Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co si sbalit na dlouhou cestu do zahraničí či Erasmus? Zvolte správný postup

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

11. 9. 2018

Odpusťte si jednou provždy panikaření z blížící se cesty. Díky několika systematickým krokům se naučíte balit rychle, bez stresu a přehazování věcí z místa na místo.

Šest měsíců je sice doba delší, než týdenní dovolená, to ale neznamená, že si s sebou máte vzít pětinásobek věcí. Věci si nejprve připravte, potom je balte do zvoleného zavazadla.

Nikdy si nekupujte zavazadlo až podle počtu věcí, naopak – nejprve si vyberte zavazadlo, a jemu uzpůsobte objem balených věcí.

Jak na balení zavazadla: 13 jednoduchých tipů

Vyberte správné zavazadlo

Zvažte, jestli chcete cestovat s kufrem nebo batohem. Budete se zavazadlem hodně chodit a používat dopravní prostředky, nebo slouží jen pro přepravu do cíle? Pro lepší orientaci si přečtěte odstavec ´´krosna nebo kufr´´ na konci tohoto článku.

Pokud letíte, ověřte si rozměry povoleného odbaveného zavazadla a jeho váhu. Na letišti si za kila navíc můžete přinejhorším připlatit, do autobusu vás ale s více kusy nebo jinými rozměry, než je povoleno, nemusí vůbec pustit. Vlak je z tohoto hlediska bez problémů.

Připravte si všechny věci na jedno místo

Klíčem k úspěchu je příprava. Vyhraďte si doma místo (třeba sedačku nebo volný stůl), kde si budete shromažďovat věci k zabalení. Oblečení, dokumenty, vše mějte na tomto speciálním místě.

10 věcí, které potřebujete mít ve svém příručním zavazadle v letadle

Zkontrolujte svoje vybavení a dokupte chybějící věci

Zpuchřelý šnorchl nebo nefungující foťák do vody vám zaberou místo v zavazadle jen proto, abyste si hned na místě koupili nové. Ověřte funkčnost vybavení a doplňte, co potřebujete. Nenechávejte kontrolu na poslední chvíli, ať večer před odjezdem neběháte po obchodech.

Zkontrolujte počasí a sbalte správné oblečení

Tento krok je stěžejní. Oblečení tvoří často většinu obsahu zavazadla. Balení na základě očekáváného počasí v cílové destinaci vám může ušetřit omrzliny nebo pár kilo v batohu. Zvažte roční období. V létě do Thajska nepotřebujete dvoje dlouhé kalhoty ani  bundu. Naopak na cestu po Rumunsku v zimě si přibalte pár párů teplých ponožek navíc.

Co s sebou do letadla

Příručnímu zavazadlu věnujte pozornost. Na delší let si připravte více oblečení (klimatizace v letadle je agresivní), špunty do uší nebo masku na oči a oblečení na výměnu.

Vezměte v úvahu, že se odbavené zavazadlo může zpozdit nebo ztratit. Náhradní oblečení a základní hygienické potřeby si sbalte vždy, bez ohledu na délku letu.

Jak cestovat nalehko. Balení a cestovatelské vychytávky

Nebalte to, co můžete na místě koupit

Pokud nejedete do pouště, šampon a zubní pastu koupíte všude na světě. Neplýtvejte místem v zavazadle desítkami kosmetických přípravků.

Balte jeden až dva dny před odjezdem

Dřív to nemá smysl, akorát byste vybalovali a znovu balili. V krosně dejte těžké věci jako boty nebo knížky dospod. Na ně objemnější kusy oblečení. Vše nejdřív srolujte a stlačte kvůli zbytečnému vzduchu.

Jak sbalit oblečení, aby se nepomačkalo

Jednotlivé kusy sbalte do ruliček. Pro ušetření místa střídejte pevné a měkké materiály. Malé kusy oblečení, jako jsou ponožky nebo spodní prádlo, nechte až na konec balení a vycpěte jimi mezery.

Jak sbalit krosnu?

Kombinujte pevné a měkké předměty, ucpěte každou skulinku. Efektivně sbalená krosna je pohodlná, i když váží 50 kg. Její těžiště je dole nebo uprostřed.

Jak správně sbalit spacák? Víme, jak ho složit i jak ho uchovávat

Jak sbalit kufr?

Pokud balíte do kufru, nemusíte se tolik zaměřovat na šetření místa. Dejte ale pozor na váhu, už sám kufr něco váží a to, že do něj dáte všechno, ještě neznamená, že se vejdete do limitu na letišti nebo v autobuse.

Jak zvážit kufr nebo batoh?

Zvažte nejdřív sebe a potom sebe se zavazadlem, tak získáte jednoduše jeho váhu. Můžete ale taky použít speciální digitální váhu s háčkem, na který zavazadlo pověsíte.

Co dělat, když máte pár kilo navíc? Tarify za překročený váhový limit na letištích jsou zbytečně vysoké. Pokud vezete důležité věci, dárky nebo sportovní vybavení, mnohdy se vám navýšení ceny za zavazadlo vyplatí.

Neberte si s sebou všechno

Doplácet ale desítky euro kvůli pár kusům oblečení a bot? Větší výzvou je se rozhodnout, co nechat doma. Tohle se může hodit, co kdyby náhodou…ale co když se třeba deset věcí hodit nebude? Potom se budete jen zbytečně tahat s těžkým zavazadlem. A je rozhodně lepší si na místě něco dokoupit, než vézt nepoužité věci zpět domů.

Co si vzít sebou na horskou turistiku? Správné vybavení nepodceňujte

Zkontrolujte dokumenty a příruční zavazadlo

Před odjezdem si zkontrolujte, že máte všechny cestovní a jiné důležité dokumenty (třeba potvrzení o studiu nebo mezinárodní řidičák) v příručním zavazadle v deskách, nikdy ne v odbaveném zavazadle!

Úspěšné balení a šťastnou cestu.

Cestování s kufrem vs. s krosnou

Pokud cestujete s kufrem na kolečkách, zvažte jeho použití v destinaci, kam jedete. Pokud se chystáte na půl roku do Španělska na Erasmus, není kufr v zásadě problém, pokud se s ním chcete tahat. Pro dvoutýdenní pobyt v Jihovýchodní Asii už je ale kufr přinejmenším nevhodný. Rozhodnutí sbalit si věci do obřího kufru si budete vyčítat hned po příletu, až se s ním budete vláčet po zaprášených ulicích, vyhýbat se stánkům a psům a překonávat obrubníky.

Velký turistický batoh, tzv. krosna, je mnohem praktičtější zavazadlo. Vejde se do něj spousta věcí a vy se zase s batohem na zádech vejdete do malých dopravních prostředků a nemusíte řešit, že některé stanice metra nemají výtah.

Další výhodou krosny je, že ji můžete použít jako odbavované zavazadlo. Na rozdíl od kufru neváží skoro nic, proto do ní můžete dát víc věcí bez připlácení na letišti za kila navíc. Občas si ji budete muset přenést do nadrozměrných zavazadel, to má ale jednu výhodu: letištní personál s ní bude zacházet jako v bavlnce, protože ve speciálních zavazadlech se přepravují i hudební nástroje nebo sportovní potřeby.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co si sbalit na dlouhou cestu do zahraničí či Erasmus? Zvolte správný postup