Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

10 nejznámějších sopek světa. Čím nás fascinují tito bouřliví obři?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 1. 2019

O erupci nějaké sopky slyšíme poměrně často. Někdy je to jen takové škádlení, které nikoho neohrozí a jindy nám příroda dává nebezpečně znát, jakou má sílu. Lidé jsou evakuováni, letecká doprava ochromena a mnoho domovů i přírody zničeno. Přesto nás bouřlivé vulkány tak nějak fascinují a lákají. Znáte některé z nejslavnějších sopek světa?

Fascinují vás sopky a láká jejich nebezpečí? Na světě jich je ohromné množství a nemálo z nich stále aktivních. Zažijte trochu adrenalinu a dobrodružství a vydejte se objevit některou z nich. A klidně můžete zůstat i u nás v Evropě.

Cotopaxi, Ekvádor

Cotopaxi patří k nejvyšším aktivním sopkám na světě. Její výška dosahuje do 5897 metrů a je součástí tzv. pacifického ohnivého kruhu. Tak se nazývá řetěz sopek kolem Pacifické desky. Sopka tvoří ohromující středisko národního parku Cotopaxi poblíž Quitu. Na její vrchol se mohou vydat pouze zkušení horolezci. Od roku 1783 zde došlo už asi padesátkrát k erupci, což představuje poměrně velkou hrozbu pro místní obyvatele. Quito, hlavní město Ekvádoru, se nachází 60 kilometrů daleko a historické město Latacunga 25 kilometrů.

Kilauea, USA

Sopka Kilauea na Hawaii plnila zpravodajství poměrně nedávno, když vybuchla, zničila infrastrukturu, stovky domů a změnila krajinu. Nachází se na ostrově Big Island na Hawaii a po mnoho let ji všichni považovali za poměrně mírný vulkán. Opak byl ale pravdou. Sopka má rozsáhlou vrstvu popela a hornin tephra. Ty při erupci létají vysoko do vzduchu a mohou být hrozbou i pro leteckou dopravu. Kameny o velikosti golfových míčků létají až do výšky 17 km. Samotná sopka se tyčí do výšky 1247 metrů nad mořem a v havajském jazyce její název znamená „stříkat“ nebo „hodně se rozšiřovat“. Poslední výbuch sopky byl zaznamenán 3. května 2018.

Vesuv, Itálie

Legendární Vesuv, obklopen horkými bahnitými prameny a stále příležitostně aktivní, se nachází na úchvatném pobřeží zálivu Neapol v Itálii. Již dokázal, že umí škodit a nezastaví ho nic. V roce 79 našeho letopočtu zničil bájné Pompeje a Herculaneum a zabil asi 25 tisíc lidí. Sopka je riziková hlavně proto, že v její blízkosti žije na tři miliony lidí a období klidu už trvá hodně dlouho. Vy se můžete podívat až na její okraj a užít si nádherný výhled do kráteru.

Lyžování v Itálii. Proč je pro zimní sporty ideální?

Fuji (Fudži), Japonsko

Na vrchol sopky Fudži, se vydávají nejen Japonci, ale i turisté, kteří v tato místa zavítají. Tento aktivní stratovulkán o výšce 3 776 metrů je také nejvyšší horou v Japonsku. Nachází se na hranici prefektury Shizuoku a Yamanashi asi 100 km od Tokia. Naposledy vybuchla v roce 1707 až 1708. Její legendární přitažlivost je nejvíc obdivovaná z dálky a při jasném počasí můžete Fudži zahlédnout i přímo z Tokia. Sama sopka se často využívá na nejrůznější umělecká díla.

Vulkán Osorno, Chile

Osorno je jednou z nejaktivnějších sopek v Andách s 11 historickými erupcemi zaznamenanými v letech 1575 až 1869. a je hodně podobný Fudži v Japonsku. Vyškolení horolezci mohou vystoupat až na vrchol. Horní svahy sopky jsou takřka celé pokryté ledovci. Hora vytváří pyroklastický tok, protože jde o kompozitní sopku. Ve zdejším lyžařském středisku Volcan Osorno si můžete i zalyžovat. Fungují zde pouze dvě sedačkové lanovky a několik tratí, ale kolik lidí může říct, že si mohlo zalyžovat na sopce?

Poušť Atacama: fascinující přírodní bohatství v nejsušší poušti na světě

Bromo, Indonésie

Národní park Bromo Tengger Semeru je úžasná sopečná krajina s jezery a velkolepými scenériemi. Ačkoli nejvyšší hora Javy je Semeru, většina návštěvníků směřuje k přístupnější a příležitostně vybuchující Bromo. Vystoupejte ke kráteru brzy ráno a užijte si východ slunce na tomto fascinujícím místě. Túra po okraji kráteru, ze kterého stoupají oblaka plynů stojí za to.

Eyjafjallajokull, Island

Vzpomínáte si na popel z roku 2010, který způsobil letecký chaos v severní Evropě? Příčinou byla právě tato ledová sopka s nevyslovitelným názvem. Dnes byste ani nepoznali, že se zde něco dělo. Sopka je klidná a všudypřítomná nádherná příroda vás obklopuje na každém kroku. Na místě můžete absolvovat speciální prohlídky, které vás zavedou na ledovec a sopku, opět spící.

Vulkán Dallol, Etiopie

Název Dallo patří skupině explozivních kráterů v Solné planině v etiopské Danakilské proláklině. Poměrně mladé krátery jsou nejmenší vulkanické útvary na světě. Zdejší bazény vytváří barevnou nádheru. Krátery se nachází 48 metrů pod hladinou moře a patří tak k nejnižším a nejteplejším místům planety s průměrnými teplotami nad 30 °C.

Cestopis Na střeše Afriky je skvělou cestou k poznání Etiopie

Etna, Itálie

Nejvyšší a nejaktivnější sopka v Evropě s obrovským potenciálem k výbuchu. Aktivitu vyvíjí je v podstatě permanentně, a proto také obyvatelé Sicílie žijí v neustálém ohrožení. Nejhorší erupce byla zaznamenána v roce 1669. Tehdy láva zničila okolní vesnice a částečně pohřbila část starobylého města Katánie.

Mount Rainier, USA

Velký stratovulkán Mount Rainier se nachází 87 kilometrů od města Seattle v americkém státě Washington a je to současně také nejvyšší hora tohoto státu. Vrchol dosahuje 4 392 metrů nad mořem. I když vypadá mírumilovně, považuje se za velmi aktivní sopku a jednu z nejnebezpečnějších na světě. Jeho nebezpečí spočívá především v obrovském množství vody zadržované místními ledovci. Případná erupce by vše uvolnila a výsledkem by bylo zatopení celého údolí řeky Puyallup a města Tacoma. Proudy bahna a lávy by dokonce mohly zasáhnout i část města Seattle a způsobit tsunami na pobřeží.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

10 nejznámějších sopek světa. Čím nás fascinují tito bouřliví obři?