Menu
JenProCestovatele

5 tipů na co myslet před cestou, když máte potravinovou alergii

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 8. 2018

Pokud jste si někdy mysleli, jak to máte s jídlem na cestách těžké, zkuste si představit o kolik složitější to mají ti, co trpí potravinovou alergií nebo intolerancí. Vyrazit do cizí země, neznat jazyk a ani místní zvyklosti znamená často jen jedno – stres.

Ale nemusí to tak být. Můžete udělat něco proto, aby vaše cestování bylo mnohem snazší a příjemnější, i když máte určitá omezení. Bez ohledu na to, jaká je vaše alergie, následující tipy vám mohou pomoci.

1. Plánujte, plánujte, plánujte

Kdo je připraven, není překvapen. Ještě, než dokončíte balení svých zavazadel a dokladů, potřebujete jednu věc. Pořádný plán. Musíte plánovat místo, kam pojedete na dovolenou podle toho, zda se tam vůbec dokážete najíst.

Nejdříve proveďte výzkum, i když je to trochu nudné. Musíte znát všechna místa, která jsou ve vaší destinaci pro vás vhodná. Máte v místě restauraci, kde vaří bezlepkově, bezmléčně apod.? Hodně vám v tomto může pomoci i Instagram nebo Google. Skvělým pomocníkem vám budou mapy na Google. Můžete stát třeba uprostřed Paříže. Podíváte se na svůj plán a uvidíte, kam se v okolí můžete jít najíst. Pak už stačí jen místo najít na mapě. Věřte tomu, že když budete stát uprostřed vám neznámého místa, budete moc vděčni, že jste si s tím dali takovou práci už doma.

2. Mějte s sebou nouzové zásoby

Pokud existuje jedna věc, na které se většina lidí s tímto problémem shodne, pak to, že potravinové alergie/intolerance jsou při dlouhém letu velmi špatnými kulinářskými zážitky.

Lety mohou mít k dispozici bezlepkovou volbu, ale co když máte těch potíží víc? Proto s sebou raději vždy mějte ještě nějaké nouzové potraviny. Lehké občerstvení ale noste, i když zrovna necestujete na dovolenou. Nikdy nevíte, kdy se bude hodit.

Co když vyrazíte s přáteli nebo partnerem někam pod stan a předem ještě nevíte, kde skončíte. Určitě oceníte jistotu, že máte co zakousnout, když budete mít hlad. Přinejmenším vám to vydrží do chvíle, než objevíte nějaké vhodné jídlo.

Milujete dobré jídlo? Následujících pět měst je pro vás jako stvořených

3. Naučte se jazyk

Pokud nevíte, jak říci „bez lepku“ v jazyce země, kam se chystáte nebo alespoň v angličtině, zaděláváte si na problémy. Naučte se několik důležitých klíčových frází: „Jsem celiak,“ Mám bezlepkovou dietu.“ apod. Určitě byste měli být schopni si překontrolovat etikety s přísadami. Napište si všechny fráze do cestovního sešitu a vezměte si je sebou. A skvělým pomocníkem pro vás může být také překladač od Google, který vám pomůže s překladem neznámých slov.

4. Najděte si ubytování s vlastním stravováním

Na co platit za snídani v hotelu, když si tam stejně nebudete moct dát vše. Samozřejmě si většinou „něco“ vyberte. Ale zbytek si vychutná někdo jiný. Raději peníze ušetřete a ubytujte se v apartmánu s dobře vybavenou kuchyní. Navíc si možná začnete připadat mnohem víc jako místní lidé, když se s nimi pravidelně potkáte v supermarketu při nákupu dobrot na snídani. V apartmánu s vlastním stravováním máte vždy možnost jíst jako doma.

Jídlo na cesty. Co si přibalit s sebou, když chcete na dovolené ušetřit

5. A nakonec to nejdůležitější. Vždy buďte opatrní a nikdy se nenechte nachytat

Nejsou po celém světě stejné předpisy týkající se potravinových alergií a označení potravin. Na mnoha místech vůbec jídlo nemusí být vhodně označeno, nebo u jídelního lístku bude chybět seznam alergenů apod. Proto je tak důležitý tip číslo jedna – plánování. Jinak opravdu riskujete, že vaší dovolenou strávíte tak, že vás, v lepším případě, bude po celou dobu bolet břicho a nehnete se ze záchodu.

Jestliže provedete průzkum místa, do kterého se chystáte opravdu dobře a najdete si místa, která jsou pro vás vhodná, víte, že jste udělali maximum proto, abyste měli co jíst.

Pokud si nejste jistí, že tam, kam jdete, se můžete najíst, nechoďte tam. Neriskujte své zdraví. Hlady nebudete, znáte přece druhý náš tip.

A nakonec, nikdy se nebojte zeptat. Možná se na vás někdy bude obsluha tvářit nepříjemně, ale stůjte si za svým. Vy jste stravovací potíže nechtěli mít, ale musíte s nimi umět žít a v rámci možností se neomezovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 tipů na co myslet před cestou, když máte potravinovou alergii