Menu
JenProCestovatele
Thajsko

Foto: Wat Rong Khun – Thajský bílý chrám, který vás zavede do nebe i do pekla

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 11. 2018

Wat Rong Khun, více známý jako Thajský bílý chrám, byl postaven s velmi jednoduchou myšlenkou. Jeho tvůrce, Chalermchai Kositpipat, chtěl vytvořit nejkrásnější chrám na světě. A nepochybně vytvořil něco nanejvýš poutavého a každý, kdo do něj vstoupí, si odnese nesmazatelné dojmy. Na Zemi prostě neexistuje jiné místo, které je jako Wat Rong Khun.

Když se poprvé ocitnete před chrámem, upoutá vás jeho bílý, nadýchaný a honosný vzhled. Co ale jistě zaujme vaši pozornost ještě víc, je hromada zoufalých rukou. Představují peklo, nekonečná hlubina touhy a lidských tužeb podle vyjádření buddhismu. Jakmile překročíte můstek nad „peklem“, přivítají vás sochy nebeských opatrovníků. V tuto chvíli už se nemůžete vrátit, musíte jít pouze vpřed. Ve skutečnosti je to tak, že by na vás byla ostraha hodně nepříjemná, kdybyste se snažili jít zpět přes můstek. Symbolika přechodu mostu z „pekla“ do „nebe“ znamená buddhistickou cestu k osvícení.

Bílý chrám, který je vlastně novostavbou

Vnitřek chrámu je plný moderních kulturních odkazů propojených s tradičními buddhistickými obrazy. Je to umělecké dílo samo o sobě. Přesto člověk nemůže úplně ocenit příběh chrámu, dokud nezná jeho tvůrce. Narodil se v Chiang Rai, absolvoval tradiční thajskou uměleckou školu. Zatímco jeho rané práce zahrnují chrámy a nástěnné malby v thajském buddhistickém stylu, v Thajsku je jeho umění považováno za sporné, protože se jedná o směs moderních symbolů kultury a tradičního thajského umění. Tvůrce chrámu žil část svého života na Srí Lance, prodával své umění v Londýně a měl výstavy různě v Evropě i v Asii.

Když získal Chalermchai dostatek prostředků na to, aby mohl začít pracovat na svém vlastním vysněném projektu, vrátil se do svého rodného města a rozhodl se rekonstruovat Wat Rong Khun.

Do dnešního dne vydal více než milion dolarů ze svých vlastních peněz na realizaci projektu. Dostává peníze i formou darů, ale jen do určité míry. Stanovil hranici 10 000 dolarů, aby ti, kdo ho finančně podporují, se nemohli do vývoje chrámu příliš vměšovat.

V roce 2014 bohužel poškodilo chrám velké zemětřesení v Chiang Mai. Chalermchai po určitou dobu zvažoval, že se celého projektu vzdá, ale naštěstí nebyl chrám natolik poškozen, aby se nemohlo s jeho stavbou pokračovat. Chalermchai to uvítal, protože stavba se už dávno stala součástí jeho života. Je to v podstatě takový nevyslovený milostný příběh mezi umělcem a jeho uměním.

Věřili byste, že chrám je poměrně nový, samozřejmě oproti jiným podobným stavbám? Ještě koncem 20. století stál na místě původní zchátralý chrám Wat Rong Khun. O ruiny však nikdo nejevil zájem a chyběly finance na jeho opravy. Proto se stavby ujal Chalermchai. Chtěl vytvořit centrum buddhistického učení, meditace a přiblížení buddhismu lidem. Přestože s přestavbou se začalo již v roce 1997, do dnešního dne ještě nebyly práce dokončeny a podle odhadů zbývá ještě hodně práce, než bude vše podle představ umělce. Finální podoba chrámu by snad měla být dokončena až v roce 2070.

Chrám zasvěcen Buddhovi

Bílý chrám je zasvěcen Buddhovi. Ukazuje jeho svět, učení i dosažení nirvány. Jeho čistotu má symbolizovat právě všudypřítomná sněhově bílá barva. Do chrámu i soch jsou vloženy střípky zrcadel, které díky tomu odráží sluneční světlo, protože takto je do celého světa, a ještě dál vyzařována i Buddhova moudrost. Chrám má ukazovat především možnost úniku od světské touhy, chtíče, chamtivosti a utrpení a najít klid v moudrosti buddhistického učení. U vstupu do chrámu jsou umístěni dva démoni, kteří svým přísným pohledem stráží chrám. Zábradlí mostu, o kterém jsme se zmiňovali už výše, zdobí šestnáct plazících se démonů, kteří se navzájem požírají.

Ko Lanta pláže – kam vyrazit na divokou party a kde v klidu meditovat

Chcete poznat zlaté toalety?

Okolí chrámu zdobí krásná zahrada, na které vás ohromí další postavy ze světa fantazie. Pochází z thajské mytologie. Uvidíte skřítky, ďáblíky nebo víly. Zmínit můžete třeba mytologické Kinnaree – ladné bytosti s ženským tělem a ptačíma nohama. Nedaleko stojí zlatá budova. Možná si teď představíte honosný další chrám, ale není tomu tak. Uvnitř jsou umístěné toalety. Zlatá barva pak symbolizuje touhu po penězích, bohatství a světské touhy a tato stavba tak trochu ironicky ukazuje, kam všechny takové neřesti patří.

Kdy jet do Thajska? Známe počasí na ostrovech i pevnině

Mickey Mouse a Buddha na jednom místě

Hlavní chrám, ubosot, je úplně stejný jako ostatní thajské chrámy. Můžete rozlišit jasně zřetelné prvky tradičního thajského stylu. Nechybí výjevy z thajské historie. Jinak je ale Bílý chrám naprosto odlišný. V interiéru uvidíte různé pestrobarevné nástěnné malby zobrazující buddhistickou tématiku. To ale doplňuje nejedno vyobrazení různých superhrdinů, filmových hvězd, animovaných postaviček, dobývání vesmírů nebo dokonce apokalypsy. Na stěnách uvidíte i slavného kouzelníka Harryho Pottera, pavoučího muže Spidermana, Batmana, Hulka, Mickey Mouse i milovanou Hello Kitty nebo dokonce Nea z Matrixu či Freddyho Krugera z kultovního hororu Noční můra z Elm Street. Nechybí ani Michael Jackson nebo útok na New York z 11. září 2001.

Chrám Wat Rong Khun určitě dokáže hodně překvapit, protože v sobě míchá historii i modernu zároveň. Asi se nebude líbit úplně každému, ale rozhodně má v sobě něco, co stojí za vidění. A kdoví, čím nás jeho tvůrce do budoucna ještě překvapí.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Foto: Wat Rong Khun – Thajský bílý chrám, který vás zavede do nebe i do pekla