným technickým výkonem.

Velká čínská zeď patří mezi Sedm divů světa a je to nejdelší zeď na naší planetě. Měří asi 13,170 mil a první cihly byly položeny již v 7. století před naším letopočtem. Samotná stavba probíhala od konce 14. století do začátku 17. století. Vytvořena byla kvůli invazi kočovných kmenů, která trvala přes 2000 let.

2. Hadriánova zeď (Hadrian’s Wall)

Hadriánova zeď

Hadriánova zeď

Hadriánova zeď je nejdelší zdí v Evropě. Patří do světového dědictví UNESCO. Je pojmenovaná po římském císaři, který nařídil tuto stavbu po návštěvě Británie v roce 1212. Chtěl oddělit Římany od tzv. barbarů, což byly kmeny žijící v dnešním Skotsku.

Zeď vedla napříč celou severní Anglií, jižně od skotských hranic. Na východní straně začínala u Newcastle upon Tyne a táhla se až po dnešní Carlisle na západním pobřeží. Měří 119 km.

15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět

Jestliže chcete vidět nejlepší a nejdelší úsek zdi, vydejte se na pevnost Birdswald, muzeum římské armády v Bardon Mill, kde můžete vidět úlohu armády při budování zdi.

3. Zdi Ston (Walls of Ston), Chorvatsko

Zdi v Ston, Chorvatsko

Středověké město Ston v jižním Chorvatsku skrývá zajímavé tajemství. Stojí v něm druhá nejdelší evropská zeď. Má přes čtyři míle a někdy se jí přezdívá také evropská zeď Číny.

Tato zeď spojovala dvě města Ston a Mali Ston na poloostrově Pelješac. Postavena byla ve 14. století. Zdi jsou jedinečné počtem čtyřiceti věží a pěti pevnostmi. Jen dva kilometry od městečka jsou třpytivé a jemně se svažující písky překrásného zálivu Prapratno. Patří k deseti nejlepším chorvatským plážím.

10 oblíbených míst v krásném Chorvatsku. Kam vyrazit na výlet?

4. Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník, Chorvatsko

I v Dubrovníku v Chorvatsku se najdou impozantní zdi, které pokrývají staré město. Stojí na škálování strmých schodů a nabízejí nádherný výhled na Jadran na jedné straně a terakotové střechy na straně druhé.

5. Gumová zeď (Seattle Gum Wall)

Gumová zeď, Seattle

V uličce poblíž centra Seattle najdete zeď pokrytou žvýkačkou. Není to žádný technický zázrak, ale úžasná podívaná. Nejslavnější místo na světě, kde se drží žvýkačka.

Stěna stojí u pokladny Market Theatre a její tradice se začíná psát v roce 1993, kdy patroni divadel Seattle Theatresports dávali gumu na zeď. Divadelní dělníci ji zlikvidovali dvakrát, ale nakonec svou snahu vzdali. Dnes je přes 50 stop pokryto barevnou žvýkačkou, což jí přineslo zařazení do pouličního umění a v roce 2009 byla zeď označena jako druhá největší turistická atrakce na světě. Někteří lidé na ní vytvořili úplná umělecká díla z gumy.

6. Berlínská zeď (Berlin Wall)

Berlínská zeď

Od roku 1961 připomíná Berlínská zeď studenou válku. Ve své době dělila západ od východu. V noci z 12. na 13. srpna 1961 bylo nejdříve přerušeno spojení mezi východním a Západním Berlínem ostnatým drátem. O tři dny později začal být drát nahrazován zdí a postupně došlo k vybudování opevnění hranic mezi NDR a SRN. Pád Berlínské zdi přišel dne 9. listopadu 1989. Její demolice začala až po roce dne 13. června, kdy z ní začali lovci suvenýrů trhat kusy.

Jak získat ruské vízum. Vše, co byste měli vědět, než pojedete do Ruska.

7. Moskevský Kreml (Kreml Wall)

Kreml, Moskva, Rusko

Tento opevněný komplex katedrál, paláců, věží a muzeí je sídlem ruské státní moci od poloviny 15. století, kdy vládl Ivan Velký. Kreml je největší pevností na světě. Venku lze vidět zachované tělo Lenina. Kreml má velmi výrazné zdi z neomítaných červených pálených cihel. Zdi jsou vysoké 5 až 19 metrů a dlouhé 2235 metrů. Jsou posílené dvaceti věžemi. Jedná se o jeden z největších hradních komplexů na světě.

8. Washingtonova pamětní zeď veteránů (Washington Vietnam Veteran’s Memorial Wall)

Památná stěna byla postavena na památku obětí války ve Vietnamu a nese jména více než 58 300 příslušníků amerických ozbrojených sil. Zahrnuje Památeční zeď, sochu Tří vojáků, sochu Tří zdravotních sester a Pamětní desku dedikovanou vojákům, kteří zemřeli kvůli zdravotním komplikacím.

Zeď je vnořena do okolního terénu a připomíná hojící se ránu. Na černém žulovém povrchu se odráží kolemjdoucí chodci na připomínku toho, že se zde stýká minulost s přítomností.

9. Sacsayhuamán Peru (Sacsayhuaman Peru Tour)

Sacsayhuaman, Peru

Ohromující stavba stojí vysoko nad městem Cusco. Opevnění mělo za úkol chránit Sacsayhuamanu, starobylé hlavní město Inku. Stavba chrámové citadely začala v polovině 16. století a trvala takřka 100 let.

Co si nenechat ujít v Peru a proč musíte vidět Machu Picchu

Je postavena z mohutných, přesně opracovaných a dokonale do sebe zapadajících kamenných bloků. Údajně ji mělo stavět 30 000 indiánů 70 let. Kameny byly tak důmyslně poskládané, že není prostor, aby proklouzl ani list papírů. To vše svědčí o úžasných architektonických schopnostech inků.

10. Zeď nářků (Western Wall)

Zeď nářků, Jeruzalém

Zeď nářků, Jeruzalém

Zeď nářku, která se správně nazývá Západní zeď v Jeruzalému, je pozůstatkem západní části vnější hradby, která na konci období druhého jeruzalémského Chrámu obklopovala Chrámovou horu. Dnes je tato slavná zeď pro Židy tím nejposvátnějším místem., ale zároveň je i místem smutku nad zničením Chrámu. Údajně byla postavena Herodem Velikým.

Z celého světa sem po staletí putují židovští poutníci, aby zde vyslovili své modlitby. Součástí je i zvyk, při kterém je modlitba napsaná na malém lístku a vsunuta mezi kameny samotné Zdi. Často se zde také odehrává obřad Bar micva.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejslavnějších zdí, které by měl alespoň 1x za život navštívit každý cestovatel