Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak postupovat, když na dovolené ztratíte doklady?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 6. 2018

Kdo by občas něco neztratil nebo nezapomněl. Ovšem na dovolené je to problém dvojnásobný. Co dělat v situaci, kdy ztratíte pas nebo řidičský průkaz v zahraničí na dovolené?

Ztratit na dovolené pas, řidičský průkaz nebo jiné doklady nemusí být zase taková tragédie.  Důležité je situaci rychle vyřešit a nehroutit se z ní.

V EU pas nepotřebujete

Ztráta cestovního pasu v mnoha případech problém není, spíše nepříjemnost. V zemích Evropské unie lze cestovat jen na občanský průkaz. Pokud přijdete o cestovní pas v zahraničí, měli byste tuto skutečnost nahlásit na místní policii. Nechte si vystavit doklad o chybějícím cestovním dokladu. Domů se vrátíte na občanský průkaz a pak si požádáte o nový na městském úřadě.

Co dělat, když cestovní pas potřebujete?

Trochu složitější situace nastává ve chvíli, kdy ztratíte pas v zemi, kde ho potřebujete nebo když se vám podaří ztratit nejen pas, ale i občanský průkaz. I tady řešení existuje, musíte zažádat o provizorní cestovní doklad pro návrat do České republiky. Náhradní doklad potřebujete, i když ztratíte občanku třeba na dovolené v Chorvatsku, kde jste vlastním autem. Bez cestovních dokladů se nesmíte pohybovat ani po Evropské unii. Minimálně občanský průkaz mít musíte.

Cestovní doklady 2018. Od července vás čekají změny

Jak získat prozatímní cestovní doklad?

  1. Musíte předložit protokol od místní policie o ztrátě nebo krádeži dokladů.
  2. Náhradní doklad získáte na českém zastupitelském úřadu, který si nejdříve ověří vaši totožnost. Stačí i jejich fotokopie nebo hodnověrná osoba, která dosvědčí, že jste to opravdu vy.
  3. Jestliže v zemi není český zastupitelský úřad, obraťte se na zastupitelský úřad jakékoliv další členské země EU.
  4. Náhradní cestovní doklad platí jen pro zpáteční cestu do ČR. Ale nebojte, má takovou platnost, že vaší dovolenou nenaruší.
  5. Když jste v zahraničí delší dobu, vystaví vám zastupitelský úřad nový platný pas do 120 dnů. Zaplatíte za něj 1200 Kč.
  6. Za prozatímní doklad zaplatíte 400 Kč. Vystavuje se rychle a potřebujete pro jeho vydání dvě fotografie průkazového formátu a vyplněný formulář.
  7. Prozatímní doklad je po návratu domu neplatný. Musíte zajít na úřad a zažádat si o nový pas.

Podrobnější informace můžete najít na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Co dělat, když přijdete o pas ještě před odjezdem na dovolenou?

Jestliže zjistíte, že nemáte cestovní pas ještě dřív, než odjedete na dovolenou, jednejte rychle. Tedy v případě, kdy se chystáte někam mimo EU. Od července potřebujete alespoň 24 hodin času. Můžete totiž požádat o expresní pas, který bude vydán do 24 hodin. Musíte si pro něj dojet na MZV. Nejde ho vyzvednout na místním úřadu. Za tak rychlé vydání zaplatíte 6000 Kč.

Jak si poradit, když přijdete o řidičský průkaz na dovolené?

Cestovní doklady v zahraničí můžete získat, řidičský průkaz vám ale nový nevystaví. Bez něj ale těžko budete řídit. Nezoufejte. Když se vám tato nemilá událost přihodí, obraťte se na místní policii, která by vám měla vystavit potvrzení o krádeži řidičského průkazu. Tento dokument ale při kontrole policie nemusí vždy akceptovat. Až dorazíte z dovolené domů, nahlaste ztrátu na policii ČR a prokažte se vystaveným dokumentem o ztrátě. Poté si teprve můžete zažádat o nový řidičský průkaz.

Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

Jak předejít ztrátě dokladů v zahraničí?

Nejlepší je dávat si na své věci dobrý pozor. To ovšem někdy nestačí. Některé destinace jsou vyhlášené tím, že se tam více krade. V takovém případě si vezměte tělovou peněženku, kterou si dáte pod oblečení přímo na tělo. Tam si dejte doklady a nějakou hotovost. Doklady také mějte raději na více místech a vezměte si sebou nejen občanský průkaz, ale i pas. A to i v případě, že cestujete jen do zemí EU. Doklady si před cestou naskenujte a vytiskněte. Kopii můžete mít i v e-mailu. Vytištěné kopie si nechte úředně ověřit.

Své šance na nalezení – alespoň o trošku – zvýšíte i tak, že své věci označíte štítkem se svým jménem, telefonem, emailem či adresou. Třeba zrovna budete mít štěstí na slušné lidi a oni vám rádi věci vrátí, když budou vědět kam. Zkuste se zaregistrovat na RewardTag.com. Tato služba umožňuje vrácení ztracených věcí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak postupovat, když na dovolené ztratíte doklady?