Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Železné hory: Výlety na mystické lesní zříceniny, pohodová cyklistika i lyžování

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

9. 3. 2024

Plánujete dovolenou v Železných horách? Co vidět, kam jít lyžovat nebo co vzácného skýtá tamní příroda, se dozvíte třeba v našem článku. Ať už se vám zalíbí konkrétní tipy, nebo tento přehled v kostce pojmete jako volnou inspiraci, jedno je jisté: na své si tu přijde jakýkoliv turista. Oblast představuje geologický a ekologický skvost v srdci Česka. Také je však především plná příležitostí si zasportovat, a dokonce romantických zřícenin či dalších památek.

Železné hory v minulosti a v povědomí dnešních lidí

Železné hory jsou spíše vrchovina než pohoří na rozhraní Pardubického kraje a Vysočiny. Jejich název pochází od skutečnosti, že se v oblasti těžila železná ruda – a to už v době železné. Ve středověku byla stále velká část zalesněná, ale na strategických místech vznikaly hrádky, jejichž pozůstatky jsou někde vidět dodnes. Od 12. století kolonizaci organizovaly kláštery, jež získávaly nemalé prostředky z těžby. Rozvinulo se tu i zemědělství. Těžba pokračovala až do moderní doby. V nedávných desetiletích se však začalo řešit i krajinářství a ochrana přírody.

Místní kultura a folklor mají spoustu regionálních specialit. Masopustní tradice na Hlinecku dokonce získala svou regionální značku. Celé Železné hory mají svůj symbol výra, který používají místní spolky.

Královské město Chrudim: Památky, slavné muzeum loutek i přístup do Železných hor

Obyvatelé oblasti si samozřejmě během staletí utvářeli také slovesnost. Jedna z pár známých jeskyní Železných hor byla podle lidového příběhu domovem poustevníka. Pověst praví, že když tento asketa držel půst, přicházel jej pokoušet čert všelijakými laskominami, dokud mu kněz nenakreslil na lavici kříže, které pekelníka nechaly zmizet. Překrásná ukázka toho, co dokáže víra…

Studnicemi příběhů jsou také, jako jinde, tak i v Železných horách, hrady. S dodržováním genderových stereotypů pomáhala například pověst o Miladě na hradě Lichnice. Měla to být jediná dcera šlechtice toužícího tolik po synovi, že ji naučil jezdit na koni, střílet z kuše a dělat další typicky mužské věci. Milada pak přišla o veškerou lidskost a tolik odmítala vdavky, že se nápadníci museli dokázat třikrát otočit na koni na kameni na kraji Lovětínské rokle, ze kterého předtím tragicky spadl její otec. Všichni při pokusu splnit úkol samozřejmě zahynuli, až na jednoho, jehož kůň měl v podkovách diamanty. Jeho úspěšné otočení na kameni zlou Miladu magicky zabilo.

CHKO Železné hory: Zajímavosti o přírodě na mnoha naučných stezkách

Státní organizace AOPK Železné hory chrání po většinu času existence chráněné krajinné oblasti. Tu ministerstvo vyhlásilo v roce 1991 pro ochranu biodiverzity, která v oblasti existuje. Oblast má více než tisíc původních druhů rostlin. Také jsou tu stovky druhů živočichů. Typické je množství motýlů – více než 1200 druhů! Podmáčená půda slatinišť vyhovuje také například vzácnému mravenci rašelinnému. Ve vodě se hemží kromě ryb také podivné ale užitečné mihule. V rámci CHKO je hned několik přísněji střežených přírodních památek a rezervací. Nejen jim se věnuje množství naučných stezek.

K divům přírody patří i neživá příroda – geopark Železné hory. Hornin je co do typů na malé ploše opravdu mnoho. Podloží má dokonce nejsložitější geologickou skladbu v celé Evropě. Je možné vydělit zde několik desítek malých geologických lokalit, kde probíhaly jiné procesy v podzemí než v těch okolních. Po celé oblasti proto najdete v rámci geoparku naučné cedule informující o tom, jak si zde příroda hrála s kamením. Některé spojuje souvislá stezka zvaná MAGMA (MAlebný Geologický MAglajz) mezi Hlinskem a Chrudimí.

Populární kopce Železných hor, nejvyšší body a výhledy

Kde si udělat v Železných horách výšlap? Nadmořská výška nejspíše nebude důležitým faktorem pro výběr cíle. Všechny hůrky jsou celkem malé a podobně vysoké. Nejvyšší vrchol se nazývá U Oběšeného, leží ve výši 737 metrů nad mořem a najdete jej u města Svratky. Na místě je výhled a opodál pár studánek. Druhý a třetí jsou nedaleké Peškův vrch (717) a Na kopci (701); všechno jsou to takové luční vrcholy. Přestože jsou z hlediska geomorfologie v Železných horách, dají se brát jako součást Žďárských vrchů.

Přesuňme se na turisticky zajímavější vrcholy Železných hor. Rozhledna na Zuberském kopci, například. Je to telekomunikační věž a zároveň vyhlídková věž, odkud uvidíte nejen nejbližší obec Trhová Kamenice. Přístup je sem po zelené turistické značce zvané Vlastivědná stezka krajem Chrudimky. Na této trase leží také nedaleký skanzen, zvonička v Dřevíkovicích a chráněné Trhovokamenické rybníky.

Krásný výhled je také z rozhledny Boiika u Nasavrk. Název objekt dostal po Bójích – keltské kultuře, která měla nedaleko odtud v době železné oppidum. Ano, to byla v Železných horách lokalita, kde se možná úplně poprvé prokazatelně těžilo železo. Mezi rozhlednou a archeologickým nalezištěm, jakožto i dalšími místy, vede Keltská naučná stezka.

