Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Co láká turisty na Svatý Kopeček? Mše v bazilice, zoo i lanové centrum

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

1. 10. 2021

Kromě historického centra se turistům líbí v Olomouci Svatý kopeček. Zoo je z místních pamětihodností asi nejpopulárnější, má totiž největší návštěvnost z památek celého Olomouckého kraje. Cesta sem na okraj města ale také zaručuje moc pěknou procházku, a dokonce také estetický či duchovní zážitek, jak nasvědčuje název.

Historie Svatého Kopečku: U Olomouce stála nejdřív pouhá kaple…

Svatý Kopeček je dnes součástí města Olomouc a historickou obcí. Osada však byla založena teprve v 17. století. Na místě v roce 1632 vyrostla mariánská kaple financovaná olomouckým obchodníkem Janem Andrýskem, kterou za pár let vypálilo švédské vojsko. Roku 1679 byl na místě kaple dostavěn Chrám Navštívení Panny Marie.

Na Svatém Kopečku byl také poutní dům a špitál, osídlovat jej však lidé začali až po vzniku kostela. V 18. století zde vznikla i škola. Koncem století devatenáctého získala osada oficiální status obce, žilo zde téměř 500 obyvatel. Kromě chrámu zde fungovala i jiná církevní činnost, například sirotčinec a dominikánská střední škola.

Socialistický režim udělal na Svatém Kopečku farnosti i klášterním příslušníkům přítrž a ve stávajících budovách se o děti staral sám. Také za něj byla založena zoologická zahrada a Svatý Kopeček se stal čtvrtí města Olomouce.

Pevnost poznání Olomouc. Proč by tam měly zavítat vaše děti?

Dominanta Olomouce-Svatého Kopečku: Bazilika Navštívení Panny Marie

Málokterý olomoucký chrám je tak úchvatný jako bazilika na Svatém Kopečku. Pouť se sem vypravuje už pěkných pár stovek let a pokud budete tou dobou zrovna poblíž, můžete se zúčastnit.

V srpnu se konají odpustkové slavnosti a ve zbytku roku je nabitý program bohoslužeb, které z důvodu koronavirové pandemie můžete sledovat i online. Chcete-li však mít na Svatém Kopečku svatbu, podmínkou je absolvování přípravného kurzu na manželství v arcidiecézním rodinném centru.

Návštěva baziliky vám dá nejen možnost se v klidu pomodlit, ale také estetický zážitek. Zvenku je vidět krásné zdobené průčelí a přilehlá křídla, dostavěná v roce 1712. Ta pravá podívaná je ovšem samozřejmě uvnitř.

V roce 1995 navštívil Svatý Kopeček papež. Právě při této příležitosti chrám získal titul basilica minor, který má v Česku celkem 15 kostelů.

Zoo Olomouc, Svatý Kopeček: Vstupné, parkování a další info

Kromě návštěvy baziliky si určitě dejte na Svatém Kopečku procházku po zoologické zahradě. Byla otevřena v roce 1956 a dnes je domovem zhruba 350 živočišných druhů. V této zoologické zahradě se zabavíte na celé hodiny.

Zoo Olomouc je otevřena celoročně, a to vždy od 09:00, minimálně do 16:00 a v létě až do 18:00. Vstupné na dospělou osobu dělá v sezóně od března do října 140 Kč, děti, studenti a senioři platí po 100 Kč. Pokud chcete navštívit Zoo Olomouc, a psa vám nemá kdo hlídat, můžete ho za stovku vzít s sebou, má-li košík.

Kromě zvířat má Zoo Olomouc vyhlídkovou věž, kde z třicetimetrové výšky uvidíte celé město, a dětské lanové centrum Lanáček. Také se tam pořádají různé zajímavé akce. Najíst se v zoo můžete hned na šesti místech a koho často bolí nohy, může se po areálu projet vláčkem.

Proč nás přitahují záhadná místa a co rozhoduje o genius loci?

Obdivujte v Zoo Olomouc mláďata dikobrazů či obří voliéry ptáků!

Chcete-li podpořit Zoo Olomouc adopcí, máte na výběr z mnoha zajímavých zvířat, která tam jsou k vidění. Podporu zoo velmi ocenila hlavně v době lockdownu, kdy začaly prostředky docházet. Hodit se však bude i nyní, vzhledem k tomu, že je na plánu arktická a australská safari.

Zatím si v zoo můžete užít eurasijskou safari s jeleny a zuby, africkou safari s přímorožci a žirafami a americkou safari s vlky, kterými se můžete projet na vláčku. Také zde najdete průchozí výběhy klokanů a ptáků.

Zoo je úspěšná v odchovu oryxů, kozorožců, lvů berberských a spousty dalších zvířat. V roce 2021 přibyl do Zoo Olomouc medojed, dikobrazové, kotulové, kaloni, zoborožci, kočkodani, a dokonce i zubři. Kromě toho si zoo pořídila nový chovný pár levhartů mandžuských.

Kam se ještě podívat na Svatém kopečku?

I mimo zoo stojí jedno lanové centrum. Olomouc-Svatý Kopeček je domovem lanového parku Veverák, kde se vyřádí jak děti, tak i dospělí. K dispozici jsou zde tři trasy s adrenalinovými, ale zcela bezpečnými překážkami: jedna pro děti od 100 cm výšky a dvě pokročilejší, na které mohou i dospělí. Kromě lezení se svezete i na pár lanovkách.

Severně od baziliky se můžete podívat na vilu, kde u své babičky občas pobýval významný básník Jiří Wolker. O Svatém Kopečku dokonce napsal báseň. Na vile je k vidění jeho pamětní deska. Kousek od vily se nachází pěkné vyhlídkové místo.

Na sever a na východ od Svatého kopečku se rozkládají pahorky pokryté lesy a trávou, kde si můžete vyčistit hlavu po návštěvě zoo. Zajdete-li si do vedlejší městské části Lošov, můžete si v její severní části prohlédnout vojenskou pevnost Radíkov nebo jižněji, je-li tma a pěkné počasí, zajít do hvězdárny.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co láká turisty na Svatý Kopeček? Mše v bazilice, zoo i lanové centrum