Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 8. 2022

Už jste navštívili zříceninu hradu Cimburk? Koryčany, tedy město, kde hrádek najdete, na něj mohou být pyšné. Je to totiž vysněné sídlo každého romantika. Cestou k němu můžete obdivovat zelenou přírodu a zajímavé skalní útvary. Procvičíte plíce i nohy, které vás vynesou k impozantní gotické ruině. Nenechte se však zmást – nahoře to žije!

Kde leží Cimburk a jaké jsou jeho dějiny?

Na Moravě existují dvě zříceniny jménem Cimburk. Hrad, o němž bude řeč v tomto článku, je 4 km východně od Koryčan v okrese Kroměříž. Vyrostl na jednom z chřibských kopců kolem roku 1330. Říkalo se mu Nový Cimburk. Zakladatel Bernard z Cimburka si jej totiž postavil, aby se sem mohl přestěhovat ze Starého Cimburka. Ten leží u Trnávky v okrese Svitavy.

Hrad je příkladem francouzské gotiky, s typickým francouzským opevněním té doby. Dnes se zdá být daleko od civilizace, ale tehdy bylo toto místo nad cestou strategické. Bernardův vnuk Ctibor jej v roce 1358 prodal markraběti Janu Jindřichovi Lucemburskému. Za něj a jeho syna se palácová část hradu dočkala přestavby. Cimburk pak byl v zástavě tří různých pánů. Poslední z nich byl Vok IV. z Holštejna, který si sídlo vzal silou a dostal se za to k soudu.

V roce 1429 král Zikmund přispěl nemalou částkou na opravu poškozeného (asi husity) Cimburka. Historie hradu pokračuje jeho předáním Štěpánu z Vartnova. Ten neměl dědice, takže sídlo pak spravovaly jeho tety. Roku 1468 Cimburk dobyl Matyáš Korvín, ale po válkách patřil opět jedné z tet. V 16. století se vedly složité vyjednávací procesy o vlastnictví a správě hradu.

Lysice na Jižní Moravě. Zámek, kde se točily Četnické humoresky

Kdy se stal Cimburk zříceninou?

V roce 1526 se hrad konečně dočkal vyrovnání zástavy a řádného majitele. Tím byl Vilém z Víckova, jenž se zasloužil o vylepšení opevnění. Hrad spravoval i jeho syn a vnuk, který jej pak prodal uherskému hraběti Gabrielu Majláthovi. Majlát Cimburku nadělal dluhy, které se vlekly i za dalších majitelů. Jeho vdova panství předala dcerám (jiný zdroj uvádí, že jen jedné dceři).

V roce 1611 patřilo k Cimburku město Koryčany i Jestřabice a přilehlé vinohrady. Panství získal Gabriel Horecký z Horky, Majláthův vnuk. Stavovské povstání jej jako stoupence císaře stálo kus majetku, který se mu však za pár let vrátil. Cimburk v roce 1623 dobyl kníže Gábor Betlen a Horecký se musel ze zajetí vykoupit. Po jeho smrti hrad získal syn František, který provedl barokní přestavbu obytných prostor. Poslední šlechtic, co tu žil, byl Františkův syn Gabriel František. Ten se pak přesunul do zámku v Koryčanech, který je dnes v soukromém vlastnictví.

Cimburk začal chátrat na konci 17. století, kdy jej využívali už jen lesníci. Podle dokladů byl objekt pustý minimálně od roku 1709. Ve 20. století se zříceniny ujal občanský spolek Polypeje, který jej spravuje dodnes. Z hradu sice zbyly jen zdi, ale je teď bezpečně navštívitelný a hostí všelijaké kulturní události.

Kudy na Cimburk? S kočárkem to na mnoha trasách nepůjde

Příznivci procházek po lesích a kopcích se mohou vydat na hrad Cimburk trasou po zelené turistické značce. Od zastávky autobusů v Koryčanech u autoservisu je to něco přes 5 kilometrů. Nejdříve budete pozvolna stoupat na lysý kopec Vršava. Odtamtud lesní cesta klesá po straně svahu, na němž můžete obdivovat skalní útvar Pečínkovu skálu. Po přejití dvou odboček vlevo následuje třetí, která stoupá k hradu.

Motoristé mohou cestou k hradu Cimburk parkovat na parkovišti U Křížku. Od něj je to pěšky jen jeden a půl kilometru po žluté a pak po zelené. Druhé parkoviště, Pod Vršavou, je kousek pod Pečínkovou skálou, 2,5 km od hradu. Autem se dá dostat k hradu ještě blíže ze severní strany, ale pozor! Přímo pod cestou se rozkládá chráněná vodní nádrž, takže je zde přísně zakázáno parkovat. Tuto lesní cestu tedy mohou využít jen pěší a cyklisté. Její nevýhodou je prudší stoupání na konci.

