Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Jezera v Rakousku – křišťálově čistá voda láká milovníky vodních sportů z celého světa

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 5. 2018

Rakousko by se klidně mohlo nazývat zemí jezer a řek. V zemi jich je víc než 2000. Nekonečné vodní plochy s čistou vodou a krásnou alpskou krajinou poskytují ideální místo pro odpočinek.

Jezera v Rakousku rozhodně neslouží jen pro milovníky vodních sportů, i když ti se k nim sjíždějí nejčastěji. Okolí nabízí mnoho kilometrů turistických tras i upravovaných cyklostezek. Která jezera jsou ke koupání nejlepší?

Achensee

Největší ledovcové jezero Achensee v Rakousku zasazené mezi pohoří Karwendel a Rofan, dlouhé 9 km a hluboké 133 m se někdy označuje jako alpský fjord, protože při pohledu ze skalních štítů vypadá jako mořský záliv ve Skandinávii. Má ideální podmínky pro rodiny s dětmi, požitkáře i sportovní nadšence, na které čeká spousta aktivit (veslování, potápění, plavby lodí, rybaření, surfování i rafting či kanoistika). Oblíbená je zejména jižní strana jezera se svojí čistou pláží a pozvolným vstupem do vody.  Návštěvníci si mohou vychutnat krásné okolí, dokonale čistou vodu i tyrolskou pohostinnost.

Neusiedler See (Neziderské jezero)

Neziderské jezero je skvělým místem k návštěvě v každém ročním období. Nekonečné dálky, idylické vinohrady, klid a pohoda – přesně to láká po celý rok mnoho turistů. Stepní jezero o rozloze 320 km čtverečních má slanou vodu, a proto se někdy označuje jako „rakouské moře“. Vyznačuje se pásem rákosí, malou hloubkou i větrným počasím. Až 300 dní v roce zde svítí slunce. Milují ho jachtaři, surfaři i ti, kteří se jen rádi vykoupají. Kolem jezera se nachází mnoho cyklostezek v délce 970 km.

Nejlepší město na světě pro rok 2018 je Vídeň

Faaker See

Faaker See leží na jihu Korutan jen pět kilometrů od hranic se Slovinskem. Jezero je dlouhé asi 2 kilometry s maximální hloubkou 29,5 metrů. Na plážích leží bílý písek a nádherně čistá voda s teplotou až 26 stupňů láká každého milovníka koupání. Díky průzračně čisté vodě můžete dohlédnout do hloubky až několika desítek metrů.

Jezero je velmi oblíbenou turistickou destinací. Kolem něj se nachází několik kempů, hotelů i penzionů. Návštěvníci si mohou užít golf, volejbal, plachtění, surfování, veslování a samozřejmě i opalování.

Bodensee (Bodamské jezero)

Bodamské jezero se nachází na hranicích Švýcarska, Německa a Rakouska. Vzniklo už během doby ledové díky Rýnskému ledovci. Nejhlubší místo má asi 252 metrů a nabízí 571 km čtverečních čisté vody. Toto jezero patří k nejčistším v Evropě a celé jihozápadní Německo zásobuje pitnou vodou. V létě se zde můžete vykoupat na krásných plážích. Kolem se vinou dlouhé kilometry kvalitních cyklostezek, ale na své si přijdou i milovníci pěší turistiky. Stačí vyjet lanovkou k nejbližším horám a odtud se vydat po některé z turistických tras.

Kam za nákupy do Rakouska. Přesvědčte se o vyšší kvalitě a lepším výběru

Wolfgangsee

Na rozhraní Horního Rakouska a Salcburska leží perla mezi jezery v zemi. Wolfgangsee patří k nejkrásnějším v Rakousku a současně je i největším jezerem Solné komory. Nádherně čistá voda si drží teplotu kolem 24 stupňů a vyzývá návštěvníky ke koupání a vodním sportům. Na březích jezera se nachází oblíbená letoviska St. Gilgen, Strobl a St. Wolfgang s mnoha hotely a kempy.

Wörthersee

Ráj pro turisty nabízí korutanské jezero Wörthersee. Čeká je samozřejmě koupání, ale také pestrá škála okružních cyklistických stezek, které vedou kolem pamětihodností v okolí. Jezero je jedním z 1270 korutanských jezer s plochou takřka 20 kilometrů čtverečních a hloubkou až 85,2 metru.

V létě má zdejší čistá voda až 26 stupňů. Na místě můžete obdivovat elegantní zámky a vily postavené aristokraty a průmyslníky ve slavném období Belle Epoque. Stojí zde půvabné budovy s arkýři, věžičkami i rozmařilými lodžiemi.

Mondsee (Měsíční jezero)

Jezero, nacházející se v Horním Rakousku, mívá průměrnou teplotu vody kolem 27 stupňů a patří tak k nejteplejším v regionu. Svůj název získalo podle svého tvaru, protože připomíná protáhlý půlměsíc. Žijí zde pstruzi, štiky i úhoři. Mimo koupání na vás čeká i spousta vodních radovánek (vodní lyže, potápění, jachting). Za návštěvu stojí i stejnojmenné město Mondsee, ve kterém si budete připadat jak v nějakém romantickém filmu. Velmi oblíbený je zejména zdejší malebný kostel, který leží v areálu bývalých klášterních budov a dnes funguje jako hotel.

Treking trochu jinak. Zkuste spát na seníku a povečeřet domácí sýr

Grundlsee

Křišťálově čisté jezero s vodou tak kvalitní, že se dá pít, obklopené horským masivem Mrtvých hor, připomíná opravdovou pohádku. Největší štýrské jezero nabízí vše, co si milovníci koupání i vodních sportů mohou přát. Teplota vody se pohybuje v létě kolem 25 stupňů a není zde problém zahlédnout  hejna okounů, štik či pstruhů. Jezero je dlouhé 6 km a široké 1 km. Přírodní pláže o délce 14 km bývají většinou volně přístupné. Tři z nich jsou upravené pro koupající se hosty. Část pláže mohou využívat i nudisté. U jezera Grundlsee funguje lodní linková doprava, půjčovna lodí, škola plachtění a surfování i jachtařský klub.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jezera v Rakousku – křišťálově čistá voda láká milovníky vodních sportů z celého světa