Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Cestovní pas 2017. Rychlopas získáte do týdne

Zjistili jste na poslední chvíli, že potřebujete nový cestovní doklad? Řešením může být tzv. rychlopas, který je hotový už za 6 dnů od podání žádosti. Víme, jak na cestovní pas rychle, jaká je jeho cena a platnost, a jak vyřídit rychlopas pro děti.

Standardně se cestovní pas vydává ve 30denní lhůtě, nicméně pokud potřebujete mít pas hotový dříve, využijte rychlopas, neboli cestovní doklad s vydáním ve zkrácené lhůtě.

Rychlopas 2017 – kdy žádat o vydání ve zkrácené lhůtě

Platnost pasu si pohlídejte, pokud cestujete do zemí, kde platí ohlašovací vízová povinnost – zde budete ke vstupu do země potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců od data vstupu do země. Zvlášť, pokud plánujete cestovat dlouho, ověřte si platnost svého pasu a podmínky ke vstupu českých občanů (občanů Evropské unie) u všech zemí, které plánujete navštívit.

Rychlopas 2017 – dlouhodobé cestování

Cestovní pas, platný více, než 6 měsíců je potřeba také při standardních žádostech o vízum v zemích, které vízum vyžadují vždy anebo v zemích, které vyžadují vízum při pobytu nad 90 dní. 

Pokud končící platnost svého pasu zjistíte v zahraničí a plánovali jste ještě pár zemí procestovat, ověřte si podmínky vstupu do konkrétních zemí. Možná ale budete muset změnit plány: na zahraničních zastupitelských úřadech se rychlopas nevydává. V cizině můžete na zastupitelském úřadu ČR požádat pouze se lhůtou vyřízení 120 dní.

Cestovní pas 2017 rychle – cena a podmínky

Špatná zpráva: cestovní pas na počkání zatím neexistuje – standardní lhůta pro vyhotovení cestovního dokladu je 30 dní. Dobrá zpráva: V časové tísni získáte pas už za 6 dní. Kde o něj žádat a jaká je cena?

Rychlopas 2017 – kde vyřídit žádost

Rychlopas získáte žádostí u obecního úřadu s rozšířenou působností, v Praze na úřadech městské části 1 až 22. Pro vyřízení pasu nemusíte vyplňovat žádost, stačí mít s sebou občanský průkaz, případně svůj (stále platný) cestovní pas. Fotografie budou pořízeny přímo na místě, v ceně vyhotovení pasu.

Rychlopas 2017 – rezervujte online, vyhnete se frontám

Nechcete stát v době dovolených frontu na úřadu? Zjistěte, zda váš obecní úřad s rozšířenou působností umožňuje rezervaci konkrétního online. Stačí navštívit oficiální webové stránky města či úřadu a najít stránku Cestovní doklady. Zde bude možnost uvedena: budete tak objednáni na přesný čas a nemusíte ztrácet čas čekáním.

Cena rychlopasu 2017

Cena rychlopasu, oficiálním názvem cestovního dokladu s vydáním ve zkrácené lhůtě, je 4 000 Kč a jeho platnost je pro dospělého 10 let, stejně jako v případě pasu vydaného ve standardní lhůtě (cena 600 Kč).

Čtěte také: Jak cestovat nalehko. Balení, tipy a vychytávky

Zatímco standardní cestovní pas můžete v případě potřeby vyzvednout na jiném úřadu, než je ten, kde jste vyřizovali žádost (za poplatek 100 Kč, který se platí se předem při podání žádosti), rychlopas je nutné vyzvednout pouze na úřadu, kde jste ho vyřizovali. K podání žádosti o zhotovení cestovních dokladů je nutné dostavit se osobně kvůli sejmutí biometrických údajů (otisky prstů a fotografie).

Jak poznám, že mám pas s biometrickými údaji?

České republice se od 1. ledna 2016 vydávají pasy pouze s se strojově čitelnými a biometrickými údaji – nemusíte tedy o pas s daty na čipu žádat, vydán vám bude automaticky. Jak poznat, že máte pas s biometrickými údaji? Na přední straně, pod nápisem Cestovní pas, je vyznačen obdélník s kolečkem uprostřed. Tento dokument obsahuje vaši digitální fotografii a otisk prstů, uložené na čipu uvnitř pasu a všechny kontroly cestovních dokladů k nim mají přístup.

Cestovní pas pro děti 2017

Zapisování dětí do cestovních pasů rodičů se neprovádí – je třeba vyřídit standardní pas. Cestovní doklad potřebují všechny děti mladší 15 let, včetně novorozenců (rodný list není cestovním dokladem, je třeba i zde cestovní doklad vystavený ve standardní lhůtě nebo rychlopas pro miminko). Pro dítě můžete nechat vystavit cestovní pas se standardní lhůtou vyřízení za 100 Kč, s platností 5 let.

Rychlopas pro děti – cena

Cestovní pas se zkrácenou lhůtou vyřízení, jehož platnost je pro děti 5 let, získáte za polovinu ceny tohoto cestovního dokladu pro dospělého, s dobou vyřízení do 6 dnů za 2 000 Kč.

Děti – cestování na občanku

Pokud cestujete  s dětmi mladšími 15 let do zemí EU a do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Norska, Srbska a Švýcarska, lze vyřídit občanský průkaz, který slouží jako cestovní doklad – jeho zhotovení stojí pro děti 50 Kč a lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů. Všechny cestovní dokumenty pro děti pořídíte na stejném místě, jako dokumenty pro dospělé, tedy na obecním úřadu s rozšířenou působností, v Praze na úřadech městské části 1 až 22. K vyřízení občanského průkazu i cestovního pasu pro děti budete potřebovat rodný list
Čtěte také: Nejlepší aplikace na cestování 2017. Vybrali jsme ty, které opravdu využijete
Aktuání informace o osobních a cestovních dokladech hledejte na oficiálních stránkách href=“http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx?q=Y2hudW09NA%3d%3d“>Ministerstva zahraničních věcí.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Cestovní pas 2017. Rychlopas získáte do týdne