Velké Losiny poblíž Jeseníků prosluly lázeňstvím i ručním papírem
Petr Gorás
9. 7. 2022
Velké Losiny jsou malou obcí na severu Olomouckého kraje. V těsné blízkosti se nachází Jeseníky i město Šumperk, nedaleko odsud je i Králický Sněžník. Město proslulo především termálními lázněmi s unikátním termálním parkem a historickou výrobou ručního papíru. Za navštívení však stojí i původně renesanční zámek s rozlehlým parkem anglického typu.
Losiny – oblíbené pastviny losů
Název obce je skutečně odvozen od losů evropských, kteří byli u nás vyhubeni již někdy před 16. stoletím (dnes se však do české přírody pomalu vrací a nejvíce jich žije na Šumavě). Předpokládá se, že především v tuhých zimách zde tito divocí sudokopytníci nacházeli poblíž teplých pramenů hojnou zeleň uprostřed sněhu. A proč vlastně „Velké“? Ačkoli dnes mají Velké Losiny pouhých 2500 obyvatel, což rozhodně není nijak velký počet, onen přídomek odlišuje obec od nedaleké vesničky zvané Nové Losiny.
Nejstarší termální lázně na Moravě
Zatímco nejstarší lázně v Česku naleznete v Teplicích, kde tamější teplé prameny znali již Keltové na počátku letopočtu, losinské lázně existují minimálně od 16. století. Z té doby pochází první písemné zmínky o zdejších lázeňských budovách, ačkoli známost léčivých pramenů lze předpokládat i dávněji v historii. Dnes v rozsáhlém zalesněném areálu naleznete 4 lázeňské hotely, jedno wellness centrum a také unikátní termální park pro celou rodinu.
Zdejší sirné prameny pomáhají především na pohybové ústrojí (revma, bolesti kloubů, rekonvalescence) a kožní nemoci. Vedle toho se však lázně specializují i na nemoci neurologické, onkologické, oběhového ústrojí a nově i na ozdravnou péči po prodělání Covid-19.
Termální park Losiny nabízí vodní atrakce i relaxaci
Kromě tradičních lázeňských domů naleznete ve Velkých Losinách i unikátní termální park zvaný Termály Losiny. Představit si jej můžete jako takový aquapark, který je však namísto obyčejné chlorované vody z vodovodu napájen léčivými prameny. Nejen děti si užijí tobogány, divokou řeku a další atrakce, dospělí zase ocení vnitřní i venkovní plavecké bazény, různé druhy saun, masáže a další služby.
Výroba ručního papíru nepřetržitě od 16. století
Podle dochovaných pramenů se vznik místní slavné papírny datuje k roku 1596 a od té doby funguje nepřetržitě dodnes. Tato manufaktura – ze své podstaty nákladná záležitost – dokázala přežít konkurenci levného průmyslově vyráběného papíru v 19. století i znárodnění po druhé světové válce. Momentálně losinská papírna usiluje o zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.
Je dost možné, že vám ruční papír z Velkých Losin leží někde doma, aniž byste o tom třeba věděli. Například na něm může být natištěn váš vysokoškolský diplom nebo nějaký certifikát, ruční papír pak odebírají ve velkém i radnice a úřady. Obzvláště oblíbený je u umělců a v neposlední řadě jste na něm mohli dostat třeba i svatební oznámení či firemní vizitku.
Muzeum papíru
Kromě reprezentační prodejny můžete v areálu ruční papírny navštívit především Muzeum papíru. Otevřeno je po celý rok a nabízí dva prohlídkové okruhy s průvodcem. V rámci základního okruhu si prohlédnete exponáty historických strojů a nástrojů pro manufakturní výrobu papíru i celou řadu hotových výrobků. Samozřejmě se seznámíte i s celým procesem výroby papíru od začátku až do konce, o přísně utajované patenty se nejedná. Věděli jste například, že základními surovinami jsou bavlna a len? Druhý okruh je pak zaměřen na technické zajímavosti, jako je pohon strojů pomocí vody z místního potoka či parní kotelna.
Jantarová stezka spojovala Středozemní moře s Baltem. Dnes přes ni vede cyklostezka
Zámek Losiny nechvalně figuroval v čarodějnických procesech
Na místě původní tvrze vyrostl v Losinách v časech pozdní renesance zámek. Dostavěn byl tedy zhruba ve stejné době, kdy tu zároveň vznikala papírna i první lázeňské domy. Zajímavostí je, že pod jeho správou tu při čarodějnických procesech 1678-1696 zahynulo na 100 lidí, někteří z nich dokonce pracovali v lázních. Zámek figuruje mimo jiné i ve slavné knize Kladivo na čarodějnice a stejnojmenném filmu. Zatímco za původní renesanční stavbou stojí rod Žerotínů, od počátku 19. století až do zestátnění roku 1945 zámek patřil Lichtenštejnům. Ti mu udělili konečnou podobu a obohatili jej také o zámecký park anglického typu.
Prohlídky zámku Losiny a zámecké zahrady
První prohlídkový okruh s průvodcem vás seznámí především se životem prvních majitelů, pánů z Žerotína. Po nich tu zbyla mimo jiné rodová galerie, rytířský sál, žerotínská knihovna a vzácné série tapisérií z období baroka. Druhý prohlídkový okruh se pak věnuje následnému vlastnictví zámku Lichtenštejny. Z žerotínské renesance a baroka se přesunete do rokoka, empíru a biedermeieru. Uvidíte jejich kuchyň, pokoje i koupelny z počátku 20. století.
Zámecký park je volně dostupný a můžete do něj vzít i psa na vodítku. Podobně jako zámek si i park prošel různými módními proměnami. Na konci renesance to byla malebná renesanční zahrada italského typu. V období baroka pak snad ani nemohla dostat jinou podobu, než byl tehdy oblíbený francouzský typ parku, jenž vyniká symetrií, řádem, sochařskou výzdobou i vodotrysky. Pozůstatky některých prvků zde můžete rozpoznat i dnes. V 19. století, ovlivněném romantismem, se zase do popředí dostal anglický typ zámeckého parku – teď už se příroda nespoutávala do geometrických pravidel, nýbrž se jí dal volnější růst až jakási pěstěná divokost. Dnes tu zaujmou především exotické stromy.
Zdroje: rpvl.cz, losiny.cz, iclosiny.cz, lazne-losiny.cz, termaly-losiny.cz, lidovky.cz, turistika.cz