Vyhlídková místa jsou opatřená rozhlednou hlavně v severní části Železných hor. Turistická trasa označená žlutě vás přivede od poslední zmíněné rozhledně k další – Na Chlumu nedaleko Chrudimi. O nějakých 27 kilometrů na západ můžete vidět zříceninu pověstného hradu Lichnice. Nedávno u něj postavili vyhlídkovou věž zvanou jak jinak než Milada.

Divy přírody v Železných horách – zajímavá místa k procházce

  • zřícenina Strádov
  • údolí Strádovské Peklo
  • hájovna Javorka
  • Žižkův dub
  • tvrz Svojšice
  • zřícenina Lichnice
  • Údolí Doubravy neboli „český Grand Canyon“
  • Sokolohrady
  • zřícenina Oheb
  • zřícenina Žumberk

Existují dva Žumberky a dvoje Nové Hrady. Jak si je nesplést a který Žumberk navštívít raději?

Kudy po Železných horách s kočárkem?

Většinou platí, že kam se dostanete v Železných horách na kole, tam by to mělo jít s kočárkem. Výjimkou budou některé prudší kopce nebo kostrbaté stezky. Jako příklad dobře sjízdných míst můžeme uvést třeba Možděnice s pěknými lidovými chalupami. Procházet se dá s kočárkem i ve Slavické oboře, kam však nesmíte s bicyklem. Další tipy na výšlap, kde dětské vozítko nebude na škodu, jsou třeba Libáňské rybníky nebo Slatiňany.

Dobrá otázka je také, co obecně v Železných horách s dětmi dělat, aby si výlet užily. Pokud je zrovna dost teplo, zamiřte k vodní nádrži Seč. Na rozdíl od některých jiných, které jsou přísně chráněné, Seč slouží místním k relaxaci a vodním sportům. Můžete se vyvalit na travnaté pláži a nechat ratolesti cachtat na kraji vody nebo si třeba půjčit šlapadlo. Rodinný výlet lze podniknout také třeba za zvířátky. Pokud žijete ve městě, děti rády uvidí Babiččin dvoreček v Licibořicích. Na tomto statku uvidíte staré zemědělské nástroje a budete si moct nakrmit některá zvířata.

Zima v Železných horách: lyžování, běžky či sáňky

Pro milovníky zimních sportů je tu spousta možností. Dobře hodnocené akiareály se nacházejí například v Hluboké a Hlinsku. Po oblasti je však rozsetá spousta dalších menších lyžařských oblastí či samostatných sjezdovek s vleky. Můžete si v závislosti na vzdálenosti od místa ubytování a webovkách či externích recenzích vybrat třeba Dědkov, Dalečín, Jimramov, Jalovec či Křemešník. Vrchy Železných hor nejsou příliš vysoké a místy ani prudké, takže skýtají možnosti lyžování s dětmi nebo klidně třeba sáňkování – tam, kde to je dovoleno.

Pro jiný typ zimního aktivního odpočinku vytáhněte v Železných horách běžky. Terén a převýšení vrchoviny se pro tento sport přirozeně hodí. Běžecké trasy se pravidelně udržují od roku 2007. Oblíbené trasy či stopy vedou v okolí Ranska, Ždírce či také například Krásného. Nejdelší z nich má 15 kilometrů, ale v ideálním stavu jsou všechny propojené.

Kam za kulturou a historií v oblasti Železných hor

Terénní pozůstatky hradů jsou skvělý cíl, ale někdy člověk zatouží po větším pohodlí. Udělejte si v Železných horách výlet na zámek nebo do skanzenu! Takových míst je v oblasti spousta, leží často v centru obce a získáte příležitost se něco nového dozvědět i něco pěkného vidět. K hlavním historickým centrům patří Chrudim, Nasavrky a Hlinsko. V Chrudimi je nejpopulárnější atrakcí muzeum českého loutkářství, obci Nasavrky dominuje veřejně přístupný zámek. Na severním konci Železných hor je taktéž k vidění populární zámek Žleby nebo synagoga v Heřmanově Měštci. Rozhodně si nenechte ujít zámek Slatiňany s hřebčínem, kde mají dokonce i koně Przewalského.

V Hlinsku si můžete prohlédnout jedno z nejstarších muzeí Česka nebo zamířit do skanzenu Betlém. Další skanzen, s Betlémem organizačně spřízněný, leží v obci Vysočina. Drobné naučné expozice najdete také v Trhové Kamenici, Ždírci nad Doubravou či Vepříkově.

Na jihu sousedí s Železnými horami zajímavými místy oplývající Žďárské vrchy. Kromě dalšího množství přírodních památek zde můžete navštívit třeba významné historické město Žďár nad Sázavou.

Žďár nad Sázavou není jen o ikonickém kostele. Nabízí i nejkreativnější muzeum ve střední Evropě!

Zdroje:

Mapy.cz, Kudy z nudy, ŽeleznéHory.net, Nature.cz, Cyklotrasy.net, ŽeleznéHory-Vysočina.cz, Centrum Železných hor, Kam za sněhem, ŽeleznéHorywebnode.net

Zprávy Tiscali.cz: Strážce Železných hor a zámek jako z pohádky
Český rozhlas Vysočina: Východně od Chotěboře je český Grand Canyon. Řeka Doubrava tam teče nádherným údolím

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Železné hory: Výlety na mystické lesní zříceniny, pohodová cyklistika i lyžování