Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Město Sobotka u Jičína: Originální zámeček a brána do Českého ráje

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

3. 6. 2023

Navštívili jste Sobotku? Tip na výlet je to výborný. Toto město v sobě totiž kombinuje lokaci plnou památek včetně originálního barokního zámku, dějiště tradičních kulturních událostí i základnu pro výšlapy po CHKO Český ráj. Uveďme si tedy základní informace o těch největších lákadlech. Vyhradíme si stručnou sekci i na tipy na výlety v okolí města.

Sobotka a sídlo Humprecht: Historie ve stručnosti

Sobotka jako osada vznikla pravděpodobně ve 12. století, nejstarší dochovaná zmínka je však z roku 1322. Pravděpodobně to byla vesnice kolem tvrze, neboť se z této doby dozvídáme o Beneši z Vartenberka, který se také psal ze Sobotky. Sobotka spadala pod Benešovo panství se sídlem na Kosti. Z raného 15. století se ví o správě Sobotky katolickým rodem Hasenburků. Často tudy procházela vojska a i dlouho po husitských válkách, když už byl králem Jiří z Poděbrad, zažila Sobotka obléhání.

Od přelomu 15. a 16. století je Sobotka městem. Práva a status pro ni získal nový majitel Jan ze Šelnberka, velmi bohatý šlechtic a nejvyšší kancléř. Chtěl si ze Sobotky udělat reprezentativní město a je proto možné, že právě on dal postavit náměstí, kostel i hradby. Další rody, které na Kosti a v Sobotce potom působily, byli Bibrštejnové a Lobkovicové. Za Lobkoviců vznikl kostel sv. Maří Magdaleny, který existuje dodnes, a císař Rudolf II. městu přiznal další městská práva.

Hrad Kost proslul svou nedobytností a výroky Jana Žižky na jeho adresu. Co dnes nabízí?

V roce 1637 panství na Kosti koupil Heřman Černín z Chudenic a nechal přebudovat jeden dům na náměstí v Sobotce na novou radnici. Byla zrovna třicetiletá válka, Sobotka přišla o várečné právo. Také ji na čas obsadili Švédi, kteří si přisvojili cennou monstranci, graduál a další cennosti nejen z kostela. Obyvatelé si tyto předměty museli draho vykoupit.

Heřmanův syn Humprecht Jan Černín si nechal v 60. letech 17. století vystavět lovecký zámeček pojmenovaný po něm. Také dal postavit část zástavby známou jako Nové Město. V dalším století město zasáhly dva těžké požáry. Panství, k němuž patřila Sobotka, získal další rod – Netoličtí z Eisenberka. Přibyla spousta menších barokních úprav města. Různé větve Netolických panovaly na Kosti až do 20. století. V Sobotce postupně nastává obrození, industrializace, elektrifikace, znárodnění zámku, založení JZD a tak dále.

Navštivte dominantu Sobotky, zámek Humprecht!

Čím je zajímavý lovecký zámek Humprecht? Půdorys a celkový tvar k těmto věcem můžeme klidně započíst – díky nim má budova zvláštní tvar, možná trochu jako raketa. Navrhl jej architekt Carlo Lurago ve stylu baroka a manýrismu, také však s některými prvky pozdní renesance. Stavba pár let po postavení vyhořela a bylo ji třeba opravit, přičemž nový stavbyvedoucí přidal jedno patro navíc a tím přetížil základy. Zámek to naštěstí nepoznamenalo fatálně – pro kompenzaci ho odlehčili zrušením přilehlých hospodářských objektů. V 19. století přibyl originální půlměsíc na střeše místo kříže. Prý to má být připomínkou toho, že si Heřman Černín pobyl v tureckém vězení (což je spíše pověst). Netoličtí Humprecht nechali chátrat. Ve 20. století se dočkal rekonstrukcí a další probíhají postupně i v současnosti.

A co vás čeká na návštěvě Humprechtu? Vstupné 70 Kč vás dostane do nově zrekonstruovaných místností. Ty byly dokončeny teprve před letní sezónou 2022, takže doporučujeme o příští sezóně zkontrolovat případné aktualizace přímo na webu zámku. Tento nový okruh trvá do půl hodiny, návštěvníkům je dostupná černá kuchyně, ve které se natáčeli Kluci v akci, knihovna a další místnosti v přízemí. Mimo ně patří ke kuriozitám na Humprechtu také 16 metrů vysoký akustický sál s ozvěnou po až 8 sekundách.

Kromě prohlídek zámku, jež jsou teď omezené nedokončenými prácemi, si můžete koupit lístek na ochoz. Ten je prozatím úplně uzavřen, ale po rekonstrukci se zpřístupní v plné parádě a bude opět umožňovat pěkné výhledy na Český ráj.

Humprecht je zámek s jedinečnou akustikou. Co ještě vidět v okolí?

Další památky v Sobotce: Kostel, muzeum Fráni Šrámka a další

Jaké jsou další turistické atrakce ve městě Sobotka? Náměstí Míru jich má kolem sebe spoustu. Na sousedním Malém náměstí můžete navštívit Almárium – expozici městského muzea. V budově patřící původně soboteckému děkanství uvidíte historické skříně a almary, a také jiné cenné exponáty. Tradiční loutky zde vystavené jsou dokonce hmotnou reprezentací zapsaného nehmotného dědictví UNESCO. Za lístek na zámek získáte malou slevu na návštěvu Almária a funguje to i obráceně.

