Menu
JenProCestovatele
Itálie

Lyžování v Itálii. Proč je pro zimní sporty ideální?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 11. 2018

Léto skončilo a milovníci lyžování a zimních sportů se už pomalu připravují na svou sezonu. Jestliže se už nemůžete dočkat, až se zase vydáte na horské svahy, dejte šanci těm v Itálii. Rozhodně nebudete litovat.

Itálie je pro lyžování jako stvořená. Nachází se zde takřka 300 lyžařských středisek, kde si můžete užívat na více než 6000 kilometrech upravených sjezdových tratí. Kdo holduje spíše běžeckému lyžování, má možnost využít stovky kilometrů perfektně upravených běžeckých stop. K tomu si připočtěte úžasné výhledy, skvělé italské jídlo i luxusní ubytování a máte skutečnou lyžařskou velmoc. I když jsou české hory dozajista nádherné, takové zážitky vám nepřinesou. Důvodů, proč jet lyžovat do Itálie, je ale mnohem víc.

Dopravní dostupnost

Velkou předností lyžování v Itálii je skvělá dopravní dostupnost. Možná i proto je zde lyžování tak oblíbené. Většinu cesty jedete po velmi dobře udržovaných silnicích a dálnicích. Například zimní středisko Marmolada je od Prahy vzdáleno asi osm hodin jízdy.

Zábava pro všechny věkové kategorie

Italové milují děti a je to znát i v horských střediscích, kde je vše uzpůsobeno jejich potřebám. Narazíte na mnoho cvičných sjezdovek, vleků i lyžařských školiček nebo menu v restauracích. Rodiče si mohou odpočinout v sauně, a přitom se kochat výhledem na horské vrcholy. Oblast Alta Valtellina, která se nachází na severu Lombardie, nabízí velké množství moderních wellness komplexů, které využívají místní termální prameny.

Za zmínku jistě stojí i různé zábavné programy pro hosty, například noční pochody s hořícími loučemi, sjezdy v maskách nebo různá vystoupení. Vychutnat si můžete i nákupy. Kousek od švýcarské hranice je městečko Livigno, kde je bezcelní zóna a vy si můžete pořídit levnější alkohol, parfémy či elektroniku.

Kam na běžky do Itálie? 4 ideální střediska pro běžkaře

Délka sjezdovek

České sjezdovky se s těmi alpskými nemohou vůbec srovnávat. V Česku strávíte více času na lanovkách než na sjezdovce. V Alpách budete zastavovat uprostřed cesty, abyste si odpočinuli, protože vás během jízdy začnou bolet nohy.

Krásné hory na všechny strany

Již dávno je známo, že Itálie neoplývá jen písečnými plážemi a starobylými městy. V italské části Alp můžete obdivovat čtyřtisícové špičky hor, oblá předhůří i rozsáhlé ledovce. A hlavně je tu úchvatná horská skupina – Dolomity. Ty se staly v mnoha zemích Evropy synonymem pro lyžování v Itálii.

Kam jít v Miláně? Máme tipy na nejzajímavější místa

Sníh vás nemine

Lyžování v Itálii

Dolomity dosahují u svého nejvyššího vrcholu Marmolada výšky 3 343 m.n.m. Tady spatříte nádherné skalní masivy, vrcholky ledovce, panenskou přírodu. Výjimečné jsou hory i počtem slunečných dní, kterých je opravdu požehnaně. Místo nabízí velmi stálé sněhové podmínky. Dá se zde lyžovat po většinu roku a když se náhodou stane, že je bílý potah nedostatečný, postará se o sněhovou pokrývku mnoho sněhových děl, která lemují sjezdovky.

Skvělé lyžování i relaxaci nabízí malebné středisko Paganella. Trochu více adrenalinu vám nabídne některé z Piemontských lyžařských resortů. Ty dosahují výšky i 3 275 m.n.m. Pro rodiny s dětmi je ideální pohodové místo ve Furlansko-Julském Benátsku.

Skvělé služby

Alpy lákají nejen kvůli krásné přírodě a skvělým sjezdovkám, ale také službami, které jsou na velmi vysoké úrovni. Kvalitní lanovky, takřka všudypřítomná wifi síť, moderní vleky, ubytování, ski busy i výborné restaurace. Horské hotely nabízí zákazníkům příjemné a kvalitní ubytování. Nechybí půjčovny lyží a vybavení, umělé zasněžování i hlídaná parkoviště. Většina areálů nabízí i lepší skipasy, které se dají využít v celé oblasti.

V italské Florencii zakázali jíst na ulici. Za porušení zákazu hrozí velká pokuta

Výborné jídlo

Dobré jídlo, to ke správné dovolené patří. I k té lyžařské. Navíc po velkých sportovních výkonech potřebujete doplnit energii a nejlépe se tak činní ve skvělé restauraci u dobrého jídla. A výběr máte opravdu široký. Můžete využít služby více či méně luxusních restaurací, které se nachází podél svahů. Pochutnat si můžete na klasické pizze, dát si těstoviny či různé speciality. Ochutnejte křupavý salát s prosciuttem, tyrolský knedlík nebo lahodné tiramisu. Večer pak celý den zakončete lahodnou sklenkou dobrého vína.

Sjezdovky králů

Ti, kdo stojí za stavbou italských sjezdovek, mají jistě rádi rychlou jízdu, protože svahy často připomínají doslova „dálnice“. Typická sjezdovka zde je dlouhá, široká a přehledná. A samozřejmě dokonale upravená.

Hlavní sjezdy se obvykle vinou z vrcholu až do údolí. Protože stromy zde rostou až do výšky dvou tisíc metrů, není nic zvláštního na tom, že trať vede lesním průsekem. Nejlepší úseky často čekají takřka až dole, což podtrhuje zdejší zásadu – sněžit, sněžit.

Každý den, když dorazíte na sjezdovku, vám vyrazí dech, jak dokonale je upravená. Italští rolbaři patří ke špičkám ve svém oboru a rozhodně se o úžasné lyžovaní postarat umí.

Bezpečnost

Na sjezdovkách se můžete cítit opravdu bezpečně, protože si zde na ní náležitě potrpí. Sloupy lanovek i sněžná děla jsou vždy vybaveny „polštářovým“ nárazníkem, který ochrání lyžaře v případě srážky. Bezpečí je ale zajišťováno i jinak. Nehody často řeší carabinieri, kteří dorazí na místo skútrem takřka ihned.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Lyžování v Itálii. Proč je pro zimní sporty ideální?