Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak správně sbalit spacák? Víme, jak ho složit i jak ho uchovávat

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 5. 2018

Sbalení spacáku do původního stavu je obtížným problémem po řadu občasných, ale i zkušených výletníků. Také vás vždy fascinuje, jak se ten spacák vlastně mohl vejít do tak malého obalu? Poradíme vám, jak spacák správně skládat a také, jak ho uchovávat.

Noční můra jménem balení spacáku

Balení na cesty obvykle probíhá mnohem pečlivěji než balení zpátky domů. Zatímco když jedete tam, všechno máte v kufru hezky srovnané, když jedete zpátky, všechno to tam naházíte bez ladu a skladu. Tak by to většina lidí nejradši udělala i se spacákem. Tedy – místo balení technikou válečku by ho do obalu jednoduše napěchovala.

Jak správně sbalit spacák?

Jenže zatímco v kufru je obvykle nějaká rezerva, obal na spacák je tak malý, že se vám to tímto způsobem daří velmi obtížně. A když už tam spacák narvete, vůbec to nepřipomíná ten typický hezký váleček, jaký jste si odnesli z obchodu, ale spíše nevzhlednou kouli, z které všechno leze a vypadá, že za chvíli praskne. Ale víte co? To je přesně ta správná technika balení spacáku.

Jak složit spacák, aby vydržel

Ano, čtete správně – spacák byste do obalu neměli nijak skládat ani rolovat, ale zkrátka ho tam nějak nacpat. Je to v zájmu zachování životnosti spacáku a jeho požadovaných vlastností. Rolováním a skládáním spacáku totiž dochází k mnohem většímu stlačování spacáku než při pouhém napěchování do obalu, což má negativní vliv na jeho izolaci. Pokud spacák někde přeložíte, v místě přeložení je tlak na izolaci úplně nejvyšší, a jestliže se tak děje v jednom místě opakovaně, izolační vlákno se může začít brzy trhat.

Jak správně a co nejefektivněji zabalit krosnu? Známe pár tipů!

Jak sbalit spacák a jak jej uchovávat

Při napěchování spacáku do obalu tak, jak vám přijde pod ruku, je velmi malá šance na to, že se vám spacák podaří ohnout vždy v tom samém místě. To však neznamená, že při tomto způsobu balení spacáku k žádnému poškození stlačováním nedochází. Sice je menší, ale stále tam je.

Proto jakmile přijdete domů, spacák z obalu zase hezky vyndejte, rozložte na co největším prostoru, rozepněte a nechte vyvětrat. Je vhodné ho větrat i na cestách. A pokud máte spacák doma, neměli byste ho nechávat v obalu, ale skladovat ho rozložený, třeba na ramínku. Předejte tak zbytečnému opotřebovávání vláken.

Kde mohu stanovat a kde platí zákaz? V národních parcích se držte vyznačených stezek

Další zásady balení spacáku

Pokud jedeme někam na „čundr„, je logické, že chceme své věci vměstnat do co nejmenšího objemu. To se týká u spacáku, u kterého se k tomuto účelu používají různé kompresní řemeny. Z toho, co jsme psali výše, je však patrné, že toto stlačování spacáku výrazně zvyšuje jeho opotřebování. Proto toto opatření provádějte jen v těch nejnutnějších případech a na co nejkratší dobu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně sbalit spacák? Víme, jak ho složit i jak ho uchovávat