Menu
JenProCestovatele
Itálie

V italské Florencii zakázali jíst na ulici. Za porušení zákazu hrozí velká pokuta

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 9. 2018

I když je Itálie domovem stolování pod širým nebem a snad každý, kdo do této krásné země míří, se těší na skvělá jídla, která si dá na terase prosluněné restaurace nebo přímo na pláži, ve Florencii se na ulici nenajíte. Místní úřady zde zavedly pokutu až do výše 500 EUR.

Městská vyhláška, která vstoupila v platnost 4. září, zakazuje lidem, aby se zastavovali v historickém centru města kvůli jídlu. Nesmí se jíst na chodnících, silnicích, na chodbách obchodů a domů. Florencii navštíví ročně okolo deseti milionů turistů, aby se pokochali pohledem na takové proslulé atrakce jako je třeba katedrála Santa Maria del Flore, Palazzo Pitti, socha Davida či socha Persea s hlavou Medúzy. Počet turistů se zvýšil za pět let o 2,4 milionu.

Nezvladatelné přetížení

Zákaz se týká čtyř ulic – Via de ‚Neri, Piazzale degli Uffizi, Piazza del Grano a Via della Ninna. Ty patří k nejrušnějším ve městě a omezení jsou zavedena během doby, kdy zde lidé nejvíce jedí – od 12:00 do 15: 00 a od 18:00 do 22:00.

Via de ‚Neri je plná obchodů s potravinami, včetně tří poboček oblíbeného obchodu All’antico Vinaio, kde můžete ochutnat skvělé tousty nebo oblíbený obchod se zmrzlinou Gelateria dei Neri.

Hladoví turisté se zde často setkávají, aby mohli ochutnat některé z nejlepších italských dobrot. Příznivci nového opatření říkají, že toto zhoršuje přetížení v již tak přeplněném městě, a také přispívá k problémům.

Jak reagují obyvatelé Florencie?

Dario Nardella, starosta Florencie, uvedl na svém Facebooku: „Někdy se setkáváme s turisty, kteří se nechovají dobře k našemu městu. To vůbec není dobré. Pokud se u nás chovají jako doma, jsou a vždy budou našimi hosty, zvláště, pokud si chtějí vychutnat naše gastronomické speciality. Jen ti, kteří milují Florencii, si zaslouží Florencii.“

Lidé ve Florencii jsou přesvědčeni, že městu nové omezení pomůže a pomůže obnovit dekorum v jejich ulicích. Někteří ale argumentovali tím, že by stačilo přidat jen víc lavic a míst k sezení. A zapomínat by se nemělo ani na odpadkové koše.

Podnikům byly rozeslány dvojjazyčné plakáty, které vyzývaly návštěvníky, aby „respektovali obyvatele, obchodníky a pracovníky vybraných ulic“. Na plakátě je uvedeno, že za porušení zákazu hrozí pokuta od 150 do 500 EUR, ale není známo, jak bude systém pokut uložen či zda město posílí policejní hlídky, které budou vynucovat nová opatření.

Každý rok Florencii navštíví víc a víc lidí a takřka vždy je překonán rekord z předchozí sezony. Místo se stalo velmi oblíbenou destinací v celé Evropě, a tak se místní snaží vyvážit potřebu cestovního ruchu a příjmů z něj a ochránit jedinečné kouzlo svého regionu pro obyvatele i budoucí návštěvníky.

FOTO: 10 nejkrásnějších pláží Itálie, které byste měli navštívit

Různá opatření zavedla i další města

Florencie není jediným italským městem, které zavedlo takové kontroverzní opatření. Na začátku tohoto roku Benátky zavedly dočasné předpisy, které měly segregovat místní obyvatele a turisty, přičemž některé oblasti města mají být přístupné pouze obyvatelům a pravidelným návštěvníkům.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V italské Florencii zakázali jíst na ulici. Za porušení zákazu hrozí velká pokuta