Kromě této expozice má Sobotka Muzeum a archiv Fráni Šrámka. Významný spisovatel se narodil ve vedlejším domě a žil tam do pěti let. V památníku je expozice nejen s exponáty a spoustou psaných informací, ale také audio, video a interiér je uzpůsobený době, v které Šrámek žil. Dozvíte se jak o jeho tvorbě, tak i o vztahu k rodnému městu a kraji.

Celé historické náměstí je vlastně jednou širší historickou památkou a je na něm spousta chráněných objektů. Jsou tu historické měšťanské domy, stará radnice, mariánské sousoší. Vyniká Gansův dům, který na rozdíl od ostatních představuje lidovou architekturu s roubením. Pár dalších lidových dřevěných domů uvidíte i jinde ve městě. Nedaleko stojí Šolcův statek. Sobotka je kromě Šrámka rodištěm básníka Václava Šolce, který se narodil právě v tomto domě. Dnes je statek už od roku 1974 uměleckou galerií s lapidáriem. Ročně se tam pořádají vždy minimálně 4 výstavy. Na rok 2023 je plánována výstava ze soukromé sbírky zakladatele galerie Karla Samšiňáka k jeho nedožitým 100. narozeninám. Kromě sběratele a znalce umění to byl významný entomolog a všestranný „renesanční člověk”.

Neopomeňme ani kostel a další církevní památky. Chrám sv. Maří Magdalény, jak už víme, vznikl v době Lobkoviců. Současná budova stojí od 16. století a má barokní interiér, renesanční věž a na ní empírovou střechu. Zajímavostí jsou náhrobky tří dětí na kněžišti. V kryptě pod kostelem jsou pohřbení někteří příslušníci rodu Netolických. V Sobotce jsou také dvě kapličky – naproti sokolovně a ve Spyšově – a pár drobnějších památek. I hřbitov je zajímavý, a to nejen tím, že je na něm pohřbený Fráňa Šrámek, ale i tím, že o něm tento autor píše ve svém díle.

Události v Sobotce = kultura nejen historická

Na začátku letních prázdnin se tu koná největší tradiční událost – Šrámkova Sobotka. Festival pojmenovaný po zdejším asi nejvýznamnějším rodákovi je oslavou českého jazyka a české kultury. Můžete se v jeho rámci nejen podívat na divadelní představení a poslechnout si živou hudbu – z velké části se totiž věnuje i literatuře a literárním a kulturním naukám. Součástí jsou tedy i přednášky, autorská čtení, dokonce i dílny.

Kromě toho je součástí dění v Sobotce jarmark, jenž se koná v srpnu. Je koncipován jako festival řemesel a bývá to poměrně velká akce. Na Soboteckém jarmarku si nejen nakoupíte, ale dozvíte se něco o tradičních řemeslech a můžete si i zatančit na hudbu v rámci doprovodného programu.

Rekreační možnosti města Sobotky – lezecká stěna, hřiště, koupání…

Dovolená v oblasti Sobotka-Český ráj může být nabitá historickým poznáváním, ale předpokládáme, že hlavní bude aktivní odpočinek. Co se týče samotného města, to místním a nejen jim poskytuje celou řadu sportovního vyžití. Kromě klasického městského vybavení v podobě sportovního areálu se tu nachází i lezecká stěna a koupaliště s kempem.

Mnohé z vás budou zajímat na Sobotce turistické trasy do přírody. Okružní žlutou turistickou značkou si můžete vyšlápnout až na hrad Kost, který leží 6 kilometrů od centra města. Kdo si udělá zacházku, může si také prohlédnout vesnickou památkovou zónu Vesec, oblíbené místo filmařů. Druhý nejvzdálenější známý hrad je zřícenina Trosky, kam vede delší zelená turistická značka. Nedaleko od Sobotky je také město Dolní Bousov s naučnou stezkou a unikátní přírodní památkou, kde hnízdí slavíci.

Valečov patří mezi krásy Českého ráje. Ve skalních místnostech kdysi ukrýval chudinu

Sobotka a okolí: Další tipy, co vidět

Návštěvou Sobotky výlet na jižní konec Českého ráje končit nemusí – zkuste následující místa! Některá jsou dosažitelná na lesní túře, k jiným se dá celkem blízko dojet.

  • pozůstatky skalního mlýna v Libošovicích
  • hrad Kost
  • keltské oppidum Semín
  • hrad a zámek Staré Hrady
  • zámek Dětenice
  • skalní ruina Staré Hrady u Příhraz
  • zámek Mnichovo Hradiště
  • skalní ruina Valečov
  • zřícenina hradu Trosky
  • Hrubá Skála

Zdroje:

Mapy.cz, Sobotka.cz, Zámek Humprecht, Wikipedia, Šolcův statek, Sobotecký jarmark

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Město Sobotka u Jičína: Originální zámeček a brána do Českého ráje