Menu
JenProCestovatele
Německo

Zámek Moritzburg: navštivte místa, kde se procházela krásná Popelka

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 3. 2018

Asi neexistuje nikdo, kdo by neznal kultovní pohádku Tři oříšky pro Popelku, kterou milují lidé napříč generacemi. Podívejte se na místo, kde se princ do své Popelky zamiloval a navštivte zámek Moritzburg, perlu saského baroka, jak se mu přezdívá, který stojí nedaleko německých Drážďan.

Zámek Moritzburg – něco málo z historie

Zámek Moritzburg byl vybudován původně jako renesanční zámek v roce 1542 za vlády Mořice Saského, saského vévody z albertinské větve Wettinů, podle kterého byl pojmenován. Velmi brzy se zámek stál centrem saské lovecké společnosti. V roce 1661 byla k zámku přistavena zámecká kaple pod vedením kurfiřta Jana Jiřího II. Dodnes se v ní konají pravidelné bohoslužby.

O dvě století později usedl na trůn August Silný a Moritzburg získal barokní podobu. Panovník si ze zámku udělal místo pro okázalé slavnosti a výstřední hony. Jeho velkým snem bylo postavit na místě „Dianin Chrám“ obklopený výběhy, ve kterých by choval exotická zvířata (lvy, gepardy a bizony). August pravidelně pořádal opulentní hostiny, hrané námořní bitvy apod. Na vybavení sedmi sálů a více než 200 komnat se podíleli ti nejlepší řemeslníci a umělci ze Saska.

Kolem roku 1800 upravil jeden z pravnuků kurfiřta okolí zámku. Vznikl Bažantí zámeček, přístav a maják s molem u Dolního rybníka u vsi Bärnsdorf. Od roku 1933 se stal zámek sídlem wettinského prince Arnošta Jindřicha Saského a v roce 1945 byli Wettinové vyvlastněni.

Po stopách Popelky

Popelčin příběh tady na vás dýchá na každém kroku. Zkuste třeba objevit okno, které svým dechem rozehřála, když nesměle nahlížela na královský bál. Nebo se projděte po schodišti, na něm Popelka ztratila svůj střevíček. Jeden kamenný tu stále je. Padne vám?

Kam za nákupy do Německa a jak zde co nejvíc ušetřit?

Moritzburg je víc než jen pohádka

Samotný zámek stojí za vidění nejen kvůli své souvislosti s naší milovanou pohádkou. Je krásný i sám o sobě. Projděte si všech jedenáct zámeckých pokojů. Nebudete vědět, na co se dívat dřív. Šlechta měla ve zvyku vše okázale zdobit a utrácet mnoho peněz za drahé vybavení. A dnes z toho mohou těžit návštěvníci. Velkým lákadlem jsou kožené tapety s kresbami a ornamenty. Právě zde se nachází nejvíce barokních kožených tapet na světě. Nejzajímavější výjevy zobrazují antickou mytologii a bohyni lovu Dianu.

Určitě nesmíte minout pokoj vyzdobený ptačím peřím, tzv. Moritzburger Federzimmer – unikátní mistrovské dílo. Dříve sloužil jako přepychový audienční sál a byl oceněn Evropskou cenou za zachování kulturního dědictví. Postel a ložní zařízení si nechal zhotovit z peří exotického ptactva August Silný. Jen na samotnou postel musely být použity takřka dva miliony pestrobarevných ptačích per.

Moritzburg je spjat s lovem, a tak není divu, že nechybí ani sbírka trofejí a hned největší v Evropě. Mezi exponáty můžete spatřit paroží vyhynulého veledaňka a legendární parohy šestašedesáteráka.

Luxusní krása z Číny i Japonska

Na zámku se můžete pokochat i luxusní krásou. Jistě oceníte cennou sbírku vzácného čínského, japonského a míšeného porcelánu. Tvoří ji kousky z 18. století a nechybí tradiční jídelní a porcelánové sady, porcelánové sošky zvířat a lovců. Celá sbírka je umístěna v jedné ze zámeckých věží.

Nenechte si ujít zámecký park

Svou návštěvu nemusíte prožít jen na zámku. I jeho okolí nabízí mnoho krás. Zámek je vystavěn na ostrůvku uprostřed velkého rybníka. Přiléhá k němu také zámecký park, obora a bažantnice.

Nedaleko se nachází rokokový zámeček Fasanenschlösschen (Bažantí). Vypravit se k němu můžete pěšky nebo dodat celému výletu ještě trochu víc romantiky a svést se v kočáře taženém koňmi.

Kutná Hora: město stříbra, které budete chtít navštívit víc než jednou

Zimní výstava „Tři oříšky pro Popelku 2018“

Ve dnech 17.11 2018 až 3. 3. 2018 od 10:00 do 17:00 se na zámku koná výstava věnovaná slavné pohádce. Tato výstava se zde koná každý rok v zimě. Na původním místě se můžete dozvědět vše o českoněmeckém filmu, ponořit se do vzpomínek nebo jen snít o tom, že pro vás také přijede princ na bílém koni. Výstava přinese radost dětem i dospělým.

Praktické informace

Na zámku je otevřeno od dubna do října každý den mimo pondělí od 10:00 do 17:00.

Plné vstupné: 8 €
Snížené vstupné: 4 €

Barokní výstava a Péřový pokoj od 20. března až do listopadu:
Plné vstupné: 8 €
Snížené vstupné: 6,50 €
Děti (6 – 16 let): 1 €

Tři oříšky pro Popelku:
Plné vstupné: 8 €
Snížené vstupné: 6,50 €
Děti (6 – 16 let): 1 €

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Moritzburg: navštivte místa, kde se procházela krásná Popelka