Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Zámek Bruntál v hornickém regionu nabízí muzejní expozice, v okolí i vyhaslé sopky

V centru města Bruntál v oblasti Nízkého Jeseníku ve Slezsku se nachází zámek Bruntál, který patří mezi významné památky regionu. Místo nabízí spoustu turistického vyžití včetně krásné přírody. Co si lze prohlédnout na zámku a v nejbližším okolí?

Historie města Bruntál

První zpráva o městě Bruntál pochází z uničovské listiny vydané v roce 1223 panovníkem Přemyslem Otakarem I. Ta dokazuje, že město Bruntál pochází již z roku 1213 a nacházelo se na důležité obchodní cestě. V okolí se těžily kovy jako zlato, stříbro, železná ruda, měď či olovo, proto má město také ve znaku horníka. Od roku 1318 Bruntál patřil opavským vévodům, ale předtím mu jakožto městu byla udělena čestná privilegia královnou Kunhutou Uherskou v roce 1279 a také opavskými vévody Mikulášem I. v roce 1305 a Mikulášem II. v roce 1325.

V roce 1467 získal Bruntál Jan z Vrbna do državy od krále Matyáše Korvína. Vznikla tak větev rodu Bruntálských z Vrbna. V roce 1589 se stal moravským zemským hejtmanem Hynek starší z Vrbna. Právě v 16. století za doby působení pánů z Vrbna byl v Bruntále přestavěn původní městský pozdně gotický hrad na renesanční sídlo. To dokazuje nádvoří zámku s krásnými arkádovými ochozy a zámeckou věží nazvanou Hodinová věž.

Frýdek-Místek je „fajne mjesto“ na hranici Moravy a Slezska. Co tam lze zažít?

Zámek Bruntál a Řád německých rytířů

V roce 1621 po bitvě na Bílé Hoře zámek i město získal Řád německých rytířů. Město Bruntál bylo několikrát opakovaně dobyto Švédy, Dány i Sasy v průběhu třicetileté války. I zámek byl značně poškozen. V roce 1643 město vyhořelo a v dalších letech spousta obyvatel zemřela na mor. Památkou na toto období je Morový sloup. V letech 1766 až 1769 Řád německých rytířů začal s rozsáhlou přestavbou zámku, která dala sídlu dnešní renesančně-barokní podobu. Zámek byl pak ještě upravován v polovině 19. století a na počátku 20. století. Kolem zámku byl také založen park o rozloze 2 a půl hektaru, který zdobí jezírka, historické sochy a sala terrena z roku 1894.

Řádu německých rytířů zámek patřil do roku 1939. Za války město navštívil Adolf Hitler a byla zde i pobočka koncentračního tábora v Osvětimi. Po válce přešel zámek do správy státu. Od roku 1990 se vedou soudní spory o majetek Řádu německých rytířů, který požaduje navrácení zámku do svého vlastnictví.

Zámek Bruntál a prohlídkové okruhy

Zámek dnes nabízí prohlídku místností s původním vybavením interiérů s bohatou obrazovou sbírkou, například audienční sál, taneční sál, zbrojnici, knihovnu, kapli. K dispozici je několik muzejních expozic věnovaných místní přírodě a tradičním řemeslům, konají se zde sezónní výstavy a kulturní a společenské akce. Na zámku Bruntál se například natáčela pohádka Císař a tambor z roku 1998.

Paskov a jeho okolí jsou proslulé těžbou uhlí. Mají však také zámek, pivovar a pár atraktivních zákoutí!

Tipy na výlety v okolí Bruntálu

Kromě krásného zámku s mnoha vzácnými obrazy a muzejními expozicemi můžete v Bruntále obdivovat další historické památky města nebo si dokonce i v létě užít koupání v místním aquaparku a Wellness centru nebo na nedaleké přehradě Slezská Harta. V okolí města jsou krásná přírodní zákoutí a několik třetihorních a čtvrtohorních sopek.

Jednou z nejmladších vyhaslých sopek v Česku je Uhlířský vrch, kde stojí poutní kostel Panny Marie Pomocné. Kvůli těžbě tufu v této oblasti hrozilo zřícení kostela, naštěstí Uhlířský vrch zachránil profesor bruntálského gymnázia Jaromír Diener (1906–1984), kterému se v roce 1964 podařilo dosáhnout ukončení těžby. K poutnímu kostelu také vede historická alej lemovaná novou křížovou cestou od místního řezbáře F. Nedomlela. Prohlédnout si lze i tufový lom nebo Venušinu sopku.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Bruntál v hornickém regionu nabízí muzejní expozice, v okolí i vyhaslé sopky