Menu
JenProCestovatele
Asie

Dovolená na Bali může být stále finančně dostupná. Co nabízí ostrov bohů v Indonésii?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 4. 2019

Tropický ostrov takřka na rovníku si právem zaslouží označení ráj na zemi. Po celý rok je zde teplé počasí, milí lidé, přijatelné ceny, skvělé jídlo i bohaté kulturní dědictví. Existuje mnoho dobrých důvodů, proč vycestovat na Bali. Co musíte vědět, než se tam vydáte a proč stojí za návštěvu?

Na Bali míří každoročně davy turistů a čím dál víc je jich i z Čech. Zejména slavné tváře se v ostrově našly a opakovaně se sem vrací. Ostrov bohů vám toho dokáže nabídnou víc, než si dokážete představit. Krásné pláže, podmořský svět, zajímavou kulturu, fascinující střed ostrova se sopkou i místní obyvatele.

Důležité informace o Bali

Na Bali žije především populace Hinduistů, kteří stále uctívají své bohy. Chcete-li se jim přiblížit, účastněte se některé z jejich barevných ceremonií, navštivte chrám a projděte očistnými koupelemi v chrámu Tirta Emplu. Opravdovou místní kulturu poznáte při oslavách balijského nového roku Nyepi. Den před oslavou jde pochod s obřími strašidly, které pak upalují na hranici. Během dne Nyepi – svátku ticha – nesmíte vycházet z domu po dobu 24 hodin. Zavřená jsou i letiště.

Ostrov Bali je nejzápadněji položený z Malých Sund a leží mezi Jávou a Lombokem. Spolu s několika dalšími malými ostrovy tvoří jednu ze 33 indonéských provincíí. Jeho hlavním městem je Denpasar na jihu ostrova z půl milionem obyvatel.

Na ostrově se platí indonéskou rupií (IDR, Rp). Na ostrov si s sebou vezměte několik stovek EUR nebo USD pro rychlou výměnu i pro jistotu, že vaše karta zrovna nebude fungovat. Ve větších městech je to obvykle bez problémů, ale menší města a vesnice vůbec karty nemusí přijímat a rozhodně tam nečekejte všude bankomaty. Ve směnárnách dávejte pozor na to, aby vás někteří nepoctivci neošidili nebo vám nedali méně bankovek apod. Může se to stát.

Některé lepší restaurace a kavárny nemají v menu uvedené ceny s daní za servis a státní daně. Ty se pohybuje v rozmezí od 15 % do 25 %. Pokud budete spokojení, můžete nechat spropitné do výše 5 %. Obsluha ho ale nebere jako samozřejmost.

Kdy vyrazit na Bali?

Pro návštěvu je ideálním obdobím podzim nebo jaro. V tuto dobu jsou výhodnější ceny letenek i ubytování, neprší a není zde úplně plno. Samozřejmě se dá vycestovat po celý rok, ale v létě a v zimě jsou vyšší ceny a v zimě může i občas pršet.

Na Bali musíte mít vízum a doporučujeme očkování

Při pobytu v Indonésii do 30 dnů nemusí mít občané České republiky vstupní vízum. Při dlouhodobějším pobytu je nutné nechat si vystavit vízum na 60 dní. To si musíte vyřídit předem na Indonéském velvyslanectví v Praze. Je zapotřebí mít pas platný alespoň šest měsíců po návratu z Bali, nejméně dvě volné stránky v pase a zpáteční letenku. Dlouhodobé vízum se platí na Indonéské ambasádě.

Vyřízení víza trvá jen tři pracovní dny, ale musíte se dostavit osobně. S sebou si vezměte vyplněnou žádost s jednou barevnou fotografií, platný pas, rezervaci nebo kopii zpáteční letenky, itinerář v angličtině (víza na 60 dní). Musíte také prokázat dostatek finančních prostředků na celý pobyt (např. výpis z účtu). K dispozici byste měli mít minimálně 2500 USD nebo odpovídající částku v českých korunách (také pouze pro vízum na 60 dní).

Na Bali není povinné očkování. Někdo se pro svůj klid nechává před dovolenou očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a proti vzteklině. Nutné to ovšem není a na ostrov se bez problémů dostanete i bez očkování.

Top 10 míst, které nesmíte vynechat na ostrově Jáva

Co můžete ochutnat na Bali?

Jídlo na Bali je úžasné a dá se sehnat za skvělé ceny. Základem tamní kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mie) buď smažené nebo vařené. Často se podávají se zeleninou, kuřecím nebo hovězím masem. Právě tato kombinace je základem mnoha tradičních pokrmů a uvidíte velmi často, jak si místní obyvatelé na nich pochutnávají přímo na ulici. Velmi rádi používají nejrůznější aromatická koření (zázvor, muškátový oříšek, kurkuma, citrónová tráva, koriandr). Mají velký výběr ryb a mořských plodů.

