Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Veltrusy je barokním skvostem s proslulým zámeckým parkem. Které pohádky se zde točily?

Nádherný zámek Veltrusy se nachází jen 25 km severně od Prahy. Je vyhledávaným turistickým cílem, který má opravdu hodně co nabídnout. Důkazem toho je i fakt, že se právě na tomto zámku v průběhu mnoha let natáčelo bezpočet pohádek a filmů. Zámek je nyní nově zrekonstruován a koná se na něm spousta akcí pro návštěvníky různého věku. Rozhodně se máte na co těšit!

Co nabízí zámek Veltrusy a jeho nejbližší okolí

Státní zámek Veltrusy se nachází kousek od Prahy v těsné blízkosti města Veltrusy. Do roku 2021 procházel rekonstrukcí a od loňského léta byl konečně otevřen pro veřejnost. Nyní má hodně co nabídnout: proslulá je sbírka kočárů ve stodole nebo byt posledních šlechtických majitelů zámku. Nezapomíná ale ani na děti a nabízí pro ně spoustu atrakcí, k dispozici je zámecká konírna, kde se v létě konají příměstské tábory, bohatý program na prázdninové víkendy a spoustu celoročních vzdělávacích programů pro všechny věkové skupiny, které nabízí edukační centrum Schola Naturalis. K dispozici jsou programy pro mateřské školy, pro I. a II. stupeň základní školy, pro veřejnost nebo i vícedenní pobyty pro děti i dospělé.

Do Nymburka za Bohumilem Hrabalem, do Kerska za Slavnostmi sněženek

Vzdělávací programy pro děti a prohlídkové okruhy na zámku Veltrusy

Absolvovat tak můžete vy, nebo především vaše děti různého věku, třeba programy s těmito zajímavými názvy: Zachraňte zámek, Lidové zvyky, Výprava za lesními zvířaty, Na zámku před 100 lety, Vánoce na zámku, Advent na vsi, Zahrady a parky, Proč se staráme o staré věci, Barokní šifra, Skrytá zákoutí zámku, Šlechta – začátek konce, Proč se zámek zamyká, Cykloprohlídka zámeckého parku a obory, expozice Aristokracie – začátek konce, Rodinná neděle, Laboratorium, Zlaté časy ve službách císařovny, Projížďka koňským povozem parkem a mnohé další. Zámek nabízí i pronájem prostor vzdělávacího centra.

Svatba na zámku Veltrusy

Samozřejmě nechybí ani možnost mít pohádkovou svatbu na zámku ve velkolepém historizujícím stylu. Míst pro svatební obřady je poměrně dost. Můžete zvolit park, nádvoří, kapli, Dórský chrám, pavilon Marie Terezie, reprezentační sál či Rudolfův sál. K dispozici je i zámecká restaurace a ubytování.

Odpočinout si můžete třeba i v galerii nazvané Na konci světa, kde je možnost uspořádat narozeninovou oslavu nebo večírek. Společné fotografie si pak můžete pořídit v překrásném a romanticky laděném zámeckém parku plném nádherných pavilonů, který je přístupný pro každého až do západu slunce. Tento park nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek v roce 1790, kdy byly dokončeny poslední úpravy. Patří mezi naše největší a nejkrásnější parky a má i svou oboru, v níž se od 19. století chovali daňci. Během celého dne zde můžete potkat volně žijící srnčí zvěř, zajíce nebo i bažanty.

Konopiště – věhlasný zámek, který vás provede životem arcivévody Františka Ferdinanda d’Este

Největší barokní skvost zámek Veltrusy

Zámek nemá dávnou historii, protože pochází až z 18. století, kdy byl vybudován podle projektu italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Nechal jej postavit Václav Antonín Chotek (1674–1754). Původně sloužil jen jako barokní letohrádek, později byl rozšířen na prostornější sídlo. Na severní straně zámku se nacházejí alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období neznámého autora ve stylu tvorby Matyáše Brauna.

Zámek je celý ve stylu baroka a rokoka a má velmi bohaté a originální interiéry. Zaujmout mohou například reprezentativní sál Sala terrena či Mušlové pokoje. Vlastníky zámku byli až do roku 1945 Chotkovi z Chotkova a Vojnína, kteří bývali ve službách Marie Terezie. Posledním majitelem byl Karel Maria Chotek, jehož manželka byla maďarská hraběnka Livie Mailáthová de Székhely. Oba zemřeli v roce 1970 na zámku Blumenthal poblíž bavorského města Aichach a nezanechali po sobě žádného dědice.

Zajímavosti o zámku Veltrusy

Zajímavostí je, že v roce 1754 se v prostorách parku uskutečnil první vzorkový veletrh na světě, a sice Velký trh tovarů Království českého, jehož se účastnila císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem Štěpánem Lotrinským.

Další zajímavostí je, že na zámku Veltrusy vystupoval malý Antonín Dvořák s orchestrem pod vedením kapelníka Václava Liehmanna.

Hrnčířské městečko Kostelec nad Černými lesy: Výlet nejen za historií

Pohádky a filmy na zámku Veltrusy

Nedá se opomenout, že zámek Veltrusy býval vždy vyhledávaným objektem pro natáčení různých pohádek a filmů. Z těch nejznámějších to byly například pohádky Malá mořská víla, O princezně na klíček, Zakleté pírko, Princezna a půl království, O třech ospalých princeznách, z filmů pak třeba Učitel tance, Doktor Živago, Král Ubu, Amadeus, ze seriálů Místo nahoře, Zločiny velké Prahy či První republika.

Zdroje: wikipedie, zamek-veltrusy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska, Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Veltrusy je barokním skvostem s proslulým zámeckým parkem. Které pohádky se zde točily?