Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Cestovatelé jsou žádanější zaměstnanci. Dokazuje to nová zahraniční studie

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 2. 2018

Velmi často se stává, že v životě musíte volit mezi prací a cestováním. Nová zahraniční studie ale ukazuje, že není nutné obětovat cestovatelské nadšení své kariéře. Ve skutečnosti tím, že uspokojujete své přání poznávat svět, zvyšujete své šance na získání zaměstnání snů.

Když se o někom dozvíme, že cestuje po celém světě a tráví i větší část roku na cestách, přichází jedna nevyhnutelná otázka, která se objeví v našich myslích: „Ale co práce?“ Je docela logické, že nás takové myšlenky napadají, protože již od dětství jsou nám do hlavy vštěpovány myšlenky, jak vést správný život a mezi to obvykle nepatří skloubení kariéry a dlouhodobého cestování.

Přitom je to právě cestování, které může vaši kariéru podpořit, a my vám přinášíme fakta, která tuto teorii potvrzují.

Nevzdávejte se předčasně

Pokud jste se právě dostali do části svého života, kdy máte pocit, že musíte volit mezi cestováním a prací, možná si zvolíte raději práci už jen kvůli tomu, kolik času, peněz, často i slz vás stálo studium a bojíte se, že váš diplom vám po návratu nebude k ničemu. Nedávná studie provedená společností Contiki však odhalila jednu zásadní věc: cestování vás činí více atraktivní pro zaměstnavatele.

Výsledky studie jsou tak v rozporu se zažitými mylnými představami o skloubení cestování a kariéry i o důsledcích rozhodnutí, když jste dali jednomu přednost před druhým. Ať už uvažujete o tom, že budete mít delší prázdniny po škole nebo jste se právě rozhodli z práce odejít a chcete vyrazit do světa, máte důkaz, že cestování nakonec vaší kariéře může prospět.

Mobilní aplikace pro cestovatele. Nemusíte se s nimi bát ani pracovních cest do zahraničí

Cestování vás činní světovější

Studie prokázala, že mnoho cestovatelů (63%) zformovalo na cestách svůj pohled na světovou politiku ve srovnání s těmi, kdo necestují (36%). Lidé, kteří často cestují, také častěji hlasují ve volbách než ti, kdo zůstávají doma. Zaměstnanec, který je zběhlý v sociálních a politických otázkách, je v dnešním světě hodně respektován a dokáže své vědomosti prokázat právě díky svým cestám.

Jaké je tajemství štěstí? Překvapivě to není svatba ani děti, ale cestování

Lepší řešení problémů

Přínosy cestování nespočívají jen v lepším získávání práce. Cestovatelé dokáží lépe a rychleji řešit problémy a poradit si se stresem. Jsou zvyklí, že se o vše musí postarat sami. Plánování, rozpočtování, udržení mezilidských vztahů, řešení potíží v neznámém prostředí často i se stresem z jazykové bariéry. A všechny tyto dovednosti se pak skvěle hodí i do práce, přičemž 63% cestovatelů potvrzuje, že se naučili mnohem efektivněji řešit problémy.

Proč nás cestování tak naplňuje? Důvodů je více, než byste čekali

Skvělá komunikace

V obchodním světě jsou dobré komunikační schopnosti neocenitelné. Podle statistik jste na tom s komunikací mnohem lépe, pokud jste cestovali (zejména v případě, že jste byli na cestách sólově). Je o 42 % pravděpodobnější, že dokážete snadno navázat nová přátelství, dobré obchodní vztahy i vykomunikovat na první pohled neřešitelnou záležitost. Stejně tak dokážete mnohem lépe vycházet se svými kolegy.

Zkušenosti ze zahraničí mají v životopise velké plus

Protože se svět stává čím dál více globalizovanější, jsou zkušenosti s jinými kulturami velmi vyhledávanou dovedností. Cestování vám otevírá svou mysl takovým způsobem, že jakákoliv kariéra nemůže být lepší. Pak přijdete na své nové pracoviště, budete plni nadšení, inspirace a připraveni zapůsobit a odvádět perfektní práci.

Takže až vám příště někdo bude naznačovat, že nemůžete cestovat na úkor kariéry, maximálně jednou do roka na krátkou dovolenou, ukamenujte ho fakty. Vy nechcete cestovat jen pro zábavu, cestujete pro lepší poznání sebe sama, vlastní zlepšení a sebedůvěru – cestujete proto, abyste mohli lépe a šťastněji pracovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Cestovatelé jsou žádanější zaměstnanci. Dokazuje to nová zahraniční studie