Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Cartagena ve Španělsku. Nádherné místo s bohatou historií

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 6. 2018

Cartagena, místo, které bylo od kartáginských časů skrytým přístavem a významnou námořní základnou, leží v provincii Murcie, nedaleko španělského letoviska Mar Menor.

Vojevůdce Hasdrubal využil město, tehdy se jmenovalo Qart Hadast, k upevnění a rozšíření kartáginského impéria. Ve městě se těžilo stříbro, které sloužilo k financování bojů. Docházelo k mnoha válkám s Římem a v roce 209 před naším letopočtem bylo město dobyto. Římané přejmenovali Qart Hadast na Cartago Nova a v tehdejší době bylo toto místo považováno za jedno z nejbohatších měst na světě. Současný název Cartagena vznikl až později a dochoval se dodnes.

Město má velmi dlouhou a bohatou historii. Není se tedy čemu divit, že jím prošla řada osobností, které zákonitě museli zanechat svůj otisk. Postupně se stalo punským, římským, vojenským i secesním. Díky tomu zde zůstalo mnoho nádherných věcí k vidění a spousta historických skvostů. K nahlédnutí láká malebný přístav, stará část města, úzké středověké uličky s mnoha bary a restauracemi.

Co navštívit v Cartageně?

Cartagena vás nadchne nejen svou historickou atmosférou. Nechybí ani restaurace s lahodným jídlem, bohatý noční život ani místa, kde můžete nakupovat.

Římské divadlo

Asi nejslavnější a nejoblíbenější památkou Cartageny je Římské divadlo staré přes 2000 let. Tato památka byla objevena poměrně nedávno, bylo to v roce 1988. Bylo schované pod zříceninou staré katedrály. Dnes se zde nachází i muzeum, protože během obnovy se zde našlo mnoho artefaktů, které by měli lidé vidět.

Kam na dovolenou do Španělska? Máme přehled nejoblíbenějších letovisek

Hrad Castilo de la Concepción

Nad městem se hrdě tyčí starobylý hrad Castillo de la Concepción. Byl postaven na místě původní arabské pevnosti. Na hrad můžete dojít pěšky a udělat si příjemnou procházku. Nahoru se dá vyjet i panoramatickým výtahem Gisbert.

Národní centrum pro námořní archeologii

Starověký přístav tohoto místa stále vydává nové a nové nálezy. Kdo je chce vidět, neměl by minout Národní centrum pro námořní archeologii Arguá. Nachází se zde velké množství artefaktů – kly mamuta, poklad Nuestra Seňora de Las Mercedes skládající se z 14,5 tun zlatých mincí.

Budovy z devatenáctého století

Během průmyslového pokroku, který zde probíhal v devatenáctém století, zde začínaly vyrůstat modernistické budovy. Tak zde vyrostlo Casino de Cartagena, Casa Cervantes, Palacio de Aguirre, Grand Hotel či Palacio Pedreňo. Většina domů byla navrhnuta žákem Gaudího, Victorem Beltrihem. Mezi nejslavnější budovy města patří secesní stoletá radnice, která stojí na náměstí Plaza del Ayuntamiento.

57 španělských frází na cesty. S námi se domluvíte snadno

Skvělé koupání i nádherné vyhlídky

V Cartageně se samozřejmě můžete užít i skvělé koupání, protože má hned několik krásných pláží: Cala Cortina, Islas Menores, El Galúa Beach či pláž La Gola. Písečné pláže ukrývají mnoho malých zátok a skýtají soukromí při koupání. Nejlépe se koupe na Playa del Casteller, Playa de Bahia či Playa de Nares.

Kousek od centra se nachází Bateria de Castillitos. Tato lokalita skýtá úžasný výhled na okolní nádhernou krajinu a chráněný přírodní park.

Vojenské muzeum

Cartagena má za sebou bohatou vojenskou historii. Nesmí tedy chybět ani Vojenské muzeum s tanky, rakety, dalekohledy, lehké zbraně, celá řada vojenské techniky a vojenské modely.

Doly

Zdejší doly založili již staří Římané. Těžilo se v nich stříbro, měď, olovo, cín, zinek, mangan nebo železo. Na místě jsou k vidění různé těžební zajímavosti, průmyslové vychytávky, hornická čtvrť, kde si můžete prohlédnout bydlení horníků, vrtné věže i přepravní vozíky.

Co dělat v Barceloně. Tipy na 5 míst, o kterých turisti nevědí

Noční život, nákupy i skvělé jídlo

V Cartageně je noční život velmi čilý. Nechybí dostatek barů a hudebních klubů. Kdo chce, může protančit celou noc.

Na své si přijdou i milovníci nákupů. Nejlepší nákupy jsou dozajista na Calle Mayor, jde o širokou třídu, která spojuje Plazu de San Sebastián na severu Cartageny a náměstí, kde stojí radnice. Typická španělská pasáž láká k procházce obyvatel i turistů. Lidé se zde rádi potkávají a popíjejí kávu, nakupují v mnoha obchodech a večer se baví v restauracích nebo barech.

Ve španělské Cartageně můžete ochutnat klasickou španělskou kuchyni, ale i italské speciality a středomořské dobroty. Skvělé restaurace se nachází blízko římského divadla, takže jeho prohlídku můžete spojit s dobrým jídlem. Určitě ochutnejte zdejší mořské plody. Vyloženou specialitou jsou čerstvé nebo naložené slané ryby. Dokonalou lahůdkou je rybí guláš, který se podává s rýži a česnekem. Po obědě si vychutnejte šálek kávy asiatico – kvalitní kávy ochucené kondenzovaným mlékem, skořicí a citronem.

Budete mít potíže rozhodnout se, kam se ve městě dřív vydat. Zda do Římského divadla nebo na pláž k moři. Každopádně si vyhraďte dostatek času na objevování všech krás tohoto historického skvostu.

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Cartagena ve Španělsku. Nádherné místo s bohatou historií