Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Ve španělském Cádizu se rozhodli vyhnat z města 5000 holubů. Jak je dostanou pryč?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 4. 2019

Španělské přístavní město Cádiz plánuje uskutečnit to, co někteří považují za nesplnitelný úkon – přemístění 5000 holubů stovky kilometrů daleko. K tomuto kroku přistupují místní úřady po mnoha stížnostech místních obyvatel. Proč se musí ptáci vystěhovat?

Na holubi si obyvatelé Cádizu stěžovali především proto, že často vyháněli turisty z teras kaváren v nejnavštěvovanější části města a mnoha dalších míst. Předkové zdejších holubů pravděpodobně pochází až z dávné Persie.

Velké stěhování

Ptáci by se měli stěhovat někdy v letošním roce. Město je plánuje pochytat a přemístit do řídce osídlené oblasti ve východní části Španělska. Tam naleznou nový domov v domečku poblíž města Ribarroja del Turia. Toto řešení přemnožení holubů je prezentováno jako šetrnější přístup k životnímu prostředí, než je tomu na jiných místech, kde se holubi střílí nebo krmí antikoncepčními pilulkami, které ale mohou ovlivnit i další živočišné druhy.

„Naše město chce jít vhodnější a udržitelnou cestou, aby mělo populaci holubů pod kontrolou,“ řekl Álvaro de la Fuente, městský úředník zodpovědný za politiku životního prostředí.

Na obtěžování turistů dotěrnými ptáky si stěžovala regionální federace hoteliérů, Horeca. Hladoví holubi, podle nich, klidně vletí lidem do talíře, i když sedí u stolu. a jsou neodbytní. Také exkrementy holubů jsou velkým problémem. Restaurace, a hlavně jejich zaměstnanci, musí neustále všechno čistit. Ptáci také představují určité zdravotní riziko. V loňském roce potvrdil soud jednomu pracovníkovi cestovního ruchu nárok na odškodnění poté, co bylo prokázáno, že trpí plicní fibrózou kvůli vystavení se plovoucím částicím exkrementů ptáků.

Lidé ve městě tvrdí, že rozhodně proti holubům nebo jiným zvířatům nic nemají. Musí se ale řešit situace, kdy jsou přemnoženi a mohou představovat zdravotní riziko pro ostatní. Také nechtějí přijít o příjmy z turistiky a zároveň mají zájem o to, aby byl Cádiz zachován jako čisté a zdravé město.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

Náročný přesun holubů

Město plánuje v příštím roce přestěhovat asi pět tisíc holubů. Ti se budou muset odchytit a podrobit zdravotním kontrolám před jejich přepravou a propuštěním ve východním Španělsku na 375 mil od Cádizu. Odborníci doufají, že si tam holubi zvyknou a nebudou v pokušení letět nazpátek.

Radnice mezitím vytiskla 3000 prospektů s informace o tom, jak se s holuby vypořádat a doufá, že se lidé v této oblasti budou vzdělávat než aby museli být pokutováni za krmení ptáků. V Londýně, podle legislativy přijaté před deseti lety, lidé riskují pokutu až 500 liber za krmení holubů kolem Trafalgar Square.

Historické přístavní město je lákadlem pro turisty

Cádiz, Španělsko

V krásném městečku žije okolo 130 tisíc obyvatel a je nejspíš nejstarším městem v jihozápadní Evropě. Bylo založeno Féničany již před rokem 1000 před Kristem. Nachází se na úzkém skalnatém poloostrově na pobřeží Costa de la Luz. Omývají ho vody Středozemního moře. I proto je tak lákavé a zajímavé. Nabízí jedinečné pláže, skvělé koupání, zábavu i poznávání.

Z historického hlediska je město zajímavé zejména díky svým starým čtvrtím – Santa María, La Viña nebo El Pópulo. Všechny mají úzké dlážděné uličky a výrazně kontrastují s moderními částmi města.

Nejznámější památkou je dozajista katedrála se zlatou kopulí, která byla postavená z části v 18. století a z části v 19. století. Celková výstavba trvala sto let, a proto dnes můžete vidět na katedrále různorodé architektonické styly. V interiéru se nachází kaple a krypta vykopaná do skály pod hlavním oltářem. Historii připomínají i kostely Santa Cruz a San Felipe Neri nebo dva hrady Castillo de San Sebastián a Castillo de Santa Catalina. O městě a jeho minulosti se hodně dozvíte i v muzeu v ulici Santa Inés. Za prohlídku stojí také vznešená sídla Casa del Almirante a Casa de las Cadenas.

Pobřeží města lemuje kolem 7 kilometrů písčitých a upravených pláží. Nejnavštěvovanější je Playa La Victoria s délkou 3300 metrů. Obklopují ji hotely a apartmány, restaurace, bary nebo obchody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve španělském Cádizu se rozhodli vyhnat z města 5000 holubů. Jak je dostanou pryč?