Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

10 nejlepších měst pro návštěvu v roce 2019. Doporučuje je Lonely Planet

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 11. 2018

Konec roku se nezadržitelně blíží a vy už možná pomalu plánujete, kam vaše kroky povedou v příštím roce. Chystáte se hodně cestovat? Pokud ano, mohl by vás zajímat seznam 10 nejlepších měst, která doporučuje Lonely Planet navštívit v roce 2019. Která to jsou?

Města lákají pozornost kvůli svým atrakcím i událostem, které se zde konají. Počítají se i města, která byla poničena nějakou katastrofou a zaslouží si svou pozornost stejně jako ostatní. Redaktoři Lonely Planet ve 14. ročníku požádali o nominace od svých pracovníků a stovek přispěvatelů z celého světa. Vybrali deset měst, regionů, zemí a hodnotných destinací, které doporučují ve svém Best in Travel 2019. Na prvních příčkách se v letošním hlasování umístila města jako je Kodaň, Dánsko na prvním místě, Sen-Čen, Čína na druhém; Novi Sad, Srbsko na třetím místě; Miami, Florida na čtvrtém místě; a Káthmándú, Nepál zakončuje prvních pět nejlepších.

Na prvním místě Dánsko

Moderní design, 15 restaurací oceněných Michelinskou hvězdou, velmi kultivovaná kultura i nádherné prostředí. Není žádným překvepením, že na vrchol žebříčku se vyšplhalo hlavní město Dánska, Kodaň. Kodaňská pouliční jídelní scéna, která začíná na Refshaleoenu, což je bývalá průmyslová oblast s potravinářským a řemeslným trhem Reffen. Zábavní park Tivoli Gardens (jeden z nejstarších na světě) nabízí mnoho zážitků i v zimě. Kodaň je jedním z měst, kde nikdy nevyčerpáte inspiraci. Vždy přijde s něčím novým a odvážným. A kam dál? Třeba na úžasný jednodenní výlet do Roskilde – domov katedrály Roskilde, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Jsou zde pohřbeny královny a králové Dánska.

Čínské město budoucnosti

Zatímco většina návštěvníků v Číně chce prozkoumat hlavní město Peking, Šanghaj nebo Hongkong, Šen-Čen se stává městem budoucnosti s hypermoderní architekturou, inovačními ekologickými postupy a množstvím nových designových otvorů, které jsou všechny propojeny se sousedním Hongkongem pomocí vysokorychlostní železnice.

K dispozici je také vzrušující výtvarná a designová scéna, výborná jídla, zábavný klub a hudební scéna. Je to místo, kde ochutnáte chuť moderní Číny, jste dostatečně blízko Hongkongu a místo, které většina lidí v minulosti nepovažovala za hodné návštěvy. Nyní je určitě velkým cílem do budoucna.

Na konci roku 2018 má navíc začít jezdit z Hongkongu nový vlak, který zkrátí cestu mezi městy na asi 20 minut.

V Číně vznikne největší světové lyžařské středisko

Hudební fanoušci si zamilují druhé město Srbska

Novi Sad není tak známý jako hlavní město Bělehrad, ale rozhodně je hodný návštěvy. Přezdívá se mu „Atény Srbska“ a je domovem každoročního EXIT festivalu, který se koná každý červenec v Petrovaradinské pevnosti z 18. století. Festival přispívá a podporuje živou hudební a uměleckou scénu orientovanou na mládež. V příštím roce bude Novi Sad evropským hlavním městem mládeže. Je to takový předvoj pro rok 2021, kdy město získá prestižní titul Evropské hlavní město kultury.

Brána do Latinské Ameriky

S nádhernými plážemi, scénou South Beach a uměleckou scénou, která v sobě kloubí prvky kubánské, latinskoamerické a karibské kultury. Miami nadchne něčím každého.

V dnešní době je umělecká a designová komunita zvlášť živá. Navštivte Muzeum umění Perez v Miami a dětské muzeum vědy Frost. Skrytým klenotem je Wolfsonina-FIU Miami Beach, kde se nachází nádherná sbírka designových předmětů, fotografií a dalšího umění od padesátých let. Uvidíte zde i další věci specifické pro historii Miami.

Znovuzrození po zemětřesení

Káthmándú bylo před třemi lety zasaženo katastrofálním zemětřesením. Nyní už zase vítá své návštěvníky. Navštivte město na prahu Himálají se středověkou architekturou, skvělým jídlem, nočním životem a rostoucími nabídkami wellness. Je mnohem tišší, než tomu bylo v minulosti, protože byly zakázány automobily v historickém centru. V roce 2019 město hostuje i jihoasijské hry.

Lonely Planet má velmi vřelý historický vztah ke Káthmándú a Nepálu celkově, takže je celkem nabíledni, že se město, které pokračuje v oživení po zemětřesení v roce 2015, objevilo v seznamu míst, která byste v roce 2019 měli navštívit.

Průvodce Nepálem: 7 tipů, kam se jet podívat a jak se připravit na cestu

Seznam top 10 měst od Lonely Planet

  1. Kodaň, Dánsko
  2. Šen-Čen, Čína
  3. Novi Sad, Srbsko
  4. Miami, Florida
  5. Káthmándú, Nepál
  6. Mexico City, Mexiko
  7. Dakar, Senegal
  8. Seattle, Washington
  9. Zadar, Chorvatsko
  10. Meknes, Maroko

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších měst pro návštěvu v roce 2019. Doporučuje je Lonely Planet