Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Vítkovice – industriální ostravská čtvrť nabízí nejen interaktivní muzea techniky a světoznámé festivaly

Petr Gorás

Petr Gorás

11. 7. 2022

Vítkovice jsou menším městským obvodem, který přímo sousedí s centrem Ostravy. Největším tahákem je Dolní oblast Vítkovice, areál původních železáren s přilehlým dolem, který dnes patří mezi nejnavštěvovanější kulturní památky v celém kraji a také hostí multižánrový festival Colours of Ostrava.

Nejželeznější ostravská čtvrť

Jako většina čtvrtí a obvodů našeho třetího největšího města, i Vítkovice byly původně samostatnou vesničkou, která si až do dob průmyslové revoluce žila vlastním poklidným životem. K centrální Moravské Ostravě se pak Vítkovice připojily až v roce 1924 v rámci projektu „Velká Ostrava“, který položil základy dnešní moravskoslezské metropole. V té době už byly Vítkovice malým městem s neodmyslitelným industriálním charakterem. Jak k tomu došlo?

Ostrava, ocelové město s bohatou hornickou minulostí. Musíte ho vidět

Jak Rothschildové proměnili prostou vesnici v moderní průmyslové město

Roku 1830 vznikla ve Vítkovicích první pudlovací pec na zpracování surového železa. Pak už to šlo prudce. Roku 1836 už tu stály další dvě koksové vysoké věže. V roce 1843 kupuje železářský podnik bohatý rod Rothschildů, konkrétně Salomon Mayer Rothschild. Ten následně poměrně rychle proměnil Vítkovice v jednu z nejmodernějších železáren v Evropě.

Všichni ti noví dělníci pochopitelně museli taky někde bydlet, takže zároveň s průmyslem vznikaly také nové dělnické i úřednické kolonie a obytné čtvrti. Samotní Rotschildové si zde zase postavili moderní zámek v empírovém stylu. Vzhledem k rizikovým profesím, které železárny poskytovaly, zde pochopitelně vznikla roku 1890 i závodní nemocnice. A jelikož se již Vítkovice rychle stávaly plnohodnotným městem, brzy na to zde vzniká i náměstí, reprezentativní radnice (1902), několik škol, starobinec a další zázemí.

Dolní oblast Vítkovice (DOV)

Vítkovický průmysl pochopitelně zažíval rozmach i za dob socialistické republiky, pár let po sametové revoluci však místní pece navždy vyhasly a asi jen málokdo by si tehdy Vítkovice dobrovolně vybral jako svůj domov. To už však dnes neplatí a svůj podíl na tom má i proměna chátrajícího průmyslového areálu v neustále se rozvíjející národní památku, která patří mezi ty vůbec nejnavštěvovanější v celém Moravskoslezském kraji.

Dolní oblast Vítkovice, zkráceně i Dolní Vítkovice, je obří areál všemožných kotelen, pecí, věží, přepravníků, koksovny, dolu Hlubina, plynojemu a tak dále, mezi kterými se můžete zcela volně procházet. Nejvíce si však areál užijete v rámci některé z komentovaných prohlídek, kdy se podíváte i do míst, která jsou obyčejně zapovězena. Mnohé průmyslové stavby navíc nacházejí po citlivých rekonstrukcích zcela nové využití – kavárny, umělecká a hudební studia, bar s kinem Etáž, multifunkční aula Gong a v prostorech bývalých koupelen dokonce zřídil Jarek Nohavica hudební klub Heligonka. Na začátku července se navíc celý areál uzavírá pro návštěvníky festivalu Beats For Love, v polovině července pak zase pro multižánrové Colours of Ostrava.

Halda Ema v Ostravě má sto let. Proč se jí říká “ostravská sopka”?

Malý a Velký svět techniky

Perlou DOV je populárně naučný projekt Svět techniky, který se dělí na dvě části. Malý svět techniky se nachází v bývalé energetické ústředně a provede vás historií celého vědecko-technického vývoje lidstva. Jednotlivé expozice jsou inspirované světy francouzského fantaskního spisovatele Julese Verna a zaujmou děti i dospělé. Na Cestě do středu země se například seznámíte s vynálezem parního stroje a prudkým rozvojem strojírenství, Cesta kolem světa za 80 dní patří zejména železnicím a Ze Země na Měsíc vás pak provede cestou od krkolomných počátků letectví k výpravám do kosmu. Expozice jsou doplněny interaktivními prvky, takže si můžete vyzkoušet telegraf, mototrenažer či třeba periskop na Nautilu.

