Menu
JenProCestovatele

Guimarães – portugalská perla s dlouhou a slavnou historií

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 5. 2018

Jen málo jiných národností má tak dlouhou, slavnou a pestrou historii, která stojí za poznání. Mezi místa, kde na vás historie  Portugalska dýchá na každém kroku a vy se můžete dostat až k samým kořenům země, patří i Guimarães – první hlavní město.  

V Guimarães bylo založeno portugalské království a v roce 1110 se tu narodil první portugalský král Alfonso Henriques. Není divu, že toto malebné město má v srdcích obyvatel své pevné místo. Je pro ně velmi důležitý. I když bylo hlavní město poměrně brzy přestěhováno do Coimbry a nakonec do Lisabonu a těžiště království do Porta, Guimarães vždy zůstane rodným místem portugalského národa.

Starobylá ulička a kostel nazvaný podle olivovníku

Když se podíváte na státní vlajku Portugalska, uvidíte v portugalském znaku uprostřed vlajky dvě věžičky. Jsou to věžičky místního hradu. V centru města nemůžete přehlédnout nápis „Agui Nasceu Portugal“ – zde se zrodilo Portugalsko. Historické centrum města Guimarães bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Rozhodně si to zaslouží. Vyniká svými uličkami, náměstíčky i celkově zachovalým historickým rázem. Ulička svaté Marie, kterou si nezapomeňte projít, je údajně stará více než dva tisíce let. V centru města si můžete prohlédnout tržiště, posedět v hospůdce nebo ochutnat nějakou místní specialitu. Z oliv olivovníku rostoucího u hlavního kostela se prý lisuje posvátný olej. Kostel se jmenuje Igreja de Nossa Senhora da Oliveira.

Nádherným místem pro relaxaci a chlazenou sklenici Vinho Verde, čerstvého, lehce bublinkového bílého vína vypěstovaného v regionu Minho, je náměstí Largo da Oliveira. Víno není zelené, navzdory svému názvu, ale medově zbarvené s citrusovou příchutí.

Navštívit musíte i místní hrad. Vstupné je na něj vzácně zdarma, platí se jen vstup na věž. Stavba je to úchvatná – je celý vyroben z masivní žuly. Z vrcholku věže nebo i z ochozu máte krásný rozhled. Kousek pod hradem stojí menší kostel svatého Michala, který není nic pro slabší povahy. Jeho podlahu tvoří namačkané náhrobní kameny patřící portugalským králům a jejich předkům.

10 míst, která musíte vidět v Portugalsku! Tipy na moře i památky

Najděte si čas na Palác vévodů z Bragancy

Až se budete toulat po dlážděných cestách, starobylém náměstí a obdivovat dobře zachované městské domy, nezapomeňte si nechat dostatek času na prohlídku  Paláce vévodů z Bragancy pocházející z roku 1420. Očividně se jednalo o pokus konkurovat jiným šlechtickým domům ve Francii, Holandsku nebo Německu. Vlastnosti, jako je strmá střecha či řada vysokých komínů, rozhodně nejsou portugalské.

Po mnoho let byl palác zanedbáván. S jeho renovací se začalo v roce 1937. Dnes v paláci sídlí dobře zásobené muzeum a několik výstavních prostor, zatímco apartmány v druhém patře jsou využívány k prezidentským návštěvám. Fascinující jsou masivní tapety Pastrana, které vypráví příběh portugalského boje. Bohužel to nejsou originály, které jsou, stejně jako většina původního nábytku, nejspíš nadobro ztracené.

Kolem paláce pak můžete pokračovat dolů do Starého města a navštívit dvě muzea. První z nich, Museu de Martins Sarmento, bylo pojmenované po archeologovi, který v 19. století objevil keltsko-iberské sídliště Citânia de Briteiros. U obce Caldas das Tipas na silnici mezi Guimarãesem a Bragou se pak můžete podívat archeologickému nalezišti – jednomu z nejstarších keltsko-iberských sídlišť. Byly zde nalezeny impozantní sochy, tesané kamenné překlady apod.  Museu Alberto Sampalo se nachází v kostele Panny Marie Olivetské. V křížové chodbě ze 13. století můžete vidět kamenné plastiky z bývalého kláštera a v jiných místnostech zlaté, keramické i bohoslužebné předměty.

Rychlou lanovkou (teleférico) se dá pohodlně dostat na vyvýšeninu Penha k malebnému portugalskému hotelu typu „pousada“, který byl dříve klášterem Mosteiro de Santa Marinha da Costa.

Kolem města můžete obdivovat zajímavý lesní porost. Z velké části ho tvoří eukalypty.

Česko očima cizince. Po návratu do Lisabonu mi chyběla melodie češtiny

Vlakem do Guimarães

Do Guimarães snadno dojedete za půl druhé hodiny z Porta příměstským vlakem. Z vlakového nádraží to pak máte asi kilometr od centra města. Cestovat můžete i autobusem do Bragy, Porta nebo i do současného hlavního města Lisabonu. Pokud o letošní dovolené směřujete právě do Portugalska, nenechte si návštěvu tohoto historického skvostu určitě ujít.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Guimarães – portugalská perla s dlouhou a slavnou historií