Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Zámek a zřícenina hradu Klenová: Pokochejte se historií a výstavami umění

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

29. 8. 2022

Hrad Klenová u Klatov byl nejspíš rodištěm Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Dnes s ním strmou hůrku nad vesnicí sdílí také majestátní novogotický zámek. Uvnitř mají hosté příležitost zhlédnout starodávný nábytek i expozici moderního umění. Povězme si něco o dějinách této památky a důvodech pro její návštěvu. Poskytneme vám i tipy na výlety v jejím okolí.

Jakou má hrad a zámek Klenová historii?

Hrad nejspíše vznikl v druhé polovině 13. století – rod z Klenového je doložen v roce 1287. Šlo o stavbu s věží, hladomornou a hradním příkopem. Objekt se ve 14. a 15 století, kdy tu žili páni z Klenového a Janovic, významně rozrostl. Za husitských válek sídlo patřilo významnému válečníku Přibíku z Klenového. Jeho úspěchy jsou například získání Volyňska a Protivína výměnou za dobyté Stříbro, uloupení 600 kusů dobytka z Bavor a efektivní opevnění hradu Klenová.

V roce 1553 hrad získává nový majitel, a to císařský úředník Jiří Harant z Polžic a Bezdružic. Ten zde působil v době narození jeho slavnějšího syna Kryštofa. Proto se předpokládá, že Kryštof Harant, všestranně vzdělaný a talentovaný bojovník, cestopisec a skladatel, se narodil právě zde. Svůj zděděný podíl hradu však přenechal švagrovi. V roce 1646 hrabě z Martinic získává celou Klenovou, ale nechává ji chátrat.

Hrad byl pustý až do roku 1832. Tehdy jej zakoupil hrabě Josef Filip Eduard Stadion-Warthausen und Thannhausen. Jako správný romantik nechal rozvaliny někdejšího hradu nadále zdobit kopec a zámek si postavil vedle. Nová budova propojuje i některé starší hradní struktury. U zřícených zdí hrabě dal zřídit park a vystavět kapli. Pak Klenovou přenechal svému bratrovi, jenž ji prodal měšťanu jménem František Václav Veith.

Velhartice jsou součástí Šumavského trojhradí. Co nabízí a na co se zaměřit v okolí?

Odkdy je na Klenové galerie a jaké umění vystavuje?

Veith dokončil vnitřní prostory zámku. Celé sídlo se však ještě za působení dalších dvou majitelů dočkalo dalších úprav vnějších i vnitřních. V letech 1849–1880 Klenová patřila Heliodoru Heidlovi, který se zasloužil o novorenesanční prvky a štuky v interiérech. Přilehlá vila Paula za existenci vděčí dalšímu majiteli, Felixovi z Heintscheln. Poslední majitelkou byla malířka Vilma Vrbová-Kotrbová. V padesátých letech bylo sídlo znárodněno.

Galerie Klatovy-Klenová existuje od roku 1963, veřejnosti se otevřela o rok později. Do své sbírky na počátku působení přijímala hlavně tehdejší českou tvorbu. Má však i pár starších obrazů – mařákovských krajin, expresionismu skupiny Osma či urbánních děl Skupiny 42. Kromě toho jsou na Klenové sochy, přesněji řečeno plastiky. V dnešní době sbírka čítá celkem asi 3000 děl.

Stejně jako většina galerií má i Klenová výstavy dočasné povahy. Ty jsou poměrně rozmanité a Letos zde můžete vidět například fotografické obrazy Evy Výborné či krajiny Zbyňka Hraby a Petra Fialy (ne toho). Organizace však nevyužívá jen prostory hradu a zámku. Na umělecká díla se můžete podívat i v klatovské galerii U Bílého jednorožce a v kostele sv. Vavřince.

Návštěva hradu Klenová: Vstupné a další info

Stojíte o prohlídku expozice na Klenové? Zámek i hrad si můžete prohlédnout při třičtvrtěhodinové komentované prohlídce. V reprezentačních místnostech zámku vás čeká pohled na tvorbu moderních českých umělců včetně bývalé majitelky zámku Vilmy Vrbové-Kotrbové. K vidění je však i historický „obyvatelný” interiér zámku s nábytkem z 19. století.

Areál je pojatý jako sochařský park, kde expozice pokračuje. Součástí prohlídky je i zachovalá kaple postavená hrabětem Stadionem. Na vyhlídkovém místě můžete z hradeb shlížet na okolní krajinu. Návštěvníkům je také k dispozici prodejna suvenýrů a hradní restaurace. Kdo chce, může si zařídit na zámku Klenová svatbu či ubytování.

Na zámku a hradě Klenová otevírací doba malinko vybočuje z klasického mustru našich hradů a zámků. Přes léto se sem totiž můžete podívat každý den včetně pondělí. Návštěvní hodiny jsou klasické – od 9:00 do 17:00 s polední pauzou. Zavřeno bývá od listopadu do konce března. Plná vstupenka stojí 80 korun a zahrnuje také návštěvu galerie U Bílého jednorožce v Klatovech.

Události na Klenové: Akce všeho druhu

Kromě toho, že je plná výtvarných děl, nabízí Klenová koncerty, divadla a jiné akce, jež kromě prostoru dekorují i čas. V minulosti se tu například konalo českoněmecké sympozium komiksů. Prostory jsou také dějištěm přednášek, besed, komentovaných prohlídek výstav a dokonce i výměnných pobytů umělců.

Atrakce a kuriozity v Klenové a okolí

Kam se vydat po návštěvě zámku Klenová? Turistiku horského kalibru lze provozovat o 15 kilometrů jižněji, kde začíná Šumava. Můžete si například zajet na Onen svět se zastávkou na Šukačce. Ano, tato místa existují, leží vedle sebe a někteří lidé včetně mě se tam byli podívat jen kvůli pikantním názvům. Milovníci hor si pak mohou vyšlápnout na horu Prenet. Z té se lze vydat na jih po červené hřebenové turistické značce.

Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic

Pro ty, kteří upřednostňují více civilizované turistické cíle, máme také seznam pár zajímavých míst v okolí Klenové. Ta se nacházejí v nedalekých obcích, jež jsou autem co by kamenem dohodil. Výlet můžete zakončit v Klatovech, kde vám platí hradní vstupenka do galerie U Bílého jednorožce v centru.

  • skalní útvar Žába v Loučanech
  • městská památková zóna Strážov
  • zřícenina kostela sv. Bartoloměje v Běšinech
  • zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v Týnci
  • Muzeum železničních dresin v Čachrově
  • Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech

Zdroje:

Mapy.cz, Galerie Klatovy Klenová, Rozhlednovým rájem, Wikipedia, Hrady.cz, Klatovy.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek a zřícenina hradu Klenová: Pokochejte se historií a výstavami umění