Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Výlet na Dachstein může být nezapomenutelný zážitek. Co ještě navštívit v okolí?

Pokud chcete do Rakouska na hory, ať už v létě či v zimě, skvělou volbou je ledovec Dachstein a jeho okolí. Jedná se o známý horský masiv v Alpách, který patří mezi hojně navštěvované a oblíbené turistické destinace. Co vás na této oblasti může zaujmout a co všechno ještě můžete poblíž navštívit?

Kde se nachází pohoří Dachstein a jaké vrcholy ho tvoří

Celé pohoří Dachstein se nachází na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salcburska. Má rozlohu 900 km2. Nejvyšším vrcholem je Hoher Dachstein (2995 m. n. m.), který je i nejvyšší horou rakouské spolkové země Štýrsko a Horní Rakousko a druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Druhým nejvyšším vrcholem Dachsteinu je pak skalní stěna Torstein, která měří 2948 metrů nad mořem. Celé pohoří tvoří tyto vrcholy: Hoher Sarstein (1975 m n. m.), na západě pak skupina Gosaukamm s nejvyšším vrcholem Grosser Bischofmütze (2459 m n. m.), na východě vyprahlá náhorní plošina zvaná Am Stein (1720 m n. m.) a osamělý vrchol Grimming (2351 m n. m.).

České Velenice a rakouský Gmünd propojoval nejstarší trolejbus v celém Rakousko-Uhersku. Svézt se jím můžete i dnes

Ledovce a ledovcové jeskyně na Dachsteinu

Na Dachsteinu se nachází tyto konkrétní ledovce: Hallstattský ledovec, Velký Gosauský ledovec, Malý Gosauský ledovec, Schladmingský ledovec, Edelgrieský ledovec, Schneeloch, Severní Torstein a Jižní Torstein. Nechybí ani ledovcové jeskyně: Dachstein-Rieseneishöhle (Obří ledová jeskyně), Dachstein-Mammuthöhle (Mamutí jeskyně), Hirlatzhöhle a Koppenbrüllerhöhle.

Lanovka na Dachstein

Turisté mohou využít možnost dopravovat se dvěma lanovkami. Jsou to Dachsteinseilbahn z Obertraun a Dachstein Südwandbahn. Masivem vede i dálková alpská cesta Via Alpina. Nachází se zde i několik horských chat. Některé jsou soukromé, jiné patří horolezeckým spolkům.

Nezapomenutelné Kaprunské přehrady v Rakousku. Jak si je nejlépe prohlédnout?

Dachstein v létě

Dachstein bývá navštěvován celoročně. V zimě hlavně kvůli lyžování, v létě pro vysokohorskou turistiku. Z horolezeckých výstupů jsou nejznámější Steinerweg a Pichlweg. K vyhledávaným vrcholům patří také Grosser Bischofmütze, Däumling nebo Niederes Großwandeck. Oblíbené jsou jištěné cesty Dachstein Westgrat a Johann Klettersteig.

Na vrchol Dachsteinu poprvé vystoupal Peter Gappmayr v roce 1832 cestou přes Gosauský ledovec a západní hřeben.

Dachstein v zimě i celoročně

Největším střediskem zimních sportů je Schladming (745 m n. m.), který patří slavné lyžařské středisko v údolí řeky Enns. Dalším známým místem je vesnice pod jižní stěnou Dachsteinu – Ramsau (1136 m n. m.), v níž se také odehrává děj oblíbeného rakouského-německého seriálu Záchranáři z hor. Právě v tomto seriálu můžete spatřit mnohé krásné horské scenérie, které vás mohou nalákat na opravdovou návštěvu Dachsteinu. Z Ramsau také vede jedna z lanovek, a sice Dachstein Südwandbahn na Hunerkogel (2685 m. n. m.).

Další známou podhorskou vesnicí je Gosau (779 m n. m.), která se nachází v údolí Gosau severně od Dachsteinu. V údolí se také nacházejí jezera Vorder a Hinter Gosausee.

Hrad Kreuzenstein v Rakousku připomíná pohádkové sídlo princezen. Točily se ale na něm horory a porno

Kam v Dachstein s dětmi

Pokud si chcete nenáročnou letní turistiku s dětmi, pak je vhodné zvolit vrchy Planai, Hochwurzen nebo Stoderzinken. Nahoru se dá i vyjet lanovkou. Z Hochwurzenu se dá sjet dolů na terénních tříkolkách. Sjezd je dlouhý 7 km a trvá 20 minut. Je to velmi oblíbená atrakce hlavně pro děti. Na Stoderzinken vás zase čeká adrenalinový zážitek v podobě kilometr dlouhé zběsilé jízdy na laně (zipline) ve výšce 1600 metrů nad mořem.

V Ramsau můžete navštívit skokanský můstek, bobovou dráhu, užít si s dětmi střelbu lukem, cyklovýlety a spoustu dalších aktivit.

Ferraty v Dachstein

Oblíbené jsou také ferraty, který je v Dachsteinu asi třicet. Je to největší lezecká oblast v celém Rakousku. Pokud chcete něco náročného a láká vás vystoupat až na vrchol Dachsteinu, máte spoustu možností, včetně dopravy lanovkou. Na ledovci lze navštívit významné atrakce jako nejvyšší visutý most v Rakousku, ledovcový palác a skleněné schody vedoucí do nikam. Pro náročné turisty jen připravena trasa Adamekhütte.

Hallstatt u Dachsteinu

Za návštěvu určitě také stojí známé rakouské město Hallstatt, které se nachází na břehu Hallstattského jezera v Salzkammergutberge. Společně s pohořím Dachstein patří mezi světové dědictví UNESCO. V této oblasti se nacházela solná ložiska, která se těžila po tisíce let. Nejstarší nálezy sahají až do doby 5 000 let př. n. l.

V roce 1846 objevil Johann Georg Ramsauer u halštatských solných dolů pohřebiště, také kovárnu a další nálezy. Bylo zde objeveno jedno z nejstarších lidských sídel, které se datuje přibližně do doby 800 až 400 př. n. l. Tak vznikla typická Halštatská kultura, která se proslavila a díky těmto nálezům je místo hojně navštěvováno turisty.

Dnes tato oblast nabízí pořádnou dávku romantiky. Nádhernou přírodu, jezero plné lodiček nebo krásné chaloupky. Můžete absolvovat okružní plavbu a užívat si krásu okolí. Městečko zdobí i starý evangelický kostel (Evangelische Pfarrkirche) s vysokou věží. Opodál stojí též katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie s kostnicí, která má přes 1200 pomalovaných lidských lebek. V centru města nechybí ani muzeum s mnoha archeologickými nálezy. Slavnostně jej v roce 1898 otevřel sám císař František Josef I.

Jezera v Rakousku – křišťálově čistá voda láká milovníky vodních sportů z celého světa

Můžete se také nechat vyvézt lanovkou na Salzberg (1031 m. n. m.) nebo navštívit nejstarší solný důl v Evropě, který si lze prohlédnout s průvodcem. Zážitkem může být i divoká jízda na pravé hornické skluzavce.

Zajímavostí je, že Hallstatt se tak moc líbil Číňanům, že si celé město zkopírovali a vybudovali u nich v Číně. A to bez souhlasu. Tato aférka proběhla v roce 2012, kdy Rakousko pochopitelně nebylo tomu rádo a tento počin neschvalovalo.

Zdroje: wikipedie, poznavamerakousko.cz, schladming-dachstein.ad,

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Výlet na Dachstein může být nezapomenutelný zážitek. Co ještě navštívit v okolí?