Pokud jste zvyklí vyrážet do terénu pěšky či na kole, nic vás nepřekvapí. Určitě se zadýcháte, ale stezky jsou schůdné. Horší to mají majitelé kočárků. Zelenou trasu návštěvníci na internetu rozhodně nedoporučují. Přístup po cyklostezce má onen problém příliš prudkého stoupání v cílové „rovince”. Cesta od Křížku však vypadá celkem schůdně.

Moravské Toskánsko – zvlněná italská krajina na jihu Moravy

Návštěva zříceniny hradu Cimburk: Vstupné a prohlídka

Na rozdíl od mnoha hradů a zámků má Cimburk otevírací dobu každý den a celý rok. V letní sezóně se sem můžete podívat od 9:00 do 18:00, po zbytek roku od 10:00 do 17:00. Prohlídky jsou bez průvodců, ale u pokladny se prodávají informační letáčky. Seženete tu i suvenýry a nějaké to občerstvení.

Na místě je dnes zachovaný zbytek paláce a zbytky bašt. O kousek dále je věž s kulatým půdorysem, ke které vede ochoz se zábradlím. Hrad má také nádvoří s amfiteátrem, kde se pořádají akce. Výhled je bohužel jen jedním směrem, jelikož jste v lese.

Za vstup na hrad dospělá osoba zaplatí 70 Kč, student nebo důchodce 50 Kč. Můžete mít s sebou i psa, ale jedině na vodítku.

Co říká lidová slovesnost o Cimburku? Pověstí je celá řada

S hradem se pojí pár lidových příběhů. Studánka Panímísa má prý tento název, protože sem nepřející rodina jednoho cimburského pána chodila namáčet jeho manželku, dokud neonemocněla. Nedaleká skála se jmenuje po loupežníku Pečínkovi, který spolu s jedním kolegou vykradl buchlovický zámek.

O něco delší je Legenda o Bernartovi – pravděpodobně o zakladateli hradu. Prý to byl člověk velmi nerudný a zlý. Neměl rád cizí lidi na svých pozemcích. Jednou když tam přistihl jednu starou paní s vnukem Adamem, jak sbírají klestí, uvrhl je do hladomorny. Babička neunesla, jak potom vnuka zbili, a skočila z hradem. Chlapec se vrátil do vězení, ale žalářník mu naštěstí občas dával jídlo.

Bernart si to po nějaké době rozmyslel a Adama pustil. Svědomí ho však začalo hryzat až po pár letech. Hocha totiž po propuštění přijal jako pomocníka myslivec, který ho naučil všechna možná moudra lesa. Adam se pak sám stal lesníkem. Jednoho dne viděl, jak na Bernarta útočí vlk. Rozhodl se být lepším člověkem, takže vlka zabil. Pak zlému pánu prozradil, kdo je, a ten se konečně zastyděl.

Moravská Amazonie: Největší český lužní prales je v ohrožení!

Kultura na Cimburku: Akce historické i hudební

Zajímá-li vás, co se pořádá na Cimburku, program najdete na oficiálním webu hradu. V současnosti je nejbližší plánovanou akcí Cimburská noc. Ta bude obnášet mimo jiné ohňovou show dvou sdružení a koncert zpěvačky Sissy.

Letos se na hradě uskutečnilo například setkání malých pivovarů, košt vín, dětský den a několik historicky orientovaných událostí. Je možné, že program bude napřesrok podobně nabitý. Sledujte tedy web a těšte se na další sezónu!

Hrad Bítov: Unikátní sbírka více než 50 vycpaných psů, duch opilého poníka a lvice pojmenovaná podle Mickeyho Mouse

Cimburk a okolí – další turistické cíle

Co ještě vidět v lesích okolo Cimburka? Chřiby jsou celkem rozsáhlé, protkané značenými trasami a plné (nejen) skal. V blízkosti jsou samozřejmě i historické a jiné turistické atrakce. Můžete se vydat například na tato místa:

  • skalní útvary Kozel a Kazatelna při červené turistické značce
  • zřícenina Střílky
  • skály nad Osvětimany: Čertova, Zikmundova, Kulatina
  • skály Zbořené zámky
  • hradiště Holý kopec
  • muzeum sklářství Stupava
  • hrad Buchlov
  • Břestecká skála
  • zámek Buchlovice
  • lanové centrum v Buchlovicích
  • lázně Smraďavka s kaplí

Zdroje:

Mapy.cz, Cimburk.eu, Hrady.cz, Koryčany.cz, Kudy z nudy, Wikipedia, Facebook: Klub přátel hradu Cimburk u Koryčan, Ověřeno rodiči

KRÄMER, David. Písemné prameny k hradu Cimburku u Koryčan do r. 1708. Bakalářská práce FF MU, 2006.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?