Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Humprecht je zámek s jedinečnou akustikou. Co ještě vidět v okolí?

Kruhovitý zámeček Humprecht byl postaven v 17. století a vyniká jedinečnou akustikou. Dříve sloužil hlavně k loveckým účelům. Jakou má historii, proč stojí za návštěvu a co vidět v okolí?

Historie zámku Humprecht

Zámeček Humprecht se nachází v okrese Jičín v Českém ráji, kousek od města Sobotky. Byl postaven v letech 1666–1668 pod vedením Francesca Ceresoly, který i později po požáru po čtyřech úderech blesku v roce 1678 zámek opravil a zvýšil o jedno patro. Návrh vytvořil Carlo Lurago jako parafrázi Galatské věže v Cařihradu. Na kuželové střeše se čtyřmi komíny se nachází půlměsíc, který zde byl umístěn v 19. století namísto původního kříže.

Tento původně lovecký zámeček byl letním sídlem Humprechta Jana Černína z Chudenic, císařského velvyslance v Benátkách, který po svém prastrýci Heřmanovi zdědil rozsáhlý majetek a převzal do své správy několik sídel včetně nedalekého hradu Kost. Lovecký zámeček nechal údajně vystavět pro svou italskou manželku.

V okolí zámku byla vybudována obora pro jeleny, později změněná na bažantnici, stáje a hospodářské budovy. V roce 1738 koupila zámeček rodina Netolických, ale to už stavba pomalu chátrala. V roce 1929 zámek získalo město Sobotka. Humprecht byl pak zrekonstruován v letech 1937–1939. V průběhu 2. světové války měl údajně sloužit jako možná letecká pozorovatelna. Důkladné opravy před otevřením pro veřejnost pak probíhaly v 70. letech 20. století.

Prohlídka zámku Humprecht

V zámku je 27 místností. Uprostřed je 16 metrů vysoká hodovní síň s výbornou akustikou, proto se tam často pořádají různé koncerty a také svatební obřady. Na stropě je znak rodu Černínů. V dalších místnostech jsou zámecké expozice, v druhém patře pak byly expozice Muzea města Sobotky, například Mánesův Prapor Národní gardy z roku 1848. Patra spojuje točité schodiště. Z věže, na kterou lze vystoupat takzvanou Myší dírou, je krásná vyhlídka na celé okolí.

Nově zrekonstruované prostory umožňují prohlídku přízemí, kde se nachází černá kuchyně, zmíněná hodovní síň, knihovny a další pokoje. Další prostory momentálně nejsou přístupné, protože procházejí rekonstrukcí.

Co vidět v okolí zámku Humprecht?

V okolí zámku je lesopark a koupaliště s chatkami, nejbližší parkoviště je 300 metrů od hřbitova, cestou podél hřbitovní zdi je rovněž krásný výhled na město Sobotka. Muzeum Almarium v Sobotce nabízí jedinečné historické malované almary a loutky. V městečku je k vidění spousta krásných roubených chaloupek. Nedaleko se také nachází hrad Kost, romantické údolí Plakánek i malebná vesnička Vesec s původní lidovou architekturou. Přes sezonu se v Sobotce konají tradiční řemeslné jarmarky.

Hrad Kost proslul svou nedobytností a výroky Jana Žižky na jeho adresu. Co dnes nabízí?

Prohlédnout si můžete také kostel svaté Máří Magdalény postavený v letech 1590-1596, radnici nebo Dům s půlměsícem, který je završením tvůrčího projektu italského umělce Claudia Parmiggianiho. Na náměstí Sobotky je též rodný dům Fráni Šrámka. Lidovou architekturu ukazuje i Gansův dům a Šolcův statek z roku 1811 s galerií Karla Samšiňáka a s lapidáriem.

Zdroje: wikipedie, humprecht.cz, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Humprecht je zámek s jedinečnou akustikou. Co ještě vidět v okolí?