Menu
JenProCestovatele
Finsko

Finsko je nejšťastnější zemí světa v roce 2018. Stojí za návštěvu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 5. 2018

Podle Světové zprávy o štěstí 2018 je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Za ním následuje loňský vítěz Norsko, Dánsko, Island a Švýcarsko. Zprávu zveřejnilo OSN 14. března. Měřítkem pomyslného štěstí je blahobyt, příjem, svoboda, zdravá délka života, sociální podpora a štědrost. Proč právě Finsko patří k nejšťastnějším a stojí za to, ho navštívit?  

Finsko je spíše přehlíženou severskou zemí z pohledu turistů, ale je to velká škoda. Města nabízí mnoho jedinečných zajímavostí z oblasti kultury i historie a příroda zase scenérie, nad kterými se tají dech. Hlavní město Helsinky patří zároveň i k nejnavštěvovanějším. Čekají vás milí lidé, skvělé jídlo, poměrně dobře se domluvíte anglicky, všude zaplatíte eurem a potěší vás vyspělé technologie na každém kroku i velmi nízká míra kriminality.  Jaká místa byste na své cestě do této fascinující severské země určitě neměli minout?

Hämeenlinna

Na okraji dlouhého a úzkého jezera Vanajavesi stojí hrad Hämeenlinna ze 13. století. Společně s parkem Aulanko patří mezi nejvýznamnější památky. Město u hradu bylo založeno švédským guvernérem Perem Brahem v roce 1639. Narodil se zde finský skladatel Jean Sibelius a básník Paavo Cajandera. Ve městě se nachází Tržní náměstí a luteránský kostel se sochou Paavo Cajander.

Helsinki

Hlavní město Finska a také hlavní město provincie Uusima by měl každý návštěvník Finska určitě vidět. Nabízí celou řadu kulturních možností: Finské národní muzeum, helsinské Městské muzeum, Finskou národní galerii s exponáty z klasického umění až po moderní umění a tři velká divadla.

Mužům vstup zakázán. Ve Finsku se otevře nové luxusní útočiště pro ženy

Polární záře

Ve Finsku je možné spatřit tuto jedinečnou světelnou show od září až do března. Nejlépe jde vidět v Laponsku. Kdo navštíví Finsko, neměl by si tuto podívanou nechat ujít. Je to zážitek na celý život.

Jezero Saimaa

Finsko je zemí tisíců jezer, řek, bažin a rybníků. Nikde na světě jich nenajdete tolik. Masivní jezero Saimaa je fascinující svými ostrovy. I proto se mu přezdívá „jezero tisíce ostrovů“. Samotné jezero má rozlohu asi 1300 kilometrů čtverečních. Celý jezerní systém čerpá řeka Vuoksi, která protéká do jezera Ladoga v Rusku. Na ostrovech se rozprostírají úžasné jehličnaté lesy, místy se objevují i lesy březové – hlavně na severu. Finský jezerní region má i své hlavní město a je jím Savonlinna. Toto oblíbené lázeňské a rekreační středisko se nachází mezi Haapavesi a Pihlajavesi. Vyrostlo kolem hradu Olavinlinna.

Národní park Lemmenjoki

Národní park Lemmenjoki si zamiluje každý milovník nádherné divoké přírody, který hledá zážitek z nefalšované arktické divočiny. Samotný park je největším ve Finsku a jedním z nejrozsáhlejších divokých lesů v celé Evropě. Užijete si zde stovky kilometrů značených tras pro pěší, volné a otevřené chaty s divočinou i pohodlnější půjčovny chat se saunami a místy pro táboráky. Z pronajaté lodi pak můžete pozorovat hnědého medvěda, zlaté orly, losy i soby.

Oulu

Město Oulu se nachází blízko severního konce Botnického zálivu nedaleko ústí řeky Oulu. Na jaře se město stává centrem nejrůznější sportovních událostí, např. lyžařské soutěže. Lákadlem je zdejší hrad na ostrově Linnansaari u ústí řeky Oulu. Město, které na tomto ostrově vyrostlo získalo obecní chartu v roce 1610. V roce 1822 ho takřka celý spálil požár, ale velmi rychle bylo obnoveno.

Nejbezpečnější země světa jsou někdy obrovským překvapením a jak je na tom Česká republika?

Tampere

Jedno z nejkrásnějších měst ve Finsku je právě Tampere. Vzniklo v roce 1779 jako průmyslová osada. Rozrostlo se až na třetí největší město ve Finsku a nejprůmyslovější město v zemi. Nachází se mezi dvěma jezery, Näsijärvi a Pyhäjärvi. Za vidění stojí most Hämeensilta se čtyřmi sochami slavných finských kulturních osobností. Navštívit můžete nejrůznější divadla, moderní městské knihovny, muzeum Lenina, mnoho parků, jezer a zábavní park Särkänniemi.

Turku

Finské město Turku nacházející se na jihozápadě země bylo kdysi hlavním městem a je nejstarší ze všech. Leží na Botnickém zálivu u ústí Aurajoki. Město přitahuje mnoho návštěvníků ze sousedního Švédska. Vedle náměstí se nachází švédské divadlo nebo nákupní centrum Hansa se skleněnými střechami. V Turku stojí velká katedrála založená kolem roku 1230. Tento mohutný cihlový kostel v pozdně románském stylu s gotickými a renesančními přírůstky má dominantní věž o výšce 97 metrů.

Finsko je opravdu fascinující zemí. Podle Zprávy jsou zde spokojení nejen místní, ale i přistěhovalci. Naplánujte si svůj příští výlet do této severské země a přesvědčte se, zda mluví pravdu a lidé jsou zde opravdu nejšťastnější na světě.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Finsko je nejšťastnější zemí světa v roce 2018. Stojí za návštěvu?