Menu
JenProCestovatele
Švýcarsko

Chcete zažít pořádný adrenalin? Vydejte se na nejstrmější lanovou dráhu na světě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 12. 2017

Ve Švýcarsku v lyžařském areálu Stoos se rozjela nová lanovka. Měla by prý mít největší převýšení na světě. Spojuje město Schywz a samotný areál. Jestliže chcete zažít něco opravdu výjimečného, vydejte se sem.

Futuristická lanovka se poprvé rozjela několik dní před Vánoci po 14 letech plánování a samotné stavby. Lanovka s kruhovými vozy, která vystupuje po strmém svahu hory Fronalpstock je velmi moderní a připraví vám opravdu nezapomenutelnou jízdu. Její trasa spojuje město Schywz a rekreační středisko Stoos. To se nachází ve výšce 1300 metrů nad mořem. Trajekt nahrazuje starý a zchátralý železniční systém, který začal přepravovat turisty v roce 1993. Vesnička Stoos tak teď nabízí mimo skvělého lyžování i velký zážitek.

Lanovku otevřela švýcarská prezidentka Doris Leuthard. Celkem vyšla na 52 milionů švýcarských franků.

Jak si vybírat letecké společnosti. Co víme o jejich komfortu a bezpečnosti?

Lanovka je životně důležitá

Lanovka ale neslouží pouze zábavě, ale je to jediná dopravní spojnice. Během své jízdy překoná největší převýšení na světě. Ujede 1720 metrů místy se 110 % převýšením. Válcovitý tvar jednotlivých vozů umožňuje udržovat rovnováhu uvnitř vagonu. Ty jsou naklápěcí a dokáží se přizpůsobit tak, aby byli cestující vždy dokonale vyrovnáni. Výlet do takřka dvou kilometrů trvá asi čtyři minuty a každý konvoj dokáže převést až 34 osob najednou, celkem tedy 136. V noci stezka svítí barevnými světly, čím dělá celý zážitek ještě úžasnější.

Tuto lanovku pravidelně využívají i děti, protože se musí dostat do školy. Linka je tak i náhradou za chybějící dopravu mezi obcemi.

Jste závislí na cestování? Těchto 25 bodů vám to snadno ukáže

Oblast Morschach-Stoos je vzdálena jen 30 minut od Lucerna a jednu hodinu od Curychu. Je to rekreační středisko, které žije po celý rok. V létě i v zimě zde můžete provozovat mnoho aktivit. Po cestě lanovkou můžete vystoupat na vrchol Fronalpstocku, ve výšce 1992 metrů. Ten výhled opravdu stojí za to.Lanovka sebrala prvenství ve strmosti Gelmerbahnu v Bernu. Ta se může chlubit převýšením 106 %.

Pokud se chystáte na hory a chcete zažít něco úžasného, výjimečného a světového, vydejte se do Švýcarska. Užijete si báječnou lyžovačku a odnesete si i zážitek na celý život.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Chcete zažít pořádný adrenalin? Vydejte se na nejstrmější lanovou dráhu na světě