Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Znáte všechny své přátele na Facebooku? Cestovatelka Tanja se rozhodla to zjistit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 3. 2018

Podívejte se na svůj seznam přátel na Facebooku. Zajímá vás, kolik z těchto lidí jsou doopravdy vaši přátele? Tu samou otázku si položila i Tanja Hollander a rozhodla se, že na ní nalezne odpověď. Navštívila všech svých 626 přátel z této sociální sítě a zdokumentovala svou zkušenost v epickém pětiletém projektu s názvem: „Jsi opravdu můj přítel?“

Všechno to začalo na silvestrovské večeři v roce 2010, kdy se po rozhovoru s několika přáteli online, soustředila Tanja na otázku, jaký je její vztah se všemi lidmi na seznamu Facebooku. Zeptala se sama sebe, zda jsou přátelství vytvořena online, také skutečná i mimo svět sociálních sítí. Položila si otázku: „Jsme opravdu přátelé se všemi těmito lidmi?“ A hned věděla, že to musí zjistit.

Pět let cestování a fotografování

Plán byl jednoduchý. Musela všech svých 626 virtuálních přátel navštívit, trávit s nimi čas a pořídit fotografie pro umělecký projekt. Vybavená kamerami a iPhonem se vydala na cestu a vytvořila historický, vizuální a písemný příběh o své cestě. V průměru procestovala dva týdny měsíčně, po dobu pěti let a skutečně se jí podařilo navštívit všechny lidi v seznamu přátel. Každé setkání zdokumentovala na svých účtech Facebook a Instagram.

Jejím cílem bylo zkoumání přátelství, účinků sociální sítí, domovů a komunit, ve kterých žijeme.

Když její pouť skončila, měla za sebou Tanja Hollander čtyři kontinenty, 12 zemí, 43 amerických států a byla přivítána ve více než 400 domácnostech. A co je nejdůležitější, našla odpověď na svou otázku, která to všechno začala.

„Jedna věc je jistá, mezi příbuzenstvím online a přátelstvím off-line není žádný rozdíl. Je to něco, co je pro nás velmi důležité a táhne nás nahoru. Některé lidi vidím osobně častěji než přátele, kteří existují pouze online, ale to neznamená, že jsou mi ti, koho vidím každý den, bližší. Sociální média jsou také jistým druhem blízké komunikace.“

Fotografka Tanja našla zajímavý způsob, jak vytvořit velmi intimní zážitek s lidmi, kteří se jinak domnívají, že jejich přátelství existuje jen ve virtuální realitě. Pokud jde o fotografování přátel v jejich vlastních domovech a častém pobytu s nimi, tvrdí, že se jim přiblížila tak, jak se většina lidí se svými přáteli na internetu nikdy nesblíží.

„Cítím se napojena na všechny fotografie na jiné úrovni než jen přátelství. Jsou součástí tohoto obrovského společenského experimentu a uměleckého díla, který jsem udělala. Je to velmi těžké vysvětlit, ale myslím, že existují přátelství, která jsou důležitá v různých obdobích našeho života, a tak je to v pořádku. Není nutné mít hierarchii jako v šesté třídě,“ prohlásila Tanja.

V Londýně se otevře „hotel Titanik“. Dejte si oběd v jídelně, jakou měla i osudová loď

Výsledkem projektu je dokumentární film

Projekt přátelství se stal námětem dokumentárního filmu, který byl úspěšně promítán na Kickstarter. Skládá se ze záběrů natočených Tanjou Hollander během pěti let jejího cestování za virtuálními přáteli, aniž by v tu chvíli věděla, co s tím materiálem bude dělat. Tanja sama přiznává, že její cesta nebyla vždy jednoduchá. Doprovázeli ji obavy, vyčerpání a osamělost. Přineslo jí to ale mnohem víc. Objevila sama sebe a zjistila, že opravdovým přítelem je si především sama v sobě.

A jak jste na tom vy? Skutečně všechny své kontakty na Facebooku můžete považovat za své přátele?

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Znáte všechny své přátele na Facebooku? Cestovatelka Tanja se rozhodla to zjistit