Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Zámek na kufr TSA ochrání zavazadlo při letištní kontrole. Kde koupit a jak vám pomůže

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

27. 6. 2019

Od května 2017 se Praha připojila k ostatním světovým letištím a provádí TSA kontrolu zavazadel. Jak to ovlivní váš let a proč si pořídit zámek na kufr TSA?

V čem je zámek na kufr TSA lepší, než jiné ochrany kufru před otevřením? Především v tom, že se dá snadno otevřít speciálním klíčem při letištní kontrole zavazadel.

Zámek na kufr – TSA kontrola na letišti

TSA je zkratkou pro Transportation Security Administration (Přepravní bezpečnostní správa). Jedná se o přepravní systém, který je reakcí vlády USA na události z 11. září 2001 a slouží ke zvýšení bezpečnosti. Pověření pracovníci letiště v rámci TSA kontroly skenují každé zavazadlo určené k odbavení, podobným způsobem jako když procházíte kontrolou se svým příručním zavazadlem. Mohou tak vidět obsah bez toho, aby kufr otevřeli.

TSA kontrola na letišti – otevření kufru pracovníkem letiště

TSA agenti ale mají právo zavazadlo při skenování otevřít a zkontrolovat fyzicky. Pokud máte v této situaci kufr neuzamčený, jednoduše ho otevřou a prohlédnou. Pokud ale máte kufr uzamčený zámečkem na klíč nebo jiným zámkem, dojde k jeho přeštípnutí, anebo, pokud to nelze, k rozříznutí zavazadla. V kufru najdete po příletu cedulku o provedené kontrole TSA.

Zámek na kufr TSA – díky němu budete v klidu

TSA letištní kontrola začala fungovat na letištích v USA roku 2001, později se ale ke kontrole přidaly stovky letišť, v květnu letošního roku i Letiště Václava Havla v Praze.

Pokud odbavujete zavazadlo, nejlepší možností je uzamknout ho pomocí TSA zámku. Jedná se o zámek na číselný kód a poznáte ho podle červeného loga připomínajícího krychličku nebo kosočtverec. Zámek může být buď integrován v zavazadle anebo si můžete zakoupit visací TSA zámek a zabezpečit do něj oba jezdce zipu.

Zámek na kufr TSA je speciální v tom, že ho pracovníci letiště mohou snadno otevřít pomocí speciálního klíče, a zase uzavřít. Některé zámky mají také indikátor, který vám ukáže, že byl zámek otevřen pomocí univerzálního klíče.

Zámek na kufr TSA – kde koupit

Kufry a zavazadla s integrovaným zámkem TSA vyrábějí značky Samsonite, American Tourister, Rimowa nebo March. Pokud už ale máte svůj oblíbený kufr nebo jiné zavazadlo, pořiďte si jednoduše visací TSA zámek. Koupíte ho ve specializovaných obchodech se zavazadly, e-shopech či přímo na letišti: jeho cena se pohybuje kolem 250-350 Kč a pokud ho neztratíte, máte ho doslova na celý život, protože nehrozí zničení letištní kontrolou.

Čtěte také: Manuál pro příruční zavazadlo. Zakázané předměty, rozměry a váha

Další možností je samozřejmě nezamykat si odbavený kufr vůbec. V pravidlech letištní přepravy byste v kufru, určeném do zavazadlového prostoru neměli převážet cennosti, dokumenty ani elektroniku – ty všechny patří do příručního zavazadla.

Zámek na kufr TSA – jak nastavit kód

U zavazadel s integrovaným TSA zámkem se nejdříve přesvědčte, že při nastavení původního kódu 0-0-0 se oba jezdce zipu mohou volně pohybovat a nechte je vysazené ze zámku.

Integrovaný TSA zámek – postup pro nastavení kódu:

  • číselnou kombinaci 000 nechte nastavenou a pomocí propisky stlačte malé tlačítko reset, dokud neuslyšíte kliknutí
  • nastavte svoji kombinaci pro uzamknutí a potvrďte ji pohybem velkého tlačítka směrem k číselníkům
  • zasuňte zipy do zámku a rozhoďte kombinaci
  • znovu zadejte svoji kombinaci a přesvědčte se, že jde kufr otevřít

Nenechte si ujít: Jak do USA bez víza díky cestovnímu povolení ESTA

Kombinaci můžete kdykoliv opět změnit stejným postupem po stisknutí tlačítka reset.

Visací zámek TSA – jak nastavit (změnit) kód

Tovární nastavení zámku je s kódem 000.

Visací zámek TSA – nastavení kódu

  • otočte ouškem zámku o 180 stupňů a poté ho zamáčkněte směrem dovnitř zámku
  • držte zámek tak, aby číselníky směřovaly nahoru a otočte ouškem na jednu či na druhou stranu (90 stupňů)
  • nastavte požadovanou kombinaci
  • vytáhněte ouško zámku, opět s ním zatočte o 180 stupňů a zamáčkněte
  • protočte s číselníky – tím dojde k uzamčení, nový kód si zapamatujte

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek na kufr TSA ochrání zavazadlo při letištní kontrole. Kde koupit a jak vám pomůže