Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Zámek Kozel u Plzně. Odkud pochází jeho název a jaké skvosty zde můžete vidět?

Zámek Kozel se nachází asi 15 km od jihočeského města Plzeň. Tento lovecký klasicistní zámeček je národní kulturní památkou. V jeho okolí se nachází i další zajímavé turistické cíle, například zřícenina hradu Radyně, Mariina vyhlídka, rotunda svatého Petra a Pavla nebo zřícenina hradu Lopata.

V současném období pandemie koronaviru, kdy je všechno zavřeno, lidé velmi často navštěvují zámecký park za účelem procházek a relaxace v přírodě. Letos v zimě nezapomněli přibrat ani sáňky. Je však třeba připomenout, že v celoročně otevřeném zámeckém parku platí jistá pravidla a lidé by se měli k přírodě a památkám chovat s úctou!

Zámek Kozel a jeho historie

Zámek Kozel byl postaven v letech 1784 – 1789 jako původní letní sídlo a lovecký zámeček hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, který působil jako nejvyšší královský lovčí na dvoře císaře Josefa II. Protože neměl žádné potomky, jeho rod vymřel po meči a zámek pak zdědil prasynovec Kristián Valdštejn, jehož rod Kozel vlastnil až do zestátnění po roce 1945.

Koncem 18. století ještě k hlavní budově zámku přibyla jízdárna, konírna, lokajna a kaple. Zámek postavil architekt Václav Haberditz, další přístavby pak Ignác Palliardi. Sochy vytvořil Ignác Platzer mladší, který je také autorem oltáře v zámecké kapli a plastiky skoleného jelena na terase.

Zámek Zbiroh má nejhlubší studnu v Evropě. Čím se ještě dnešní hotel proslavil?

Odkud pochází název zámku Kozel?

Proč se zámek Kozel jmenuje stejně jako rohaté zvíře? Jednoduše proto, že kdysi na tomto území pohanští Slované obětovali na den rovnodennosti svým bohům kozla proto, aby měli dobrou úrodu. Archeologické výzkumy dokazují, že oblast v okolí zámku Kozel byla osídlena již před příchodem slovanských kmenů.

Prohlídkové okruhy zámku Kozel

Lovecký zámeček byl vystavěn v jednoduchém stylu podle myšlenek osvícenského filozofa J. J. Rousseaua v duchu návratu k přírodě. V zámku se nachází klasicistní a rokokový nábytek, zdobená keramická kamna s rostlinnými motivy k vytápění v každé místnosti, a také rozsáhlá knihovna, která byla ještě po roce 1945 rozšířená o další tituly z let 1517 – 1840.

V původní stáji pro koně vybudovali koncem 19. století Valdštejnové divadlo, budova jízdárny po rekonstrukci zase slouží jako hlavní společenský sál. Nachází se v něm sochy Josefa Václava Myslbeka, Jana Štursy, Břetislava Bendy a Bohumila Kafky. Zdi jízdárny tvoří renesanční tapisérie. V zámecké kapli se konají církevní i civilní svatby.

Prohlédnout si můžete také Modrý pokoj, který byl pracovnou hraběnky, s hudebními nástroji a také kladívkovým klavírem z dílny Conrada Grafa, protože první žena Vojtěcha Černína velmi milovala umění.

Zřícenina Švamberk láká k procházce cestou z Konstantinových Lázní

Zámecký park Kozel a jeho vzácný poklad – liliovník tulipánokvětý

Kolem zámku se rozkládá 40 hektarů rozlehlý park, který v 19. století za doby působení Valdštejnů vytvořil zahradník, fotograf a amatérských archeolog F. X. Franz (1838 – 1910) tak trochu i dle vzoru Hluboké nebo Schönbrunnu. Jeho archeologické vykopávky z okolí Šťáhlav jsou ozdobou Západočeského muzea v Plzni.

V parku se nachází místní i exotické dřeviny a řada jezírek, které Franz vytvořil z místního protékajícího potůčku – například Paví, Rusalčino, Vodníkovo a Růžové jezírko. Nechybí ani dřevěné mosty, altány a romantická zákoutí. Návštěva parku přináší největší podívanou v červnu, kdy zde kvete pověstný liliovník tulipánokvětý. Jedná se o 27 metrů vysoký, asi 150 let starý strom, s obvodem kmene 302 cm, který roste před budovou Jízdárny.

Naučná stezka F. X. Franze u Šťáhlav

Podle Františka Xavera Franze je také pojmenovaná naučná stezka, která se nachází východně od Šťáhlav a vede také přes nedalekou zříceninu Lopata. Na trase dlouhé 10 km najdete 8 zastávek se zaměřením na přírodu, archeologii a historii. Stezka vede třeba i přes mohylové pohřebiště na Hájku, Dolní Neslívy, Javor a Hádky.

Zima 2021 a neukáznění sáňkaři na Kozlu. Co jim vytýká kastelán?

Protože lidé v době pandemie koronaviru nemají příliš možností, kam vyrazit za zábavou, v okolí Plzně využili celoroční přístupnost zámeckého parku Kozel. Bohužel média psala, že se návštěvníci chovají jako divá zvěř, a kromě nepořádku mohou za sebou zanechat i nenapravitelné škody. Co jim vytýká kastelán ve zpravodaji Plzeňská Drbna?

„Náš park má status národní kulturní památky, ale naše pravomoci jsou mnohem menší než například u národního parku. Nemůžeme udílet pokuty a je to čistě na domluvě. Případně zavolat policii. Jediné, co můžeme je park uzavřít. To jsme na druhou stranu nechtěli, protože kvůli několika lidem, co se neumí chovat, by to nebylo dost nespravedlivé vůči ostatním, co se chovají slušně…Když člověk zabrousí do diskuzí pod těmi příspěvky, tak se většina lidé staví za nás, že souhlasí a ať raději zavřeme. Je to ale skutečně ta krajní možnost, byli bychom rádi, kdyby se to chování návštěvníků zlepšilo a my k tomu nemuseli přistoupit,“ vysvětlil kastelán Jan Polívka.

Kam se ještě podívat v okolí?

V prvé řadě se můžete projít na zříceninu hradu Lopata. Hrad nechali ve 14. století postavit pánové z Litic. Další zastávkou na vašem výletě může být rotunda svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci, která je jednou z našich nejstarších dochovaných církevních památek a pochází zřejmě již z 10. století.

České Švýcarsko: Výlety po nejkrásnějších místech České republiky

Zajímavým tipem na Plzeňsku je zřícenina hradu Radyně, který byl postaven ve 14. století. Z jeho vrcholu můžete krásně vidět na celé široké okolí. Skvělou vyhlídkou je i Mariina skála, kterou nechal postavit Kristián Valdštejn.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Zámek Kozel u Plzně. Odkud pochází jeho název a jaké skvosty zde můžete vidět?