Menu
JenProCestovatele
Polsko

Ve Varšavě otevřeli nové muzeum vodky. Stojí za návštěvu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 6. 2018

V novogotické staré palírně ve Varšavě v Polsku otevřeli 12. června Muzeum polské vodky. V této zemi se jedná o první muzeum, kde nenaleznete nic jiného než jen vodku. Celé muzeum je tamnímu národnímu alkoholickému nápoji zcela zasvěcené.

V muzeu se můžete seznámit s historií vodky a uvidíte i jak probíhá destilace. Podle polské turistické organizace vznikla vodka právě v Polsku a zde bylo toto slovo i poprvé zdokumentováno. Šéf nadace Polska Wódka, Andrzej Szumowski, by si přál, aby tato nová expozice dodala jejich „národnímu“ nápoji větší uznání. Podle něj je vodka součást polské historie, dědictví a tradice. On sám je pevně přesvědčen, že prvenství za ní patří Polsku, ale zároveň i připouští, že o tomto nároku stále vedou s Ruskem spory.

Muzeum vodky ve Varšavě

Nové muzeum se nachází v opraveném komplexu s názvem Praga Koneser Center. Pokud se chystáte do Varšavy a vodka patří k vašim oblíbeným alkoholickým nápojům, Polish Vodka Museum vás určitě nadchne. A zajímavé je toto místo i pro ty, kdo vodku nepijí. Turisté si mohou vychutnat celkem pět tematických vystav a promítací místnost, kde bude promítán film o historii vodky.

Na turisty v muzeu čeká také interaktivní multimediální instalace a bar. U něj si samozřejmě můžete pochutnat na vodce. Také se dozvíte, jak ji správně servírovat i jaké jídlo se k ní hodí. Mimo samotného čistého nápoje vám v baru připraví různé koktejly.

Polsko: 10 míst, která byste zde neměli vynechat

Návštěvníci si mohou zapůjčit také speciální brýle, které jim umožní vyzkoušet si, jak vidí člověk pod vlivem alkoholu v různých úrovních.

Hlavní expozice muzea se nachází v historické budově bývalé rektifikační stanice, kde získává vodka jedinečnou a čistou chuť. Návštěvníci zde objeví místní tradici výroby vodky a dozví se o mezinárodním úspěchu polské vodky.

Polské muzeum je otevřeno sedm dní v týdnu. Individuální vstupné vás vyjde na 40 zlotých. Vstup do něj je povolen pouze zletilým návštěvníkům. Hodinová exkurze začíná informacemi o dějinách polské lihoviny. Projekt získal dotaci z Evropské unie ve výši 2,5 milionu zlotých.

https://www.instagram.com/p/Bj8NroaFsXC/?tagged=muzeumpolskiejw%C3%B3dki

Koneser Praga Center

Polské muzeum vodky se nachází v historické destilační a rektifikační budově v prostorách Koneser Praga Center. Toto místo rozhodně nebylo vybráno náhodně. Právě zde fungovala varšavská továrna na výrobu vodky „Koneser“. Fungoval zde celý komplex budov s rozlohou 50 tisíc metrů čtverečních mezi ulicemi Zabkowska, Nieporecka, Bialostocka a Markowska. Na těchto místech se vyráběly vlajkové značky polské vodky – Luksusowa a Wyborowa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve Varšavě otevřeli nové muzeum vodky. Stojí za návštěvu?