Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Vánoční prohlídky hradů a zámků. Kam se můžete podívat i v zimě?

Na mnohých hradech a zámcích v České republice nekončí sezóna úderem prvních říjnových mrazivých dnů. Mnohá oblíbená historická místa bývají přístupná celoročně. Samozřejmě nechybí ani oslava Adventu a Vánoc. Na kterých našich hradech a zámcích můžete absolvovat vánoční prohlídku a podívat se, jak naši předkové slavili Štědrý den?

Advent na hradech a zámcích

I v zimním období si můžete udělat krásný výlet na mnohé české či moravské hrady a zámky. Pokud si chcete odpočinout od předvánočního shonu, užít si skvělou procházku, rande, či strávit krásné chvíle s rodinou a malými dětmi, vyrazte na místa, kde je otevřeno po celý rok. Vánoční expozice, dobové vánoční trhy a bohatý doprovodný program včetně hudby či uměleckých vystoupení na vás čekají třeba na Karlštejně, Kašperku, v Lednici, Hluboké nad Vltavou nebo v Českém Krumlově.

Zimní sezóna na Karlštejně

Od 1. 11. 2019 do 31. 3. 2020 probíhají zimní prohlídky na hradě Karlštejně. Otevřeno bývá výhradně o víkendech, přes vánoční svátky je zavřeno, ale v době od 26. 12. do 12. 1. můžete hrad opět navštívit každý den kromě pondělí. Od 13. 1. do 29. 2. 2020 pak budou znovu přístupné jen víkendy, tedy pátek až neděle, a to od 10 do 15 hodin odpoledne.

Zaujmout vás může prohlídková trasa Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., nebo interiéry císařského paláce včetně klenotnice. V době Adventu můžete navštívit středověké tržiště pod hradem nebo Muzeum Betlémů. 15. 12. 2019 zazní v Rytířském sále Císařského paláce Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, a to v 17, a posléze ještě v 19 hodin.

Hluboká nad Vltavou láká návštěvníky po celý rok

Jeden z nejkrásnějších českých zámků Hluboká nad Vltavou můžete navštěvovat po celý rok. Během zimního období od ledna do března 2020 je otevřeno každý den kromě pondělí, a to do 16 hodin. Zámek nabízí opravdu cenné historické artefakty ze sbírky Schwarzenbergů. Přepychový zámek má přes 140 místností a rozhodně je v něm spousta zajímavého k vidění.

V době Adventu se o víkendech můžete i v Hluboké nad Vltavou setkat s pravou vánoční atmosférou. Kromě potěšení pro oko a duši si můžete pochutnat na pečených kaštanech, teplém jablečném závinu či svařeném víně na nádvoří zámku.

Vánoce na Kašperku 2019

Také šumavský hrad Kašperk přivítá své návštěvníky i přes zimní sezónu. V době od 28. 12. 2019 do 1. 1. 2020 se můžete těšit na komentované prohlídky se zimní tématikou a průvodcem v kostýmu, a to od 10 do 16:30 hodin, přičemž poslední prohlídka bude zahájena v 15 hodin. Dozvíte se, jak lidé ve středověku slavili Vánoce a jak těžké pro ně bylo vůbec přežít zimu. Nebude chybět vánoční atmosféra a výborné občerstvení. Na své si samozřejmě přijdou také děti.

Zámek Lednice je v provozu také v zimě

Mrazivě nádherná Lednice je rovněž přístupná po celý rok. V době od listopadu do ledna se můžete těšit na tradiční prohlídkové trasy a o adventních víkendech i na skvělou vánoční atmosféru, trhy, svařené víno, cukroví, pečené kaštany a koledy.

Český Krumlov a Medvědí Vánoce

V Českém Krumlově se můžete setkat už po devětadvacáté s oblíbenou akcí Medvědí Vánoce, která se koná přímo na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Do zámeckého příkopu, ve kterém žijí medvědi, se předem umístí několik velkých vánočních stromů, které se nazdobí dobrotami, které mohou medvědi bezpečně sníst. Na Štědrý den ráno pak děti přinášejí medvědům vánoční pamlsky. Pod dohledem medvědáře je pokládají přímo pod vysoké smrky v hradním příkopu jako dárečky, a to v době, kdy jsou medvědi ještě zavření. Děti obvykle nosí jablíčka, perníčky, vánočky, bábovky, mrkvičky nebo med. Ten medvědi dostávají také.

Medvědi jsou pak samozřejmě kolem desáté hodiny vypuštění a mohou si dárky prohlédnout a pochutnat si na nich. Děti vše pozorují z bezpečné vzdálenosti za doprovodu vánoční hudby, skvělé atmosféry a neméně spokojených a radujících se rodičů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční prohlídky hradů a zámků. Kam se můžete podívat i v zimě?