V obdobném interaktivním duchu je pak koncipován i Velký svět techniky, který naopak vyhlíží do současnosti a budoucnosti. Také už se ostatně jedná o novou nepřehlédnutelnou stavbu s futuristickou zrcadlovou fasádou. Od parních strojů se tu tedy přesunete k nejnovějším 3D tiskárnám, nanotechnologiím, ale i k životnímu prostředí a přírodě, neboť budoucnost je kromě vší té nablýskanosti i zelená. Část prostorů je pak vymezena dočasným výstavám.

Dětský svět v DOL

Úplnou novinkou je pak ve Velkém světě techniky Dětský svět, který je určen těm nejmenším dětem (2-6 let s dospělým doprovodem). Jedná se o takovou herní zmenšeninu světa dospělého. Děti si tak například mohou v pískovišti najít fosilie, vyzkoušet si práci v dílně či autoservisu, v televizním studiu, v ordinaci a na Louce na ně zase čeká farmaření. Zkrátka svět ve světě pod jednou střechou.

Mírové náměstí a cihlová architektura

Po výčtu všech těch technických památek a muzeí by se mohlo zdát, že ve Vítkovicích snad ani není nic jiného. V tomto obvodu o zhruba 8000 obyvatelích jsou však k vidění i zajímavé kulturní památky z dob působení Rothschildů. Minimálně stojí za navštívení Mírové náměstí, na kterém je koncentrováno nejvíce zajímavých památek. Většina staveb po celém jeho obvodu je z typických neomítnutých červených cihel (tzv. režné zdivo), včetně samotné radnice a kostela.

Vítkovická radnice (1902)

Honosná radnice z režného zdiva je dílem vídeňského architekta Maxe von Ferstela a je dokonalou ukázkou tzv. vítkovické secese. Velice zajímavým způsobem snoubí novogotické, novorenesanční i barokní slohy.

Kostel svatého Pavla (1886)

Novogotický ráz má pak i o něco starší trojlodní kostel uprostřed Mírového náměstí. Kromě zajímavého cihlového vzhledu se s ním pojí i několik zajímavostí. Kostelní věž kdysi sloužila zároveň jako požární pozorovatelna a vodárenská věž, i proto stojí samostatně kousek od hlavní chrámové lodi. Do roku 1996 navíc kolem kostela projížděla tramvaj, která dlouhodobě narušovala statiku stavby. Tramvajová trať tak musela jít stranou.

Kukuřičná bludiště v ČR: Nejen orientace, ale také pohyb a vzdělání

Rothschild Palace (1887)

Další nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je hotel, opět z režného zdiva. Původně nesl název Werks, případně „Závodní hotel“, po velkých rekonstrukcích dokončených v roce 2010 je to již Rothschildův Palác. Jeho vnější podoba je však stále stejná, jako byla v 19. století. Ve své době šlo o reprezentativní luxusní hotel zejména pro obchodní návštěvy, sám Rothschild v něm měl i svou kancelář. Jako hotel i kanceláře stavba slouží dodnes.

Divadlo Mír – domov Tří tygrů

Na jednom z nároží náměstí stojí i nejmladší ostravské profesionální divadlo, založené roku 2016. Před pandemií koronaviru to byla víceméně jen ostravská záležitost. Dnes už má ale toto divadlo – a především pak jeho herci – celorepublikovou známost. Štěpán Kozub, Albert Čuba a Robin Ferro se v době povinně zavřených divadel přesunuli do online prostoru v rámci improvizovaných skečů prosluli jako Tři Tygři, momentálně dobývají i česká kina. Možná tak můžete spojit návštěvu Ostravy i se shlédnutím nějaké zdejší činohry. Za povšimnutí však stojí i samotná funkcionalistická budova z počátku 30. let, která desítky let sloužila jako kino.

 

Zdroje: vitkovice.ostrava.cz, dolnivitkovice.cz, forbes.cz, amo.ostrava.cz, divadlomir.cz, rothschild-palace.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vítkovice – industriální ostravská čtvrť nabízí nejen interaktivní muzea techniky a světoznámé festivaly