Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak chránit svůj mobil (a svá data) na cestách

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 9. 2018

Mobilní telefony se staly nepostradatelnou součástí člověka takřka na každém kroku a velmi důležité jsou zejména tehdy, když jste někde déle mimo domov. V době chytrých telefonů mají lidé ve svém přístroji mnoho osobních dat, zápisků, fotografií apod. A své soukromí si musíte chránit. Přinášíme vám pár tipů, jak zajistit bezpečnost svého zařízení.

Mnoho cestovatelů považuje svůj mobilní telefon za nezbytnou součást výbavy, když jsou na cestách. Spoléhají se na to, že s ním fotografují, volají a posílají zprávy nebo využívají mapy, když hledají cestu. Co ale uděláte, když se vám telefon ztratí, někdo ho ukradne nebo se rozbije ve chvíli, kdy jste v zahraničí? Jak můžete předejít tomu, abyste přišli o všechny údaje?

Zapněte si funkci vyhledání telefonu

Než se vydáte na cestu, nezapomeňte si v telefonu zapnout funkci Find My Phone (Vyhledat zařízení). Mnoho lidí předpokládá, že tato funkce je automaticky u každého telefonu aktivovaná, ale není tomu tak a ve většině případu se musí zapnout ručně.

Máte-li zařízení s operačním systémem Android, povolte možnost „Najít mé zařízení“ v nastavení telefonu v sekci „Zabezpečení a umístění“. Na stránce v Google: „Najdi můj telefon,“ v účtu Google si pak ověříte, zda aktivace proběhla v pořádku.

Cestování šetrné k životnímu prostředí: Sedm kroků k cestování (téměř) bez plastů

Kontaktujte svého operátora při ztrátě

Je-li váš telefon ztracen či ukraden, je jasné, že první věc, kterou musíte udělat, je kontaktovat svého operátora. Ten vám může dočasně pozastavit služby, což zabrání komukoliv jinému, aby ji využil a vy jste pak nestačili zírat na fakturu. Existuje také pojištění telefonu, když se vydáváte do zahraničí. Díky tomu byste pak mohli dostat i v cizině náhradní telefon nebo vám ho zdarma opraví apod.

Chraňte své zařízení a svá data

Vysoce kvalitní ochrana obrazovky a stabilní pouzdro sice vyjde na nějaké peníze, ale rozhodně stojí za to do těchto věcí investovat. Můžete tím zabránit spoustě prasklin a vnějších poškození, které způsobí poškození vašeho telefonu. Nemyslete si, že vám se to stát nemůže. Může. Svá data byste ale měli chránit ještě víc. Pravidelně zálohujte telefon, abyste si uložili fotografie z cest, svou hudbu a kontakty a nemohli o ně jen tak přijít. Kdyby vám pak telefon někdo ukradl nebo jste ho ztratili, můžete telefon vzdáleně uzamknout a klidně i vymazat, aby nikdo nemohl získat přístup k vašim datům.

Malárie. Je největší hrozbou při cestování do tropických zemí?

Pozor na zamykání telefonu

Je-li to možné, udělejte si fotografii zámku svého telefonu a někde ji mějte vloženou tak, abyste se na ní mohli dostat a aby se k ní eventuálně mohla dostat i osoba, která telefon najde. Možná si teď říkáte, že tím jen otevřete cestu zlodějům. Ale ne každý, kdo váš telefon najde, je zloděj.  Podle nedávného průzkumu společnosti Asurion bylo zjištěno, že máte třikrát větší pravděpodobnost, že se váš telefon vrátí, pokud zařídíte, že v případě ztraceného telefonu se vám například zobrazí fotografie se zámkem jako tapeta telefonu.

Mnoho zařízení vám dokonce umožňuje nastavit tuto nouzovou kontaktní informaci v nastavení zařízení, aby se zobrazovala vždy na uzamčené obrazovce nebo na obrazovce tísňového volání. Podobně můžete telefon vzdáleně uzamknout pomocí funkce „Najdi můj telefon“ nebo „Vyhledat moje zařízení,“ která umožňuje napsat na uzamčené obrazovce zprávu a telefonní číslo a umožnit telefonu, aby uskutečňoval odchozí hovory pouze na toto číslo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak chránit svůj mobil (a svá data) na cestách