Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak na dovolenou? Autem, autobusem nebo letadlem?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 6. 2018

Slunce, moře, pláže. To přesně si představujete pod letošní dovolenou. Protože ale v našich krásných končinách moře nemáme, musíte se vydat o kousek dál. Teď už jen zbývá rozhodnout, jak se tam dopravíte. Pojedete autem, autobusem nebo zvolíte leteckou dopravu?

Není úplně jednoduché vybrat si vhodný dopravdní prostředek. Zejména v případě, kdy sami váháte. Vaše rozhodnutí ovlivňuje hned několik faktorů. Rodiny s malými dětmi často volí auto, protože mohou kdykoliv zastavit a v případě pláče nebo velkého zlobení alespoň nemusíte řešit, že obtěžujete ostatní cestující. Kdo necestuje příliš daleko a chce ušetřit, jede autobusem. Nečeká vás ale takové pohodlí. Letadlo je zase nejlepší na dlouhé trasy. Na některá místa se ani jinak než letecky nedostanete.

Na dovolenou autem

Cestu automobilem si vybírají lidé především tehdy, když cestují do bližších destinací např. Itálie či Chorvatska. Výhodou je to, že si můžete naplánovat cestu podle sebe, zastavit se v průběhu cesty kdykoliv chcete a třeba se i někam podívat nebo dokonce někde strávit i noc. V cílové destinaci pak nemusíte setrvávat jen na jednom místě, ale jezdit na výlety po okolí, na jiné pláže, památky atd.

Jízda autem na dovolenou má i své nevýhody. Jako řidič musíte být neustále ve střehu. Mohou vás potkat nečekané objížďky nebo poruchy automobilu. Nezapomeňte si projít dopravní předpisy v zemích, kterými pojedete a pořiďte si dálniční známky.

Autem spíše s malými dětmi

Děti nevydrží příliš dlouho v klidu a sedět na jednom místě. To je výhoda jízdy autem, které můžete zastavit kdykoliv potřebujete. Kolem dálnic bývají mnohá odpočívadla a benzínové pumpy, takže o místo k zastavení nouze nebude. Děti také potřebují častěji na záchod, jíst i pít. Do auta si navíc můžete zabalit cokoliv, co se vám tam vejde a nejste omezeni zavazadlovým prostorem jako u autobusů nebo letadel.

Itálie k moři autem levně. Tipy na cestu a jak ušetřit

Na dovolenou autobusem

Autobus je dobrá volba v případě, kdy jedete kratší cestu nebo nevlastníte řidičský průkaz a nechcete dát mnoho peněz za letenku. Autobus vás doveze až před vaše ubytování a pak zase odveze zpět. Většinou bývá při takto organizovaných zájezdech na místě i delegát. Taková cesta obvykle vyjde levnější. Nevýhodou je ale menší pohodlí, které autobusy nabízí, i když už se jejich komfort hodně vylepšil. Přesto nečekejte příliš mnoho místa na nohy a po dvanácti hodinách cesty už se určitě příliš pohodlně cítit nebudete. Někteří cestující také dovedou být dost hluční a neberou ohledy na ostatní. Také zastávky jsou plně v kompetenci řidičů nebo delegátů, i když určitě nebude problém udělat i mimořádnou zastávku, pokud bude potřeba. Dnešní moderní autobusy jsou vybavené klimatizací, záchodem i automatem na kávu.

Jak cestovat nalehko. Balení a cestovatelské vychytávky

Na dovolenou letadlem

Letecká doprava se za léta své existence velmi zlepšila a letadla jsou nyní pohodlná a rozhodně prostornější než autobusy. V ceně letenky bývá i občerstvení. Samozřejmě nabízený komfort se liší podle společnosti, se kterou letíte. U nízkonákladových společností s takovým servisem počítat nemůžete. Zato ale seženete letenky za opravdu výhodné ceny. Letadlo vám ušetří spoustu času. Třeba do Řecka to trvá letadlem kolem dvou hodin, zatímco autobusem 24 hodin. To je dost podstatný rozdíl. Pokud máte dovolenou naplánovanou s předstihem, můžete si pohlídat ceny letenek a zarezervovat si tu nejvýhodnější cenu. Berte v potaz, že letiště nejsou hned u hotelů. Musíte se tedy ke svému ubytování ještě nějak dostat. Při cestě s cestovní kanceláří bude nejspíš odvoz z letiště zajištěn, jinak si ale musíte poradit sami. Zdržet vás také mohou bezpečnostní kontroly na letištích a někdo se zkrátka a dobře cestovat letadlem bojí a volí raději cestu autobusem.

Cestování letadlem se psem. Je snadné si vzít na dovolenou vašeho miláčka?

Jak vybrat správný dopravní prostředek?

Až budete vybírat vhodný dopravní prostředek, volte podle toho, jak daleko je vaše cílová destinace. Do zemí, kam se dostanete do dvanácti hodin, můžete jet klidně autem nebo autobusem (Chorvatsko, Itálie). Do vzdálenějších míst nebo mimo Evropu už je mnohem lepší variantou letadlo. Samozřejmě i na delší vzdálenosti můžete cestovat autem s tím, že se na noc zastavíte v nějakém ubytování. Někdo spí dokonce i pod širým nebem na parkovišti či přímo v autě.

Nejbezpečnější je letecká doprava

I když tomu možná nevěříte, statistiky hovoří jasně, nejbezpečnější dopravou stále zůstává ta letecká. Od roku 1946, kdy se začaly vést statistky, se stále bezpečnost zvyšuje a pravděpodobnost nějaké katastrofy připadá na jeden z padesáti milionů letů. Je tedy mnohem pravděpodobnější, že budete mít autonehodu na parkovišti. Jízda autem je asi šedesátkrát nebezpečnější. Větší riziko hrozí i v autobuse, ale rozdíl už je o něco menší. Cesta letadlem je i ekologičtější než cesta automobilem.

Chcete jet levně? Stopujte

Pokud necestujete s dětmi, netrápí vás čas a chcete zažít trochu dobrodružství, můžete zkusit stopovat auta a dostat se do vašeho cíle takto. Ušetříte rozhodně hodně peněz, ale musíte počítat s mnohem delší cestou. Také vás nemůže cestovat příliš mnoho. Ideálně dva lidé. Stopovat úplně samostatně je poměrně rizikové. Pamatujte však na to, že dovolená, kterou jste si naplánovali na týden, se může protáhnout i na několik týdnů. Jste odkázáni jen na ochotu ostatních lidí. V některých zemích vám zastaví takřka každý a jinde zase jeden ze sta.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak na dovolenou? Autem, autobusem nebo letadlem?