Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak může vypadat peklo v letadle? Stačí k tomu jedno malé dítě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 3. 2018

Cestující letu společnosti Lufthansa z Německa do New Jersey na svůj let asi jen tak nezapomenou. Nepříjemně jim ho zpestřil malý chlapec, který několik hodin v kuse křičel, přelézal sedadla a procházel se uličkami letadla. Jeho chování natočil Shane Townley a zveřejnil na internetu. Někteří diváci sympatizují s dítětem a jeho matkou, jiní kritizují. Do jaké kategorie se zařadíte vy?

V letadle si obvykle chcete odpočinout, popovídat se spolucestujícím, přečíst knížku nebo poslechnout hudbu. Co ale určitě nejspíš poslouchat nechcete je křik malého dítěte. Zejména, když trvá dlouhé hodiny. Samozřejmě každý chápe, že děti někdy křičí a jsou neklidné, zvlášť když jsou zavřené několik hodin v letadle, ale některé věci nevydrží ani ti nejtrpělivější a nejtolerantnější.

Natočené video ukazuje malého chlapce, který křičí a běhá po letadle celý let, který trval osm hodin. Zároveň je i zřetelné, jak si další cestující zakrývají uši, aby ten rámus alespoň trochu utlumili. Jeden cestující se vyjádřil v tom smyslu, že si připadal jako v nějaké noční můře.

Cestování jako benefit? Pro některé světové společnosti samozřejmost

Let hrůzy

Sedět v letadle vedle rozrušeného dítěte je pro mnoho cestujících děsivá představa, ale videozáznam na Youtube pořízený cestujícím tyto obavy ještě povyšuje na jinou úroveň. Chlapcova matka se dítě pokoušela uklidnit tím, že požádala palubní personál, zda by nemohla dostat přístup na WiFi, aby si chlapec mohl hrát s iPadem. Ti jí ale odpověděli, že síť začne fungovat až ve chvíli, kdy bude letadlo ve vzduchu. Bohužel se stejně nic nezměnilo. Jakmile dítě jednou začalo křičet, nebylo už k zastavení. Nikdo neví, zda trpí nějakou chorobou nebo problémem chování, jeho matka o ničem takovém personál neinformovala, i když se určitě dohady objevily.

Když letadlo konečně přistálo na letišti, byli lidé nesmírně šťastní, že jejich utrpení je u konce.

Na Twitteru se k videu vyjádřilo mnoho diváků. Někteří sympatizovali s dítětem a jeho matkou a tvrdili, že dítě může mít s cestováním nějaký problém, a proto takto vyvádí. Jiní se přikláněli k tomu, že pokud to začalo ještě před startem letadla, měla být rodina z letu vyloučena.

„Já mám takové dítě doma, co věčně vyvádí a hází po mně věci. Proto s matkou soucítím,“ napsal uživatel angelgrey81.

„Možná je dítě autista. Mám takové doma a není možné s ním letět dlouhé hodiny. Neměli byste natáčet takto malé dítě a neměli byste soudit, když nevíte, co je špatně. Styďte se!“ Sarah Jordan

„Rodiče také byli nuceni to vydržet! Lidé si myslí, že rádi poslouchají, jak jejich dítě křičí,“ napsala Amy Calderbank.

„Zní to spíš jako rozmrzelý smrad, jehož rodiče příliš nevychovávají,“ vyjádřil se Tommy Gwilym.

Co jste nevěděli o létání, ale chtěli jste se zeptat. Máme pro vás pár faktů

Lety bez dětí

Řešení takových problémů ale existuje. Mnoho cestujících už dlouhou dobu vyzývá letecké společnosti, aby zvážily beztřídní lety nebo „zóny“ pro klidnější cestu. Dopravci jako BA, Virgin Atlantic a Emirates už se touto myšlenkou letů pouze pro dospělé zabývají poté, co průzkum ukázal, že tři čtvrtiny cestujících z business třídy, neradi cestují s dětmi. Nicméně doposud žádný dopravce nenabídl službu, která se řešením problému konkrétně zabývá.

Bývalý ředitel společnosti Virgin Atlantic, Paul Charles se stavěl a staví jednoznačně proti. Nechce zakázat v letadlech děti. Podle něj by to byla chyba.

Létání s dětmi, cestování s dětmi letadlem

Podle Federálního úřadu pro leteckou správu by rodiče takto rušícího dítěte mohli dostat dokonce pokutu. Předpisy hovoří o tom, že žádná osoba nemůže zasahovat do plnění povinností posádky na palubě letadla, které je v provozu. I když je to v tomto případě nepravděpodobně, tuto pravomoc k dispozici mají.

S pokutou nebo bez ní, cestující Lufthansy na tento let určitě jen tak nezapomenou.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Jak může vypadat peklo v letadle? Stačí k tomu jedno malé dítě