Kdo se chce stravovat jako místní, měl by navštívit místní warungy. To jsou jídelny, kde se stravují obyvatelé ostrova a vaří tam velice dobře. Za takový způsob stravování ušetříte mnoho peněz. V kvalitních restauracích už zaplatíte více a jídla bývají dražší jak u nás.

Balijská jídla

  • Babi Gulig: vepřové maso s rýží
  • Nasi Goreng: rýže se zeleninou a kousky masa za pár korun
  • Gado-Gado: kousky masa/zeleniny v omáčce z burských oříšků
  • Ayam Goreng: smažené kuře s rýží a pálivou omáčkou
  • Baby Guling: prase na rožni (často se připravuje během náboženských oslav)
  • Soto Ayam: kuřecí polévka se zeleninou a zázvorem

Pití

Na Bali pijte raději balenou vodu. Ochutnat ale musíte jejich čerstvé džusy a míchané nápoje. K dispozici je i pivo a víno (to nebývá příliš kvalitní a je drahé), místní pálenka Arak. Alkohol se dováží a ceny se tak pohybují docela vysoko.

Borneo: To je drsné území lovců lebek, neekologická města a nedotčená příroda

Ušetříte na Bali nebo ne?

Možná si říkáte, že taková dovolená na Bali je něco, co si běžný smrtelník nemůže dovolit. Ono to tak ale určitě není. Samozřejmě, některá letoviska jsou hodně drahá, ale existují i způsoby, jak získat dovolenou levně a možná i výhodněji než jinde. Vyhněte se přepychovým francouzským či italským restauracím a ochutnejte jídla na stáncích na ulici. Také ubytování seženete za pár korun, pokud nejste příliš nároční.

Z nákupních možností využijte zejména trhy, kde seženete v podstatě všechno a nestojí to moc. Nezapomeňte na smlouvání. To můžete v obchodech i stáncích, ale i za dopravu. V restauraci nebo v kamenných obchodech vám asi smlouvání neprojde. Pamatujte na to, že ve stáních může cena klesnout i o dvojnásobek. Cena za dopravu bývá několikrát přemrštěná. Mnohé vyhledávané atrakce ostrova (pláže, chrámy a královské paláce) nevyžadují vstupenky. Na tom můžete ušetřit spousty peněz.

Jak po Bali cestovat?

Na Bali si můžete pronajmout vlastní auto, motorku nebo i auto a motorku s řidičem. Ceny jsou různorodé. Záleží na tom, zda preferujete pohodlí a bezpeční nebo chcete ušetřit a jste povahy dobrodružné. Pronajmout motorku si můžete za cca 120 Kč na den. Jízda je ale vcelku nebezpečná. Pronájem auta začíná na 400 Kč za den. Většinu času ale strávíte v koloně nebo ztraceni. Cena auta s řidičem se odvíjí od toho, na jak dlouho ho chcete, kam jedete i na koho narazíte. Velmi populární je Uber. V některých oblastech je ale striktně zakázán.

Dechberoucí pláže

Na Bali se nachází celá řada nádherných pláží. Určitě si vyberete. Každá má svůj osobitý charakter a kouzlo. Mezi nejznámější patří šestikilometrová Kuta se zlatým pískem. Je vhodná pro všechny, kdo mají rádi zábavu a noční život. Klidnější jsou pláže Nusa Dua a Sanur. Na severu a západě najdete pláže s černými písky a nerušenými zálivy.

Na ostrově si přijdou na své i milovníci šnorchlování a potápění. Za zmínku stojí určitě úžasné korálové zahrady u Jeleního ostrova. Můžete plavat s Mantami u ostrova Nusa Lembongan. Potápěči si zamilují potápění k vraku lodi USS Liberty. Na šnorchlování a potápění je ideální Jelení ostrov, Nusa Lembongan, Manty, ostrovy Gili, korály v Amedu, vrak lodi v Tulambenu.

Bali je i rájem surfování

Bali je rájem pro každého surfaře a je jedno, zda se jedná o začátečníky nebo už pokročilé. Funguje zde mnoho kvalitní surfařských škol. Ta nejlepší místa na surfování se nachází hlavně na jižním pobřeží.

10 nejznámějších sopek světa. Čím nás fascinují tito bouřliví obři?

Tajemné chrámy

Milovníci historie a památek si na ostrově vychutnají celou řadu chrámových komplexů, které stojí po celém ostrově od vrcholků hor až po nížinaté pobřeží. Starodávné stavby nejsou jen zajímavými místy plné historie země, ale dodnes opravdu fungují a místní obyvatelé je hojně využívají při svých chrámových slavnostech a pravidelných výročích.

Centrum ostrova Ubud

Až budete na dovolené na Bali, určitě navštivte městečko Ubud s malebným okolím. Je centrem kultury, jógy a meditací. Můžete zde nakoupit různorodé výrobky a odpočinout si při procházce mezi rýžovými políčky. Nachází se zde mnoho kvalitních restaurací, kaváren i míst, kde můžete vidět tradiční taneční představení.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Dovolená na Bali může být stále finančně dostupná. Co nabízí ostrov bohů v Indonésii?