Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak převézt domácího mazlíčka do zahraničí

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

29. 7. 2019

Ať už si chcete užít dovolenou s osrstěným členem rodiny nebo se stěhujete do zahraničí, přeprava zvířat představuje výzvu. Nezapomeňte se předem důkladně informovat o všem, co tento proces obnáší. Přestože je transport mazlíčků ošetřen mnoha směrnicemi, doprava samotná je v dnešní době mnohem snazší a existuje hned několik možností.

Přeprava zvířat v EU

Chcete-li cestovat se zvířetem po státech Evropské unie, má to určitě výhodu: snáší-li váš mazlíček cesty autem, můžete si přepravu jednoduše zajistit sami – vlastním vozem a bez zbytečných prodlev na hranicích. Přesto musíte dodržet určité zákony, abyste nejen předešli legálním obtížím, ale také zajistili, že bude zvířátko v bezpečí. Návštěva veterináře je nezbytná.

Každý pes, kočka nebo fretka, kterou převezete přes hranice, musí mít svůj pas, který platí ve všech zemích EU a obsahuje veškeré nutné informace: údaje majitele, popřípadě zmocněné osoby, očkování… Pas vyřídíte u veterináře, je třeba předložit očkovací průkaz a zaplatit částku, která se pohybuje kolem 150 korun. Pro vydání pasu je nutné, aby mazlíček byl čipovaný. Identifikační tetování se také uznává, pokud bylo provedeno do poloviny roku 2011.

Přípravy nepodceňte a zajistěte všechno včas. Zvířata musí být také očkována proti vzteklině, a to nejpozději tři týdny před cestou – tak dlouho totiž trvá, než vakcína začne působit tak, jak má.
Některé země navíc vyžadují, aby zvířata byla odčervena – tento výkon musí veterinář také zapsat do pasu. Jedná se o Velkou Británii, Irsko, Finsko a Maltu.

Zákony se různí v každém státě

V případě cesty mimo Evropskou unii si musíte najít a prostudovat regule dané země. Bylo by určitě velmi nepříjemné zjistit až na hranicích, že jste něco zapomněli nebo nepochopili. Nejenže v každé zemi platí jiné zákony, ale i v EU se v některých případech uplatňují výjimky. Záleží, jestli se pohybujete v rámci EU, nebo cestujete jinam do světa, do kterých států konkrétně a podobně.

Zákony o očkování zvířat připouštějí výjimky v závislosti na jejich věku, což se ale také odvíjí od toho, odkud a kam jedete. Velmi důležité je také zjistit si něco o výskytu vztekliny v daných zemích. Někdy jsou totiž nutná další opatření, při jejichž nedodržení může vaše zvířátko skončit na nějakou dobu v karanténě – a ta je v určitých státech dokonce nutností pro všechny.

Cesta v dopravním prostředku – co mít s sebou

Počínat si musíte nejen legálně, ale hlavně s rozumem. Sbalte s sebou všechno potřebné – krmivo, vodu, vodítko, případně užívané léky. Pro všechny případy přichystejte i speciální zvířecí lékárničku. Cesta může být pro zvíře velice stresující a vaším úkolem je zajistit mu co největší pohodlí, dostatek čerstvého vzduchu a prostoru. Ve vlaku či autobuse nezapomeňte, že pes, který se nevejde do přepravky, musí mít náhubek (když zrovna nepije) a být na vodítku. Na transport menších psů existují i speciální batohy se síťovanými stěnami, ty se ale hodí spíše na namáhavé pěší túry než do vlaku.

Cestu autem naplánujte tak, abyste mohli často zastavovat a dopřát tak svým chlupatým přátelům přestávku. Nekrmte je méně než dvě hodiny před odjezdem. Vytyčte určitý prostor v autě a tam připravte zvířeti jeho místo. Přepravní klec s menšími mazlíčky bezpečně upevněte, a většího psa také přece nezavřete jen tak do kufru auta. Počítejte i s tím, že zvířatům bývá v dopravních prostředcích špatně – můžete zainvestovat do speciálních tabletek pro psy a kočky, které tuto nevolnost zmírňují.

Seznamte se s Ginger. Hlídacím psem ze Zambie, který se stal světovým cestovatelem

Domácí mazlíček v letadle

Zvláště stresující je přeprava letadlem – cesta na letiště, čekání, start, dlouhý let, a navíc bez páníčka… Zvolte takovou leteckou společnost, která přepravuje i domácí mazlíčky a zohledňuje jejich potřeby – teplota v letadle, prostor… Ujistěte se, zda-li jste dodrželi přepravní řád a také že zvíře bude mít po celou dobu letu přístup k pitné vodě.

Nemůžete vzít zvíře s sebou? Nechte si je poslat!

Tedy ne poštou, samozřejmě. Existují společnosti, které se specializují přímo na dopravu zvířat. Cena, kterou za přepravu zaplatíte, zahrnuje veškerou péči a komfort včetně zdravotní péče, která je samozřejmostí i v případě čekání navíc, pokud se některý spoj opozdí.

Pokud se tedy stěhujete na druhý konec světa a máte beztak starostí nad hlavu, můžete svého čtyřnohého miláčka svěřit do rukou profesionálů. Ti vám jej mohou dopravit na určenou adresu, k vyzvednutí na letiště anebo vám třeba jen pomoci s odbavením, pokud zvíře poletí s vámi.

Cestování se psem letadlem a vlakem. Jaké dokumenty s sebou?

Aklimatizace mazlíčka po příjezdu

Když se konečně dostanete do cílové destinace, dejte svému mazlíčkovi dost času, aby se po cestě vzpamatoval. Zvíře si musí nejen oddechnout a nadýchat se čerstvého vzduchu, ale také si zvyknout na případnou změnu teploty a vlhkosti vzduchu. Nezapomeňte na psychickou podporu v podobě hlazení, trávení společného času a také oblíbených hraček, které na sobě nesou vůni domova.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak převézt domácího mazlíčka do zahraničí