Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Vědci odhalili další z tajemství Velikonočního ostrova. Co ve skutečnosti hlídaly slavné kamenné sochy?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 4. 2019

Velikonoční ostrovy jsou známe pro svou krásu i pro svou dominantu, velké kamenné hlavy, které nedají spát vědcům na celém světě. Kde se vzaly? Jak dlouho už existují? Kdo je vyrobil? Nyní přišli s dalším možným rozuzlením jejich tajemství, které ale vůbec není tak záhadné, jak byste mohli čekat.

Vědce dlouho mátlo, proč byly velké sochy umístěny právě tam, kde jsou. Nová studie ale říká, že lidé na Rapa Nui, což je název ostrova v místním jazyce, umístili sochy v blízkosti zdrojů nejdůležitějším pro lidstvo už odpradávna – čerstvé vody. Archeologové zkoumali umístění soch nebo platformy, na kterých mnoho z nich stojí. Vědci se domnívají, že objekty vyrobené někdejšími obyvateli vznikly hlavně kvůli neustále rostoucí vyspělosti populace.

Soudržná a vyspělá civilizace

Sochy z jednoho kusu kamene moai, mají prý představovat významné předky. Podle dosavadních studií měl být místní národ velmi primitivní. Studie, kterou publikovali vědci australské Queenslandské univerzity v časopise Journal of Pacific Archeology, tvrdí, že původní obyvatelé byli mnohem vyspělejší a soudržnější, než se doposud myslelo.

Tento objev není zase tak převratný, jedná se spíš o jiný úhel pohledu. Určitě je ale hodně zajímavý. Polynésané přišli na ostrov asi před 900 lety. Jednalo se o inteligentní jedince, kteří dokázali výborně spolupracovat. Přece někdo, kdo vytvoří taková díla, nemůže být primitivním národem.

Každá socha moai je naprostý originál. Existují vysoké, nízké, obézní, tenké i potetované nebo s kloboukem zvaným pukao. Sochy se údajně stavěly na počest náčelníků. Jedná z možných teorií se přiklání k tomu, že mají chránit obyvatelstvo ostrova před různými hrozbami, protože jsou všechny obráceny zády k moři.

Soch vzniklo původně skoro tisíc, ale vztyčeno jen tři sta. O zbytek se postarali archeologové ve 20. století.

Podstavce ahu

Vědci se ale také zajímali o podstavce soch tzv. ahu. Jejich umístění i vznik dali do souvislosti s tím, jak lidé z Rapa Nui používali krajinu i co považovali za důležité. Své poznatky publikovali prostřednictvím další studie v časopise PLOSE One.

Výzkumníci z šesti amerických institucí oddělili východní oblast Rapa Nui, kde se nacházelo 93 ahu. Byly analyzovány přírodní zdroje v jejich blízkosti, zaměřené na zahrady, ve kterých rostou plodiny jako sladké brambory, mořské zdroje včetně míst pro rybolov a zdroje sladké vody.

Ukázalo se, že neexistuje žádná významná korelace mezi umístěním ahu a přítomností okolních zahrad, což naznačuje, že zde nebyly umístěny proto, aby dohlížely na tato místa.

Oba mořské zdroje a zdroje sladké vody byly nalezeny v blízkosti ahu, a tak dospěli vědci k závěru, že pouze ty byly významné.

Velikonoční ostrov omezuje cestovní ruch ve snaze zachovat krásu a nedotčenost tohoto místa

Získávání pitné vody na ostrově, který nemá potoky ani prameny

Výzkumný tým mapoval ostrov, který nemá žádné potoky ani prameny, kvůli zdrojům sladké vody. Zjistili, že se objevují v podzemí v oblastech podél pobřeží, procesem nazývaným vypouštění podzemních vod.

„Čerstvá voda doslova vyšla přímo mezi pobřežím a oceánem. Vypadalo to, jako že koně pijí z oceánu, ale ukázalo se, že přesně vědí, kde se zrovna nachází čerstvá voda. To by také vysvětlovalo vysokou koncentraci moai a ahu podél pobřeží,“ uvádí spoluautor studie Carl Lipo, profesor antropologie na univerzitě v Binghamtonu v New Yorku.

I vnitrozemské sochy by mohly být propojeny se sladkou vodou, protože stojí v blízkosti jeskyní a dalších zdrojů sladké vody.

„Budování soch nebylo nevysvětlitelné chování, ale něco, co mělo kulturní význam a zároveň i vliv na přežití obyvatel ostrova,“ řekl Lipo.

Vědci dále doufají, že pochopí, proč byly tak rozsáhlé a komplikované sochy postaveny. Pokud by jejich hlavní funkcí bylo naznačit nebo ukázat na vlastnictví zdroje vody, mohla být použita mnohem jednodušší označení. Je totiž neuvěřitelné, kolik energie museli lidé na tvorbu soch vynaložit, aby je mohli postavit.

Chile otevírá velkolepou stezku o délce 2 800 km spojující 17 národních parků

Ostrov obklopený tajemstvím

Velikonoční ostrov nepřestává být jedním velkým tajemstvím. Možná i pro svou izolovanost od zbytku světa. Přesto zde stále existuje život a na ostrově Rapa Nui žije několik tisíc lidí. Vědce místní lidé lákají stejně jako samotný ostrov a podle mnohých jsou veškeré výzkumy stále ještě v plenkách. Uvidíme, co dalšího nám přinesou.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Vědci odhalili další z tajemství Velikonočního ostrova. Co ve skutečnosti hlídaly slavné kamenné sochy?